Menu

Festival Khamoro 99 se otevře hudbě romských sólistů a skupin, MF DNES (13. 5.1999)

Na festivalu Khamoro 99, který v metropoli bude od zítřka do neděle, vystoupí řada významných romských umělců a skupin. Domácí publikum asi nejvíce zná Věru Bílou, která se 16. května objeví v Divadle Komedie. Věra Bílá, která vydala dvě desky, si získala výborné renomé ve Francii a se skupinou Kale procestovala kus Evropy. Letos jsou zváni do Spojených států a Japonska.

Pořadatelé získali i její českou jmenovkyni Lucii Bílou. Ta nacvičila program v romském stylu, který předvede 15. května v klubu Roxy společně se slovenskou kapelou Diabolské husle. Tato sedmičlenná sestava vznikla před sedmi lety a má v repertoáru romské folklorní skladby z celého Slovenska, klasiku i jazz. Diabolské husle se rozezvučely i v Mexiku, USA či Austrálii. Ve světě nezapadl ani svitavský Točkolotoč, který získal muzikantské zkušenosti na folkové Portě a vystoupí 15. května v Roxy. Kapela kolem sourozenců Peštových vydala dvě desky a v roce 1995 reprezentovala Českou republiku na obřím festivalu ve Washingtonu. Ze skupiny sourozenců Gondolánových, která koncertuje v sobotu v Roxy, je nejslavnější Antonín Gondolán. Tento vitální zpěvák a muzikant vystupoval nějakou dobu v orchestru Karla Gotta. Nedávno svolal ke spolupráci rodinnou skupinu.

Brněnský písničkář Gejza Horváth, jenž vystoupí v neděli v Divadle Komedie, zpívá o každodenních strastech i radostech Romů, nevyhýbá se ani reakcím na projevy českého rasismu. Silné zastoupení zahraničních skupin potvrzuje účast maďarské kapely Kalyi Rag - 15. května v Roxy -, která existuje dvacet let a prezentuje tradiční romské písně. Z Jugoslávie přijede skupina Oluja, kterou založili mladí Romové v jižní části Srbska a jež zahraje v sobotu v Roxy. Na rozdíl od obvyklých kytar je v jejím nástrojovém vybavení výrazně slyšet trubka. Šaban Barjamovič, jenž s Olujou vystoupí, je pěvecký veterán, který ještě pamatuje zlaté časy národnostní a etnické tolerance v titovské Jugoslávii. Odborných seminářů, jež jsou součástí festivalu a budou se konat v prostorách Senátu, se mají zúčastnit velvyslanci USA John Shattuck, Evropské unie Ramiro Cibrián a Kanady Ronald Halpin, vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl a romští aktivisté a politici.