Menu

Začíná mezinárodní festival Khamoro, iDNES.cz (21. 5. 2001)

Evropským městem romské kultury se tento týden stane Praha. V úterý tu totiž začne třetí ročník mezinárodního festivalu Khamoro (Slunce). Vrcholem akce bude sobotní galakoncert tradiční romské hudby v Divadle Archa, na němž se představí orchestry z Balkánu, ale také Turecka, Egypta, Dánska, Itálie či Ruska.

Českou republiku na něm bude zastupovat zdejší hvězda pocházející z Rokycan, Věra Bílá.
Nabitý program začne ovšem již zítra dopoledne odborným seminářem Romové a EU. Diskuse s obdobnou tematikou budou v prostorách magistrátu probíhat také v dalších dvou dnech za účasti českých i zahraničních odborníků.

Zajímavým zpestřením festivalu bude výstava E luma romane jakhenca (Svět očima Romů), která v Arše představí díla romských výtvarníků.Ve stejném divadle se ve středu představí s novým projektem i světoznámé romské divadlo Pralipe pocházející z Makedonie, které nyní hostuje v německém Mülheimu.Hlavní částí Khamora jsou koncerty, které budou tentokrát kromě Archy také v Lucerna Music Baru. Ve čtvrtek tu zahraje například Orkestar Milana Mladenoviča z Jugoslávie a v pátek makedonští Mladi braka Kadrievi. Romská hudba bude znít od zítřka také v jazzovém klubu Reduta. Defilé všech účinkujících je naplánováno na čtvrteční třináctou hodinu.