top of page

Doprovodné akce

Open air

DEFILE
Khamoro detsky

----
31.05.
----                        12:00

Václavské náměstí
DEFILÉ

defile.jpg

Kdo nezažil, nepochopí! Jedna z nejatraktivnějších a nejoblíbenějších akcí Khamora! Defilé všech účinkujících přímo v ulicích historického centra Prahy! To je zážitek, na který jen tak nezapomenete! Koňský povoz, stovka hudebníků, dvě stovky dětí z folklorních souborů z celého Česka a tisíce kolemjdoucích, kteří se k průvodu spontánně připojí. To všechno za zvuků balkánské dechovky, tradičních písní českých a slovenských Romů, maďarských čardášů i ohnivých rytmů španělských kytar doprovázených bravurními výkony tanečníků flamenca. Buďte i vy součástí obrovského pestrobarevného defilé, které povede z Václavského až na Staroměstské náměstí!

----
31.05.
----                        15:00

Park Portheimka

KHAMORORO – DĚTSKÝ DEN

detsky_den.jpg

Slyšet dětský smích, vidět radost v dětských očích. To je nejvíc! Ostatně jak říká staré romské přísloví “Nane čhave, nane bacht”, tedy “Nejsou dětí, není štěstí.” Proto se i letos můžete těšit na dětský den Khamororo. Co vás, holky a kluci, čeká? Spousta zábavy, spousta atrakcí, spousta hudby a tance! Zaskákejte si na nafukovacím hradě, povozte se na dřevěném kolotoči na ruční pohon nebo si nechte pomalovat obličej! A hlavně na vás čekají Denzzy & BIXI a Thomas! Vaše oblíbené hvězdy, jejichž videoklipy mají na Youtube statisícová zhlédnutí a kteří mimo jiné spolupracovali na úspěšném songu Divokej západ rappera Refewa.

Záštitu nad Dětským dnem Khamororo převzala starostka MČ Praha 5 Mgr. Radka Šimková a Ing. Štěpán Rattay, radní MČ Praha 5.

pavel berky

So ----
01.06.
----                        13:00

Aven te chal! Vaří Pavel Berky
(A)VOID CAFÉ – NÁPLAVKA U JIRÁSKOVA MOSTA

berky.jpg

Gastronomická show, kterou na Khamoru nepamatujete! Tradiční romská jídla v super moderní verzi, jak je neznáte! To vše v podání největší romské kulinářské hvězdy v Česku – foodblogera a kuchaře Pavla Berkyho. Finalista slavné televizní soutěže MasterChef Česko vám přímo v romantickém prostředí náplavky u Jiráskova mostu připraví delikatesy, po kterých hlad mít určitě nebudete! Dali byste si rodinný fazolový guláš se třemi druhy masa, nebo legendární Gypsy Burger, který spojuje hned několik tradičních romských pokrmů? Aven te chal – přijďte se najíst!

PAVEL BERKY


Rodák ze slovenské Rimavské Soboty je úspěšný módní návrhář a v poslední době také foodblogger. Do povědomí statisíců diváků vstoupil před čtyřmi lety díky účasti v soutěži MasterChef Česko, kde skončil na neuvěřitelném třetím místě. Od té doby má na kontě dva televizní pořady o vaření a vlastní kuchařskou knihu Recepty, která byla dokonce oceněna Ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví v soutěži Nejkrásnější knihy roku. Na sociálních sítích ho sleduje přes 360 tisíc lidí.

Divadlo a film

Divadelni 27
Promitani 28 Ilona

Po ----
27.05.
----                        18:30

Divadlo X10
DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ BUDETE MAŤ LUFT 


budeme_mat_luft.jpg

"Kajo, dnes budeš mít luft!" Tuto větu si před skoro lety vyslechl jeden z obyvatel romské čtvrti v západoslovenské obci Pobedim. Neurčitá výhrůžka byla předzvěstí tragédie, která se stala téměř před sto lety a o níž se stále mlčí. Tragédie způsobené předsudky, které jsou dodnes živé. V noci z 1. na 2. října v roce 1928 se skupina výtržníků z obce Pobedim během zábavy rozhodla zaútočit na nedalekou romskou osadu. Výsledkem pogromu byly zničené domácnosti, množství zraněných a šest obětí – mezi nimi i šestileté dítě. Strašlivé události rekonstruuje právě tato inscenace Slovenského národního divadla. Poměrně kontroverzní představení budou mít možnost lidé v Česku vidět právě na Khamoru. Slabším povahám ho ale nedoporučujeme.

