Menu

V Praze se uskuteční první mezinárodní romský festival, Lidové noviny (11. 5. 1999)

Třídenního romského festivalu Khamoro ´99 se zúčastní kromě českých i hudební soubory ze Slovenska, Maďarska, Makedonie, Ruska a zemí bývalé Jugoslávie.

PRAHA - Hudební vystoupení, přednášky o romské kultuře, ale i další odborné semináře a pořady pro rádia a mnoho jiných aktivit se skrývá pod názvem Khamoro ´99. První ročník mezinárodního romského festivalu Khamoro ´99 se bude konat ve dnech 14. až 16. května v Praze. Záštitu nad festivalem převzala předsedkyně Senátu Libuše Benešová a ministr kultury Pavel Dostál a spolupořadatelem je hlavní město Praha. Projekt také podpořil Open Society Fund Praha. Ministerstvo kultury podpořilo tento projekt, protože, jak uvedla pracovnice odboru pro regionální a národnostní kulturu Jana Vondráková je zapotřebí široké prezentace romské kultury.

Romská hudba ze šesti zemí

Během tří festivalových dnů se představí rozličné romské kapely. Koncerty začínají každý den v 19.30 hodin. Páteční a nedělní program se koná v Divadle Komedie, v sobotu pak skupiny vystoupí v klubu Roxy. V pátek 14. května se publiku představí zpěvačka Lenka Kotlárová, která pochází z rodiny olašských Romů. Kotlárová vystupuje sama a její zpěv je doprovázen pouze rytmickým tleskáním rukou, synkopickým vydupáváním rytmu nohou, luskáním prsty a vydáváním hrdelních zvuků. Před zpěvačkou Kotlárovou bude ještě v 18.30 hodin zahájena výstava kreseb romských dětí ze soukromé sbírky Jana Ráce. Pozornost si zaslouží i skupina Oluja, kterou tvoří mladí umělci z jižní části Srbska. Oluja pochází z oblasti, kde je nejčastějším hudebním nástrojem trubka. Z bývalé Jugoslávie přijede do Prahy také slovinský písničkář Šaban Bajramovič , který je i autorem hudby k filmu Anděl strážný oceněnému na MFF v Cannes.  vitavská formace Točkolotoč , která nedávno vydala nové album Kale Bala, Kale Jakha vystoupí v pátek i v sobotu. Českou republiku na festivalu dále zastupuje brněnský muzikant  Gejza Horváth, Věra Bílá s Khale ,  Cimbálovka Františka Adama a Antonín Gondolán . V sobotu vystoupí za doprovodu slovenské skupiny  Diabolské housle izpěvačka  Lucie Bílá . Z Ruska přijede na festival skupina  Romen , z Makedonie zpěvačka Esma Redžepova , tradiční romskou hudbu zahraje maďarská kapela  Kalyi Jag . Koncerty doplní slovenský divadelní soubor Romathan. Nejenom hudba, ale ipřednášky Součástí festivalu Khamoro ´99 jsou i odborné semináře. Přednáška o romské kultuře se zaměřuje hlavně na tradiční řemesla, hudbu, literaturu a výtvarné umění. Semináře se ale budou věnovat i otázkám postavení Romů v českém státě a lidským právům. Semináře začínají vždy od 10 hodin v sídle Senátu. Jako hosté se jich zúčastní vedle romských aktivistů i domácí a zahraniční osobnosti zabývající se lidskými právy a americký velvyslanec John Shattuck, kanadský velvyslanec Ronald Halpin, velvyslanec EU Ramiro Cibrian a mnoho dalších. Po celý festival bude Česká televize vysílat pořady věnované romské problematice. Diskusní pořady typu V pravé poledne, Aréna či Na hraně se budou zaobírat touto tematikou. ČT také odvysílá hodinový záznam z koncertu v Roxy. Spolupráci přislíbil i Český rozhlas.

Výběr z programu festivalu Khamoro ´99

PÁTEK 14. KVĚTNA

Senát 10.00 přednáška - Lidská práva

Divadlo Komedie 18.30 vernisáž kreseb romských dětí 19.30 hodin L. Kotlárová, Oluja, Romen Š. Bajramovič, Točkolotoč, G. Horváth,  

SOBOTA 15. KVĚTNA

Senát 10.00 přednáška - Romská kultura

Roxy 20.00 hodin Točkolotoč, L. Kotlárová,  A. Gondolán, Romen, L. Bílá a Diabolské  housle, Kaalyijag, Romathan, E. Redžepova  

NEDĚLE 16. KVĚTNA

Senát 10.00 přednáška - Romové a česká společnost

Divadlo Komedie 19.30 V. Bílá a Kale, Cimbálovka Františka Adama, E. Redžepova, Romathan