top of page

OUR HISTORY

1999

Khamoro je na světě. Pozvání na první ročník přijímají mimo jiné královny romské hudby - z Česka Věra Bílá a z Makedonie Esma Redžepova.

2000

Khamoro je součástí projektu Praha - Evropské město kultury 2000. Záštitu nad druhým ročníkem přebírá prezident Václav Havel, který festival osobně navštěvuje.

2001

Kromě tradiční romské hudby se návštěvníci Khamora můžou nově těšit i na koncerty světově uznávaného gypsy jazzu. Vůbec poprvé vyrážíme s účinkujícími do ulice na defilé v centru Prahy.

2002

Z Khamora se stává oblíbený festival Prahy, o kterém informují přední česká média. Na festival poprvé přijíždějí i například Ciganos d´Ouro z Portugalska.

2003

Pět let s Khamorem. Součástí doprovodného programu jsou i tři veřejně přístupné odborné semináře – o tradiční romské hudbě, holocaustu a integraci sociálně vyloučených komunit.

2004

Na Khamoro přijíždějí další světové hvězdy romské hudby. Mimo jiné Louis Band ze Srbska a Černé Hory, Viktor Buzyljov a Zlatí cikáni Ruska nebo Romano Drom z Maďarska.

2005

Khamoro získává prestiž v zahraničí, do Prahy na něj jezdí návštěvníci z celého světa.

2006

Khamoro přivádí do Prahy jazzové hvězdy. Na koncertech gypsy jazzu vystupují Trio Johnny Rosenberg, Harri Stojka a Angelo Debarre.

2007

Premiér Mirek Topolánek přijímá delegaci Khamora přímo ve svém sídle - Kramářově vile. Na koncertě tradiční romské hudby vystupuje mimo jiné Věra Bílá.

2008

Slavíme 10. narozeniny. Poprvé zařazujeme do programu koncert současné romské hudby.

2009

Organizátoři Khamora jsou krátce před startem festivalu zděšeni žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově. „Události poslední doby nás jenom utvrzují v odhodlání pokračovat v naší práci,” vzkazují.

2010

Khamoro svým návštěvníkům nabízí kromě jiného i světovou premiéru romské opery„Invisible Gipsy" srbského autora Zorana Tairoviće. Z kapel přijíždí mimo jiné slavná skupina Mahala Rai Banda z Rumunska.

2011

Návštěvníci Khamora poprvé v historii zažijí rekonstrukci tradiční romské svatby, je o ni obrovský zájem. Role ženicha se ujal zpěvák Jan Bendig.

2012

Součástí Khamora je poprvé i velkolepá módní show známého návrháře Osmanyho Osmanyho Laffity. Khamoro také sdílí zkušenosti! Pro vybrané mladé Romy začínáme organizovat výcvik kulturního managementu.

2013

Patnáct let s Khamorem! Součástí narozeninových oslav je i živá instalace tří set kilogramového dortu Mandala na náměstí Republiky. Na jeho výrobu se použilo 3350 vajec a 135 kilogramů mouky.

2014

Khamoro taky pro děti. Největší romský festival Khamoro poprvé zařazuje do programu dětský den Khamororo.

2015

Kromě Prahy míří Khamoro i do Plzně, evropského hlavního města kultury. Exkluzivně pro Khamoro vystupuje romský zpěvák Mário Bihári společně s Vladimirem 518, nejdéle působícím rapperem v Česku.

2016

Khamoro je plnoleté. Na 18. ročník přijíždí mimo jiné i legendární balkánská skupina Kocani Orkestar.

2017

Kromě koncertů tradiční romské hudby, gypsy jazzu a současné romské hudby zařazujeme do programu také koncerty klasické hudby. Vůbec poprvé v historii organizujeme v rámci Khamora fotbalový turnaj.

2018

Dvacet let Khamora! Na jednom pódiu spolu po mnoha letech vystupují velmistři gypsy jazzu a swingu - Stochelo Rosenberg, Angelo Debarre a Tchavolo Schmitt.

2019

Khamoro získává prestižní ocenění EFFE Label, kterou uděluje Evropská festivalová asociace.

2020

I festival Khamoro zasáhla pandemie koronaviru. Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci musíme program přesunout z května na podzim. Většina koncertů je pouze online.

2021

Třiadvacátý ročník Khamora dál ovlivňuje koronavirová pandemie. Festival rozdělujeme do dvou etap - stejně jako v roce 2020 na jarní a podzimní.

2022

Khamoro zasáhla ruská invaze na Ukrajinu. Kromě květnového programu organizujeme v létě benefiční koncert na podporu ukrajinských Romů. Přečtěte si víc o Khamoru 2022.

2023

Khamoro slaví čtvrtstoletí! Po dlouhé době záštitu nad festivalem převzal znovu i prezident - Petr Pavel. Khamoro opět získalo evropskou značku kvality EFFE Label. Přečtěte si víc o Khamoru 2023.

2024

Na Khamoro znovu přijíždějí světoví romští umělci - kromě jiných i například Ciganos d'Ouro. Součástí programu je poprvé i gastronomická show největší romské kulinářské hvězdy v Česku a na Slovensku - Pavla Berkyho.

The event is held under the auspices of the Minister of Culture, Mgr. Martin Baxa. 
This project is carried out with the financial support of the Ministry of Culture of the Czech Republic.

bottom of page