Menu

Nad festivalem svítí slunce - Khamoro, Hospodářské noviny (23. 5. 2001)

Do Prahy potřetí za sebou přijedou romští umělci z celé Evropy, aby demonstrovali rozmanitost své kultury. Mezinárodní přehlídka romské kultury získává u evropských umělců prestiž.

Řadu romských umělců z několika evropských zemí hostí již potřetí v rámci festivalu Khamoro město Praha. Na projektu, který zaštítil prezident Václav Havel, spolupracuje vedle občanského sdružení Slovo 21 také hlavní město Praha, Open Society Fund Praha a meziresortní komise pro záležitosti romské komunity úřadu vlády ČR. Program festivalu Khamoro (Slunce) zahrnuje různé umělecké žánry. Nejčastěji se v programu objevují hudební a divadelní vystoupení, která se odehrají v divadle Archa, v Jazz Clubu Reduta či v Lucerna Music Baru. Pozornost jistě vzbudí nejstarší romské divadlo z Německa nazvané Roma Theater Pralipe. "Soubor, který vznikl před třiceti lety, vystoupí s inscenací Z 2001," říká mluvčí festivalu Jarmila Balážová. "Jejich hra propojuje tři části: Divadlo s koncertem vážné hudby a prezentaci autentických dokumentů. Představení vypráví sedm příběhů, například skutečný příběh lásky Romky a árijce v době nacismu," dodává Balážová.

V následujících čtyřech dnech se uskuteční rovněž několik přednáškových seminářů o romské problematice, pro které poskytl prostory Senát PČR a Magistrát hlavního města Prahy. Program doplňuje také promítání dokumentu České televize nazvaná Sága Romů 1950 až 2000 ve Francouzském institutu v Praze a čtvrteční defilé účinkujících za doprovodu tradiční romské hudby v ulicích pražského centra. "Khamoro začíná mít velmi dobrý zvuk i v zahraničí, Romové o něm vědí a umělci mají zájem se v Praze představit," říká Emil Ščuka, představitel Mezinárodní romské unie (IRU). Organizátoři se snaží zvát na přehlídku každoročně jiné zahraniční hudebníky, aby se tak diváci mohli seznámit s co nejširším spektrem romské kultury. K pestrosti programu napomáhají také finanční příspěvky ze strany států, které své interprety do Prahy vysílají. Na třetím ročníku se představí například harmonikář Lelo Nika původem z Jugoslávie, skupina Hala Mahmoud and the Gypsies of the Nile z Egypta či Orkestar Milana Mladenoviča - rodinný soubor z Jugoslávie, který má stoletou tradici. Českou republiku zastupuje tradičně Věra Bílá a její skupina Kale a také brněnská skupina Gulo Čar.