Menu

Khamoro 2015 - černobílý svět může být i barevný

V Praze dne 6. 2. 2016 od 20:00 se ve Slovenském domě rozezní tóny romské hudby v klasickém a jazzovém podání v rámci hudebního projektu Černobílý svět. Koncert organizuje Slovo 21, z.s. a Studio Production Saga za podpory Grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci dozvuků Světového romského festivalu Khamoro 2015.

Za klavírního doprovodu Ahmada Hedara a Tanity Yankové zazní skladby, které přednesou romští operní pěvci Miro Bartoš a Bohunka Bartošová-Sommerová, sourozenci, kteří mají stálé angažmá v plzeňském Tylově divadle. Vystoupí i zpěvačka Pavlína Matiová, působící v současné době v divadle Hybernia a v Hudebním divadle Karlín. V druhé půlce večera zahraje pražská kapela Demeter trio, která svou temperamentní hudbou jistě roztančí všechny přítomné. „Koncert bude velice pestrý. Na své si přijdou milovníci klasické, jazzové a romské hudby. Společně také zazpíváme romskou píseň z filmu Cikáni jdou do nebe v klasickém aranžmá,“ popisuje zpěvačka Pavlína Matiová.

Za myšlenkou projektu Černobílý svět je romský textař a skladatel ze Srbska Goran Tairović, který se představil široké veřejnosti v květnu 2015 v rámci festivalu Khamoro společně s devítičlenným mužským sborem a šestičlenným orchestrem. „Projektem chci propojit romskou hudbu se západním světem hudby a tímto spojením přinést nové hodnoty, které by mohly změnit obraz Romů. Myslím si, že spojení tradiční hudby a různých hudebních žánrů může přispět ke vzniku nového romského, hudebního jazyka“, vysvětluje základní myšlenku projektu Černobílý svět Goran Tairović.

V rámci koncertu budou předána ocenění účastníkům ročního projektu Barvalipe, jehož cílem bylo vyškolit mladé Romy ve veřejné komunikaci, přiblížit jim komunální i celostátní politiku a především je naučit reprezentovat romskou komunitu.

Vstup na akci je zdarma.

KONTAKT PRO MÉDIA
Soňa Kalejová
Tel.: +420 273 132 715
GSM: +420 777 003 717
e-mail: pr.slovo21mail.cz
www.slovo21.cz