Menu

Esma Redžepovna zazářila na romském festivale, Lidové noviny (18. 5. 1999)

PRAHA - Třídenní festival Khamoro (Slunce) 99 představil výkvět českých, ale i zahraničních romských umělců. Vedle koncertů nabídl i přednášky zaměřené na romskou kulturu, historii a lidská práva. Přednášky se konaly každý den v Senátu. Za vrchol festivalu lze považovat sobotní galakoncert v klubu Roxy.

Na scéně s obřími koly, která připomínala kočovnické vozy, se představila desítka muzikantů z celé Evropy. Zaslouženým potleskem byla odměněna zpěvačka Lucie Bílá, která vystoupila se slovenskou skupinou Diabolské husle. Bílá sice zdůraznila, že geneticky Romkou není, ale je hrdá, že za ni bývá považována. Podle slov přítomných Romů zazpívala ale natolik složitou píseň, kterou se gadžo prostě naučit nemůže. Festivalovým překvapením bylo vystoupení olašské Romky Lenky Kotlárové. Ta si publikum podmanila svým zpěvem, který doprovázela tleskáním a luskáním prsty.

V Roxy vystoupili ještě další skvělí muzikanti - brněnský písničkář Gejza Horváth, svitavská skupina Točkolotoč, maďarští Kalyi Jag, Romathan a jiní. Největší poprask se ale strhnul, když na scénu přišla makedonská skupina Teodosievska. Klarinet, trubka, harmonika, perkuse a živelná rytmika tvořily doprovod nekorunované královně romské hudby Esmě Redžepovně. Makedonská zpěvačka rozžhavila nadšené publikum, které si vyžádalo několik přídavků. Festival byl zakončen v neděli v Divadle Komedie, kam se dostavil iministr kultury Pavel Dostál.

Třetí den Khamoro se nesl ve velmi příjemné náladě. Při vystoupení zpěvačky Věry Bílé a Kale se začali diváci zvedat ze sedaček a tančit.  Díky spontánní atmosféře by oproti předcházejícím dnům měl náhodný návštěvník festivalu konečně pocit, že se jedná vskutku o romský festival. S umělci se totiž společně zpívalo a kdo našel místo, tančil. Jediné, co by se festivalu dalo vytknout je, že se konal kromě Roxy v prostorách, kde se naopak tančit nedalo, což je u romské hudby dosti velká škoda. Pořadatelům se ale povedlo, že se vedle sebe po tři dny bavilo mnoho lidí bez ohledu na barvu kůže.