Děkujeme za finanční podporu Slovenskému institutu v Praze.

Út ----
28.05.
----                        18:00

Kino Atlas
PROMÍTÁNÍ DOKUMENTU: ILONA FERKOVÁ: RÁDA SE SMĚJU, RÁDA SI VYMÝŠLÍM

ferkova.jpg

ILONA FERKOVÁ

Ilona Ferková se narodila v padesátých letech v západočeských Rokycanech. Pochází ze sedmi sourozenců. S literární tvorbou začala v osmdesátých letech. K tvorbě ji přivedla zakladatelka české romistiky docentka Milena Hübschmannová. Své texty začala vydávat v romských periodikách Amaro lav, Romano kurko, Kereka nebo Romano voďi. V současné době publikuje především ve vydavatelství Kher. Má čtyři dcery a 11 vnoučat.

Je nepřehlédnutelná. Velká žena duchem i smíchem. S obrovským charismatem a darem lehké chůze prochází celým životem a plní si své sny. Ilona Ferková patří k předním romských spisovatelkám. O svém životě se smíchem vypráví v novém filmovém dokumentu Slova 21. „Ráda si vymýšlím, ale většinou píšu skutečné příběhy,“ říká ve snímku, jehož režie se ujala Markéta Oddfish Nešlehová. Chcete Ilonu poznat osobně? Zajímá vás její příběh? Přijďte na promítání dokumentu i vy!
 

prominati filmu 29

St ----
29.05.
----                        18:00

Institut Cervantes

PROMÍTÁNÍ FILMU: CARMEN: NO FEAR OF FREEDOM

carmen.jpg

Nebojácná, nekonvenční, odvážná. Taková je Carmen. Hlavní postava dokumentárního filmu režisérky Irene Baqué pochází ze čtvrti „Las 600“ na jihu Španělska a vede sdružení feministických romských žen, které bojuje proti systémovému rasismu a sexismu. Snaží se posílit práva, sílu a hlas romských, ale i arabských a španělských žen. Kritizuje existenci neziskovek, které vedou Neromové a které nabízejí podle Carmen nesmyslné kurzy, jež podle absolutně nepomáhají Romům. Carmen zároveň neustále řeší, jak je těžké prosazovat feminismus v romské komunitě. Zajímá vás téma emancipace Romek? V tom případě si nenechte ujít promítání tohoto filmu!

fondo9.jpg

V´ystavy

Hudba

komentovana 28 29
klub famu jam 29

St
29.05. ----                        17:00

Clam-Gallasův palác
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY: PŘÍBĚHY PŘEŽIVŠÍCH

vystava_prezivsi.jpg

Silné příběhy šesti Romů a Romek, kteří byli věznění v koncentračním táboře v Letech u Písku. Na největším romském festivalu na světě nemůžeme zapomínat ani na nejstinnější kapitolu historie Romů – romský holocaust. Příběhy přeživších jsou autentickými vzpomínkami těch, kteří nepředstavitelně trpěli během druhé světové války a podali o tom svědectví. Pomocí fotografií, textů a především audionahrávek přibližuje rozmanitost romské zkušenosti a rozdílnost životních osudů lidí, kteří byli označeni za „cikány“ a stali se tak obětí nacistického rasového pronásledování. Výstava je součásti projektu Centra Romů a Sintů v Praze, které spravuje Muzeum romské kultury. 


St ----
29.05.
----                        19:00

Klub FAMU
JAM SESSION

jam.jpg

Představte si místo, kde jediným dorozumívacím jazykem je rytmus, melodie a hlavně improvizace. Součástí letošního Khamora bude také Jam Session! Jedinečný prostor pro inspiraci, objevování nových hudebních možností a budování mostu mezi romskými hudebníky z různých států Evropy. Při jamování muzikanti hrají pomocí improvizace, bez přípravy nebo předem určené aranže. Často jim to pomáhá třeba při tvorbě nových skladeb. Něco podobného zažijí na největším romském festivalu i mladí romští hudebníci z Česka, Švédska, Slovinska, Portugalska a Belgie. A vy můžete být u toho!

