Khamoro (Romani for "Sunshine") is the world's largest and best-known professional Romani festival, which has been organised in Prague since 1999 by Slovo 21, z.s. together with SP Saga. The festival, which regularly takes place in the last week of May, each year offers unique concerts by Roma bands from all over the world, exhibitions, film screenings, dance workshops as well as expert seminars and conferences. Around 10.000 people from Czech Republic and abroad visit Khamoro festival each year.
World's largest festival of Romani culture
Romani music is the main focus of the festival, representing an important part of the world's cultural heritage. Since the beginning, more than 160 professional Roma bands from 40 countries around the world have performed in concerts.
Program:
Program:
Óda na radost je nejenom závěrečná věta Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena nebo báseň Fredricha Schillera, ale také titul hudební performance talentovaného romského básníka Martina Oláha, kterou uvidíte v rámci letošního Khamora.
Mladý umělec chce upozornit na skutečnost, že každá individualita rozhoduje o svém vidění světa, o tom, na co zaměří svoji pozornost, co se stane součástí jeho mikrokosmu. Mnoho národů má velmi rozličný pohled na svět, Romy nevyjímaje. Pro všechny je ovšem příležitostí nechat se inspirovat a obohatit.
Romský národ nemá vlastní stát, nemá svoje území, a tak putuje dlouhá staletí po světě a nechává se inspirovat – a také inspiruje – jinými národy, přičemž si zachovává svoji identitu.
Óda na radost je pro vás jedinečnou možností projít v krátkém čase s Romy svět a nechat se obohatit kulturami jiných národů a v neposlední řadě vzdát hold matce Zemi za dar existence a tvořivosti.
Imperio vzniklo v roce 2006 a má za sebou stovky úspěšných vystoupení jak na festivalech, tak i soukromých akcích. Jejich um mohli ocenit diváci nejen v Čechách, ale i na Slovensku, v Polsku, Německu, Srbsku, Litvě a Lotyšsku.
Jejich autorské písně kombinují různé hudební žánry, od čardášů, přes funky, pop až po latino. Kromě vlastních skladeb hrají i tradiční romské lidové písně, takže na své si přijde opravdu každý.
Imperio má na svém kontě celkem čtyři úspěšná alba, na nichž prokazují nejen skvělé instrumentální dovednosti, ale také energii a radost z hudby.
A právě o tu se s námi podělí na Khamoro party!
CONNECTION / ČESKÁ REPUBLIKA
Nabídka vystoupení na festivalu Khamoro se již několikrát stala silnou motivací pro restart v minulosti úspěšných kapel.
To je i případ hudební skupiny Connection, kteří zahrají na zahajovací Khamoro party v Gauči ve Stromovce. Jednotliví členové Connection patří do absolutní instrumentální špičky, což umožňuje vytvářet velmi náročné, přitom líbivé aranže.
Kapela Connection vznikla v roce 2006 pod vedením baskytaristy Josefa Feča. V autorských písně umně kombinovala funky, soul, RnB, jazz a další hudební styly, a tak vytvářela jedinečný sound. Silnou osobností Connection se přes mladý věk stala sestra Josefa, Erika Fečová, talentovaná zpěvačka.
Po vydání úspěšného debutového alba vyprodali koncertní haly po celé ČR a na Slovensku. Po pěti letech, v roce 2011, kapela oznámila ukončení činnosti, ale na letošním Khamoru odstartuje novou epochu!
Buďte u toho s námi!
Již samotný původ romských hudebníků vzbuzuje zvědavost. Přestože Izrael nepatří mezi typické „dodavatele“ gypsy jazzu, kombinace romské hudby a jidiš muziky dává tušit jedinečný výsledný zvuk kapely. Už fakt, že v tomto kvartetu hraje klarinet, který se v konzervativních gypsy swingových kapelách vůbec neobjevuje, je zárukou originality.
Vedoucím kapely je skvělý kontrabasista Oren Sagi, který je mimo jiné zakladatelem dnes velmi známé kapely Swing e Gitanes. Nyní se ovšem zcela realizuje v tomto novém hudebním uskupení. Další členy kapely jsou jeho bratr, kytarista Alon Sagi, doprovodný kytarista Dror Shimoni a houslista a klarinetista v jedné osobě, Yonatan Miller.
Netradiční pojetí tradičního jazzu – to si nemůžete nechat ujít!
Německé uskupení Sinti Romů Vano Bamberger & Band patří mezi stálice největších jazzových pódií. Srdcem kapely je trojice bratrů Vano, Donani a Terrangi, úžasných kytaristů, kteří spojili síly s vynikajícím polským jazzovým houslistou Siergiem Wowkotrubem a osvědčeným českým kontrabasistou Antonínem Šturmem.
Těšit se můžete nejen na osvědčené hity praotce tohoto žánru, Django Reinhardta, ale i originální skladby, které svým instrumentálním zpracováním diváka neustále překvapují.
Na svém kontě mají stovky velmi úspěšných vystoupení po celém světě a také několik významních ocenění. Sólista Vano Bamberger v roce 2014 obdržel velmi prestižní Main-Kinzig Culture Prize za mimořádný umělecký přínos.
Pokud vaše srdce tepe v rytmu gypsy swingu, koncert Vana a jeho bandu je pro vás volbou číslo jedna!
Jak vypadá tradiční romská hudba a tanec v 21. století? To vám předvede ARBAT z Francie!
Ta je též spoluautorkou divadelní hry Djelem, djelem, jejímž tématem je migrace do britského Spojeného království.
