Menu

Romský festival nabídne hudbu, divadlo, film a další akce, MF DNES (17. 5. 2000)

Praha - Tak, aby se vše netočilo jen kolem hudby a tance, se letos pokusili koncipovat organizátoři letošní, již druhý světový romský festival Khamoro 2000. Festival, na němž letos má své místo i divadlo, promítání celovečerních filmů, dokumentů a také řada odborných přednášek a seminářů, byl zahájen včera a potrvá do soboty.

"Romská kultura je bezpochyby součástí pražské kultury, i když možná víc v Karlíně než na Staroměstském náměstí, je prostě nedílnou součástí obrazu tohoto města," řekl na vysvětlenou, proč se letošní festival zařadil do akce Praha 2000 - Evropské město kultury, její ředitel Michal Prokop. Zatímco vloni se festival odehrával jen na několika menších místech - jako například v klubu Roxy nebo Divadle Komedie, letos proniká kromě prostorů pro mladou kulturu jako je i Palác Akropolis, také do Mekky hudby - Lucerny, ale i Poslanecké sněmovny nebo Senátu, kde se konají odborné semináře.

"Je nám líto, že se u nás v zahradě opravuje sala terrena, jinak bychom rádi nabídli i tento prostor. Ve Valdštejnské zahradě by za tohoto počasí byly určitě příjemné večery," uvedla před včerejším zahájením festivalu předsedkyně Senátu, ale i předsedkyně čestné rady festivalu Libuše Benešová. Festival, pod nímž je kromě hlavních producentů - Jeleny Silajdžičové a Džemila Silajdžiče - podepsána řada institucí, organizací, velvyslanectví dvanácti států, ale i ministerstvo kultury a mnoho dalších, včera odstartoval odborný seminář na téma Romové a lidská práva, vernisáž výstavy "Světlo a stín" v ambitu kostela Panny Marie Sněžné, koncert vážné hudby maďarského hudebníka Ference Snétbergera a také zahájení mezinárodní přehlídky filmů a dokumentů s romskou tematikou ve Francouzském institutu.

Stejně bohaté budou i další dny festivalu. Dnes se například diváci mohou těšit na koncert tradiční romské hudby v Lucerna Music Baru, kde vystoupí hudebníci z České republiky, Norska, Slovinska, a dalších států. Ve čtvrtek bude v komunikačním prostoru Linhartovy nadace ve Školské ulici zahájena vernisáž výstavy dětských kreseb, večer ve Velkém sále Lucerny vystoupí například Ida Kelarová a dále umělci ze Slovenska, Indie, Španělska, Ukrajiny a Irska. Velký koncert je na programu Lucerny také v pátek, kdy mohou zájemci také navštívit sochařskou dílnu Boženy Přikrylové v Galerii Školská. V sobotu se například v Paláci Akropolis představí romské divadlo TKO z Německa s představením Židle. Odborné semináře budou od dneška do pátku vždy od 10 hodin. Vstupenky jsou k dispozici v místech konání, ale jen na koncerty a divadelní představení, na ostatní program je vstup volný.