kino pritomnost odborny 27

Odborný program

Po ----
27.05.
----                        14:30

Kino Přítomnost
DISKUSE: SPOLEČNĚ ZA BUDOUCNOST MLADÝCH ROMŮ


disuji.jpg

Kam se posunulo české školství ve vztahu k Romům od roku 1989? Jaké možnosti mají dnešní mladí Romové při přechodu ze základní školy na školu střední? Jakou mají mladí Romové motivaci ke studiu, kde hledají oporu a pomoc?  O tom všem budou na debatě s podtitulem „Diskuse o možnostech vzdělání a příklady dobré praxe“ mluvit odborníci na vzdělávání, lídři stipendijních programů pro mladé Romy, ale i sami Romové, absolventi středních a vysokých škol. Organizace ROMEA, která diskusi s Khamorem spoluorganizuje, představí i svou novou kampaň, kterou vytvořili mladí romští studenti.

fondo10.jpg

Vzdělávací programy

na khamoro skolach
Filmova projekce
khamoro sdili zkusenoskti

Akce není veřejně přístupná
KHAMORO NA ŠKOLÁCH

khamoro_na_skolach.jpg

Z koncertních sálů, divadel nebo galerií také do školních lavic. Největší romský festival na světě míří i tentokrát taky do pražských škol! Žáci Základní školy a Mateřské školy Jaroslava Seiferta se můžou těšit na hudební hry pianisty, akordeonisty a zpěváka Mária Biháriho a houslisty Adama Pospíšila. A nebude chybět ani romská literatura, o které se na školách bohužel moc neučí. Žádného „biflování“ se ale, holky a kluci, bát nemusíte! Romská spisovatelka Věra Horváthová vám romskou literaturu přiblíží tou nejzábavnější formou. To bude nejvíc!

Akce není veřejně přístupná
FILMOVÁ PROJEKCE PRO ŠKOLY: POVOLENÍ K POBYTU

povoleni_film.jpg

První romský policista v Británii Petr, oceněný britskou královnou Alžbětou II., první romská právnička ve Spojeném království Denisa a Ondrej, který se touží stát prvním romským britským pilotem. Dokument Miry Erdevički „Povolení k pobytu“ sleduje osudy tří česko-slovenských mladých Romů, kteří jsou dětmi takzvané první generace imigrantů. Rodin, které emigrovaly kvůli rasové i sociální diskriminaci v 90. letech z Česka a Slovenska do Velké Británie. Pokud by se jejich rodiče rozhodli jinak, tak by Petr, Denisa a Ondrej, kteří byli v Česku a na Slovensku posláni do zvláštních škol, zřejmě stěží dosáhli na výuční list.

Akce není veřejně přístupná
KHAMORO SDÍLÍ ZKUŠENOSTI

khamoro_share.jpg

Jak se vlastně připravuje největší romský festival na světě? Co všechno je potřeba zajistit po technické, organizační, umělecké nebo propagační stránce? O tom všem se během týdenního festivalového maratonu učí vybraná skupina mladých Romů. Na tréninku kulturního managementu dostanou od zkušených expertů rady a tipy na to, jak vymyslet kvalitní program a dramaturgii kulturní akce, jak si rozdělit role v týmu a třeba i to, jak správně komunikovat s novináři. A praxi si pak vyzkoušejí přímo na jednotlivých akcích Khamora. Dáváme tím šanci mladým Romům získat potřebné znalosti a zkušenosti, aby i oni jednou mohli třeba ve svém regionu pořádat menší festivaly nebo jiné kulturní akce. Zapálení Romové, kteří chtějí proniknout do tajů kulturního managementu, nás zajímají! Proto Khamoro sdílí zkušenosti!

mezinarodni letni

Akce není veřejně přístupná
MEZINÁRODNÍ LETNÍ ŠKOLA O ROMSKÉ HUDBĚ

Romská hudba jako objekt vědeckého bádání. Víte, že na koncerty a další akce Khamora se nechodí lidé „jen“ pobavit, ale také odborně vzdělávat? Pořádající organizace našeho festivalu Slovo 21 spolu s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy už poněkolikáté organizují mezinárodní letní školu o romské hudbě. Zhruba dvacítka studentů ze všech koutů světa na přednáškách, workshopech a večer pak i na koncertech zjišťují, co romská muzika je, jaké rozmanité žánry nabízí a co vypovídá o Romech samotných. Kurz tradičně povede Doc. PhDr. Zuzana Jurková, Ph.D., vedoucí etnomuzikologického programu FHS UK.

fondo11.jpg
bottom of page