Menu

V Praze se bude v květnu konat festival Khamoro 2001, ČTK (30. 4. 2001)

Třetí ročník světového festivalu Khamoro (Slunce) 2001, na němž se v Praze sejdou umělci i odborníci na romskou problematiku, se uskuteční od 22. do 25. května. Akce, která se koná pod záštitou prezidenta Václava Havla, vyvrcholí galakoncertem tradiční romské hudby 26. května v divadle Archa, řekla tisková mluvčí festivalu Jarmila Balážová.

Mezinárodní romský festival Khamoro měli možnost diváci navštívit poprvé v Praze v roce 1999, od té doby si získal renomé nejen v České republice, ale i v zahraničí, uvedla Balážová. Kromě kulturních pořadů se v prostorách magistrátu uskuteční semináře na téma Romové a EU, Vzdělávání Romů a vzdělávání o Romech, Kultura a jazyk Romů a Migrace Romů jako fenomén současnosti. S referáty vystoupí čeští i zahraniční odborníci.
Koncerty jazzové a tradiční romské hudby zazní v Lucerna Music Baru a v klubu Reduta.

Mezi zajímavá zpestření letošního ročníku bude patřit výstava E luma romane jakhenca (Svět očima Romů) v divadle Archa, která představí díla romských amatérských i profesionálních výtvarníků. V Arše vystoupí s novým projektem financovaným německou vládou i světoznámé romské divadlo Pralipe z Makedonie, které nyní hostuje v německém Mülheimu. Na závěrečném galakoncertu se představí skupiny a orchestry z Jugoslávie, Maďarska, Turecka, Rumunska, Egypta, Dánska, Itálie, Ruska, Makedonie a České republiky. Tu bude zastupovat známá rokycanská rodačka Věra Bílá. Bližší podrobnosti o festivalu lze nalézt na internetové adrese www.khamoro.cz.