Menu

Khamoro '99 zviditelní romskou kulturu, MF DNES (13. 5.1999)

Praha - Khamoro znamená v romštině slunce. Tento symbol zdobí mezinárodní festival romské hudby Khamoro '99, který hostí od zítřka do neděle Praha. K programu přispěla i populární zpěvačka Lucie Bílá, která si ke dvacetiminutovému recitálu přizvala kapelu slovenských Romů Diabolské husle.

V divadle Komedie nebo klubu Roxy dále vystoupí její jmenovkyně Věra Bílá s kapelou Kale, objeví se tu skupiny Točkolotoč, Cimbálovka Františka Adama nebo zpěvák Antonín Gondolán, jenž kdysi působil v kapele Karla Gotta. K zahraničním hostům patří zpěvačka Esma Redžepova Teodosievska z Makedonie, která byla v indickém Candigaru vyhlášena královnou romské hudby. Z Jugoslávie přijede zpěvák Bajramovič Šaban, jenž prý hrál pro Josipa Broze Tita, a kapela Oluja. Ta pochází z jižního Srbska. Maďarsko zastupuje formace Kalyi Jag a hudební divadlo Romen, jehož počátky sahají až do třicátých let, má domovskou scénu v Moskvě.

"Letos jsme se soustředili především na tradiční hudbu, abychom zdůraznili kořeny romské kultury," řekla za pořadatele Jelena Silajdžičová. Přehlídku, jejíž součástí jsou i odborné semináře, zaštítila vysoká politická reprezentace: ministr kultury Pavel Dostál a předsedkyně senátu Libuše Benešová. "Romská hudba je zajímavá a přitažlivá. Dostane-li prostor a budeme-li mít snahu jí porozumět, lépe pochopíme i Romy samé. Proto jsme festivalu nabídli místnosti Senátu na doprovodné akce," řekla Benešová. Podobně hovořili pořadatelé, kteří vidí smysl festivalu v působení proti rasistickým a xenofobním projevům. "Za deset let v tom udělala česká společnost i politici velký pokrok," dodal mluvčí festivalu Antonín Zelenka.