Menu

Den třetí: vernisáž výstavy i koncerty klasické hudby a gypsy jazzu

Týdenní maratón romské kultury pokračuje! Ze všeho nejdříve dnes můžete v Českém centru Praha navštívit vernisáž výstavy „Zaniklý svět – Lety u Písku“.

Od devatenácti hodin pak v Českém muzeu hudby začíná koncert klasické a jazzové muziky Černobílý svět. Jde o vokálně-instrumentální dílo inspirované romskou tradiční hudbou, které vytvořil romský skladatel ze Srbska Goran Tairović.Na koncertě v Českém muzeum hudby se představí dvě desítky účinkujících. Devítičlenný mužský sbor vystoupí společně s šestičlenným orchestrem a pěti sólisty ze Srbska a České republiky. Návštěvníci se tak můžou těšit třeba na romské operní pěvce Bartošovi, sourozence, kteří vystupují v plzeňském Tylově divadle, i na zpěvačku Pavlínu Matiovou. Ta v současné době hraje v muzikále Antoinetta královna Francie v divadle Hybernia, v muzikálu Lucie v divadle Karlín a objevila se i v televizním seriálu Svatby v Benátkách.

Večer zakončí koncert gypsy jazzu v Lucerna Music Baru. A těšit se můžete na skutečnou hvězdu! Angelo Debarre z Francie je považován za nejuznávanějšího kytaristu gysy jazzu a gypsy swingu. Redaktor časopisu French Guitar Fred Loizeau o Angelovi kdysi řekl: „Jeho technika je fenomenální a velice osobitá. Čeho si hned všimnete, je, jak moc používá malíček levé ruky – přitom většina kytaristů tento prst vůbec nepoužívá. … Miluje improvizaci! … Pokaždé vás něčím novým překvapí, pokaždé „riskuje“, ale nikdy nechybuje. … Nebojím se říci, že Angelo Debarre je jedním z nejlepších gypsy jazzových kytaristů.“

Více o programu…