Menu

Probíhá světový romský festival Khamoro, Právo (18. 5. 2000)

Velvyslanec a vedoucí delegace Evropské komise v ČR Ramiro Cibrián a předsedkyně Senátu Libuše Benešová zahájili v úterý na pražské Staroměstské radnici 2. ročník světového romského festivalu Khamoro (neboli česky Sluníčko) 2000. Až do soboty se na něm představují romští umělci z mnoha zemí.

Cílem festivalu je představit profesionální romskou kulturu, a to nejen hudbu a tanec, ale i divadlo, výtvarné a sochařské umění. Součástí je i filmová přehlídka celovečerních a dokumentárních filmů s romskou tematikou ve Francouzském institutu. Hudební akce se uskuteční v Lucerně, divadelní pak v paláci Akropolis. Součástí festivalu jsou i semináře kolem romské problematiky. Akce je součástí projektu Praha - Evropské město kultury 2000 a k jejímu uskutečnění přispěla velvyslanectví desítky zemí.

"V poslední době se kvůli Romům na Českou republiku nadává, ale je faktem, že pokud se pro Romy něco dobrého uspořádá, je to právě u nás," řekl před zahájením festivalu generální tajemník Světové romské organizace Emil Ščuka a připomněl tradici romských festivalů v naší republice. Romové se podle organizátorů sjíždějí na festival jako diváci z různých koutů naší země; jedním z cílů festivalu je rovněž snaha přitáhnout do hledišť i "gádže", tedy "bílé" a přispět tak k lepšímu vzájemnému porozumění. "Je přirozené, že se festival stal součástí projektu Praha - Evropské město kultury 2000, neboť romská kultura je nedílnou součástí evropské i pražské kultury," řekl šéf Prahy 2000 Michal Prokop.

"S podporou jsme neváhali ani chvilku a věříme, že Khamoro bude jeden z vrcholů našeho programu. Vůbec etnickým aktivitám se rádi věnujeme a tohle je důležitý střípek do naší mozaiky." Podle předsedkyně Senátu Libuše Benešové, jejíž podpora pomohla oběma ročníkům festivalům na svět, má Khamoro obsazením kvalitních umělců stoupající úroveň. "I záštita prezidenta republiky svědčí o mimořádném významu a přínosu akce. Letos se ukázalo, že se zvedl zájem o semináře ze strany samotných Romů, na úterním na téma Romové a lidská práva jich do Senátu přišlo mnohem víc než třeba loni," uvedla Benešová. Filmová přehlídka ve Francouzském institutu se protáhne až do 23. května a ode dneška jsou na programu maďarský snímek Cikánský zákon, náš Marian, z dokumentů Cesta (Slovensko), Než opadá listí (Polsko), Černobílá v barvě (ČR), dále slavný ruský film Cikáni jdou do nebe, slovenský Montiho Čardáš režiséra Ťapáka a Jakubiskův snímek Zbehovia.

Pro milovníky divadla bude zajímavé sobotní večerní hostování Romského divadla z Kolína nad Rýnem (mezinárodně známý soubor tvoří Romové z Německa a Makedonie), které v paláci Akropolis uvede romskou variaci na Ionescovu hru Židle. Čtvrteční a páteční večer jsou věnovány hudbě a tanci. Ve čtvrtek ve velkém sále Lucerny vystoupí naše Ida Kelarová a RomanoRat, Makulovci (Slovensko), Manganihar (Indie), Suite Espaňola (Španelsko), Romans (Ukrajina) a Loyko (Irsko). V pátek se tamtéž představí z našich např. Cimbálová muzika I. G. Hrisky, kapela Trini, tanečník Národního divadla Zdeněk Horváth, ze Slovenska Romano Luludi, Terno (Polsko), Oluja (Jugoslávie), Amala (Slovinsko), Amaro Suno (Maďarsko), Romane Cherchenta (Bulharsko), Romano Dives (Albánie) či Raya and Gipsy Legacy (Norsko).

Součástí festivalu je i výstava fotografií Kham taj učhal (Slunce a stín) v kostele Panny Marie Sněžné, na kterém fotografie Romů představují Eva Davidová, Evžen Sobek a Jaroslav Balvín. V galerii Školská v pátek dopoledne své práce představí nevidomá romská sochařka Božena Přikrylová, v sobotu od 13 hodin zase zpěvačka Ida Kelarová pořádá seminář zpěvu tamtéž. Rovněž zde probíhá výstava dětských kreseb s romskou tematikou. Členky romského souboru Manganihar ze severní Indie, nejvzdálenější hosté letošního festivalu Khamoro.