Menu

110 kilo mouky a 3000 vajec: obří dort Mandala bude na Khamoru v Plzni

Přibližně tisícovka lidí si bude moci pochutnat na obřím čtyřpatrovém dortu v rámci Světového romského festivalu Khamoro v Plzni. Ve městě, které je letos hlavním evropským městem kultury a kam míří i největší romský festival na světě už po druhé.

Pochutnat si na obrovském 650kilovém dosrtu si budou moci lidé na náměstí Republiky 28. 5. 2015 od 17 hodin, kde bude jeho živá instalace. Tu si pod taktovku vezme významný romský multimediální umělec Zoran Tairović ze Srbska. Samotný dort pak upeče experimentální kuchař Petr Koukolíček. Oba se už na podobné instalaci dortu Mandala podíleli v rámci jubilejního 15. ročníku Světového romského festivalu Khamoro v Praze.

Co bude k výrobě 650kilového dortu z piškotového těsta potřeba?
110kg mouky
70kg cukru
70kg tuku
70l mléka
90kg marmelády
70kg pudinku
3000ks vajec
(jen tak pro zajímavost – jedna slepice snese v průměru jedno vejce denně)
a celou řadu dalších příměsí...

 

MINIROZHOVOR S EXPERIMENTÁLNÍM KUCHAŘEM PETREM KOUKOLÍČKEM
„Výroba dortu zabere týmu o šesti lidech tři dny a noci plného nasazení“, říká experimentální kuchař Petr Koukolíček.

Jak se takhle velký dort vlastně přenáší?
 Těžko, samozřejmě . Převáží se ve velkém autě a je rozložen na kvádry, které jsou potom na místě sestavovány.

S čím jsou při výrobě dortu největší potíže?
Asi největší jsou na začátku s výpočtem suroviny podle zadané velikosti a tvaru, pak už je to jen běžné pečení, ale ve velkém.

V případě, že bude v Plzni v den instalace velké teplo, nerozteče se dort?  
Určitě ne, s variantou velkého tepla se počítá, na dortu bude použitý termostabilní krém.

Jak dlouho vůbec trvá výroba takto velkého dortu?
Výroba celého dortu zabere mému týmu z cateringové společnosti MANIHI s.r.o., o šesti lidech tři dny a noci plného nasazení.

 

ŽIVÁ INSTALACE „DORT MANDALA“ ZORANA TAIROVIĆE
Všechny cesty vedou k „dortu“, jenž je v našich myslích spojen s představou sladkého a úspěšného života, a symbolicky by tak měl zajistit rovná práva i 10 000 000 Romů žijících v Evropě. Ti svou šanci na štěstí ztrácejí již okamžikem svého narození a ani během života se jim nezvyšuje, ba naopak. Rozdíly mezi Romy a lidmi z majority jsou stále všudypřítomné. Prostřednictvím dortu a cesty k němu chtějí umělci ukázat, jak složitým životním labyrintem Člověk-Rom musí projít, aby ochutnal alespoň kousek důstojného života. Hledejme a nacházejme cesty, které nás dovedou do lepšího světa, v němž se staneme lidmi, kteří jakoukoliv rozdílnost vnímají jako obohacující.

Dort Mandala znamená sladký kruh nebo něco, co krásou obklopuje. Významově v sobě propojuje základní pilíře Dekády romské inkluze – symbolické cesty zdraví, vzdělání, bydlení a zaměstnání. Dort Mandala symbolizuje a definuje lidská práva včetně práva na kulturu.