Autorkou scénáře je talentovaná Kateřina Volánková, která shromáždila jednotlivé příběhy Romů z Rokycan a vytvořila unikátní příběh i způsob vyprávění. Kateřina, profesionální divadelní režisérka, se též ujala režie představení, v němž účinkují amatérští romští herci z Rokycan.
Autentický příběh shrnující zážitky několika rokycanských žen z migrace do Británie, vyvolává rozporuplnou směsicí emocí – smutek, radost, veselí, humor. Diváka ani na chvíli nenechá vůči ději představení lhostejnými.
Pomocným režisérem a autorem hudby je Miro Bartoš, profesionální operní pěvec z plzeňského divadla.
Nezapomeňte, 30. května v divadle D21 můžete být u premiéry prvního představení romského divadla Trajo!
Romská tradice večerů, během níž si přítomní vypráví smutné i veselé příběhy překypující napětím, emocemi, humorem i nezdolnou životní filozofií, patří mezi nejstarší a nejkrásnější.
30. května od 21 hodin s vámi budeme sdílet příběhy v moderní podobě v kruhu autorů, čtenářů a kritiků. Chybět nebudou vypravěči z klubu romských spisovatelů Paramisara, který působí pod Slovem 21, z.s.
Dokonalou atmosféru podpoří i romské písně Milana Bingače Demetera, které budou jednotlivá vyprávění prokládat.
Scénář kombinuje jak dramatizaci existujících literárních děl, tak i vyprávěných osobních příběhů, které literárně zpracovány nebyly s využitím autentických dobových dokumentů.
Celkem čtyři hrdinky v osobě jediné herečky provedou diváka téměř celým stoletím před- a po- válečného Československa. Peripetiemi svých životních osudů odpovídají na otázku, co to znamená být ženou-Romkou ve společnostech (tedy jak v té romské, tak i v majoritní), které se dynamicky proměňují poháněné divokým kvasem doby - mnohdy bez známky respektu k těm, kteří se nemohou bránit.
Kromě herečky Pavlíny Matiové v divadelním představení působí známí romští hudebníci Milan Kroka, Tibor Žida a Roman Zorba.
Pokud jste milovníky divadla, kteří si z představení chtějí odnést umělecký zážitek i témata k zamyšlení, neměli byste 1. června v divadle D21 chybět.
Téma dokumentu úzce souvisí s režisérčinou rodinou. Od babičky znala příběh svého praděda, který byl romský partyzán. Kvůli jeho účasti v odboji mu za války zavraždili šestičlennou rodinu – dvě miminka, dvě starší dcery, manželku i matku. On sám byl v tu dobu v koncentračním táboře a dozvěděl se o tom, až když se dostal domů. Po válce se znovu oženil se ženou s podobným osudem – jí Němci zavraždili muže. Pradědeček s ní měl tři dcery a nejmladší z nich byla režisérčina babička.
„O Romech v odboji se toho moc neví. Když už, tak je na ně většinou nahlíženo spíše jako na oběti holokaustu, ale neví se, že to byli i hrdinové,“ říká Vera Lacková.
Její dokument je nabitý nejen emocemi, ale i velkou dávkou napětí, neboť Vera při sbírání faktografických údajů musela vynaložit přímo detektivní úsilí.
Po promítání filmu bude následovat diskuse s protagonisty dokumentu.
Následující dva roky budou vybraná díla k vidění v krásném prostředí Národopisného muzea v Letohrádku Kinských. Výstava je reflexí 30leté činnosti Muzea romské kultury v Brně, externí kurátorky Petra Hanáková a Emília Rigová „spustily do sbírky muzea sondu“, přes kterou přibližují bohaté aktivity této instituce.
Představeny zde budou osobnosti výtvarné scény a klíčová témata romských umělců a umělkyň, resp. uměleckých řemeslníků – samouků např. Rudolfa Dzurka, Jána Berkyho, Markéty Šestákové, Františka Demetera.
Výstava kombinuje galerijní formát „great masters“ s muzeálním konceptem tzv. „otevřeného depozitáře“.
Projekt Centrum Romů a Sintů v Praze je podpořen z Norských fondů 2014-2021 v rámci programu Lidská práva
Komentovaná prohlídka za účasti významné romské umělkyně a kurátorky výstavy Emílie Rigové a kurátorky Petry Hanákové se bude konat 3. června od 17 hod.
Více jak dvě stovky účinkujících, dětské folklorní soubory z celé České republiky, vlajkonoši, přátelé festivalu i návštěvníci historického centra vyrazí z Václavského náměstí přes ulici Na Příkopě až na Staroměstské náměstí, to vše za nespoutané hudební produkce i tanečních kreací všech zúčastněných, kterých bývá kolem tří tisícovek.
Něco podobného se dá zažít opravdu jen jednou za rok – na Khamoru! Pojďte se stát součástí našeho průvodu a zažít tak neskutečnou a neopakovatelnou atmosféru!
Na děti a jejich rodiče čeká mnoho různých soutěží a překvapení, z kterých si jistě odnesou nezapomenutelné zážitky.
Vše proběhne v krásném prostředí Parku Portheimka. Přijďte si užít krásné pohodové rodinné odpoledne s Khamorem 2022!
KHAMORO 2022 »
24th WORLD ROMA FESTIVAL
An event that brings people together.
Khamoro has established itself as a society-wide cultural event that Prague and the entire Czech Republic can take pride in. The festival is visited by many, not just Roma. Everybody can enjoy Romani culture regardless of age, gender or ethnicity. That is our mission.
Since it’s beginning in 1999, Khamoro has always been supported by many influential people – from respected politicians (such as Václav Havel, Daniel Herman, Adriana Krnacova) to popular starts (Tereza Maxová, Vladimír 518, Jana Cinu) and many others.
Our instagram feed:
2022