Menu

Světový romský festival Khamoro 2000, ČT 1 (19. 5. 2000)

Za necelou půl hodinu, ve dvacet hodin začne ve Velkém sále pražské Lucerny galakoncert označovaný za vrchol letošního ročníku světového romského festivalu Khamoro 2000.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Za necelou půl hodinu, ve dvacet hodin začne ve Velkém sále pražské Lucerny galakoncert označovaný za vrchol letošního ročníku světového romského festivalu Khamoro 2000. Na místě v Lucerně máme Otakara Svobodu. Ve tří a půl hodinovém programu mají vystoupit dvě desítky romských hudebních skupin z různých evropských zemí a na to se těch chci zeptat. Z kolika zemí přijely hudební skupiny, které v Lucerně vystoupí, jestliže jde o světový romský festival?

Otakar SVOBODA, redaktor
--------------------
Snažím se tě slyšet, nevím, jestli slyšíte vy mě, ale každopádně mohu říct, že přijely z dvanácti evropské a jedné mimoevropské země a konkrétně z Indie. Mezi těmi evropskými zeměmi jsou i dvě netradiční - Irsko a Norsko, ale ty zastupují emigranti ze zemí bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie. Koncert, který bude trvat 3,5 hodiny tady ve Velkém sále Lucerny, bude moderovat české vokální trio Triny, simultánně romsky i česky. Celým tímto koncertem vyvrcholí čtyřdenní druhý ročník světového romského festivalu Khamoro. Khamoro znamená v romštině slunce, který začal semináři, byly tam výstavy, filmy a také dva koncerty v Lucerna Music Baru. Česká televize pořizuje záznam z tohoto dnešního koncertu, který ve dvou částech odvysílá v červenci. To je snad teď z Lucerny nepříliš tiché pro Události všechno.