Festival Khamoro získal EFFE Label ! Nevíte, co to je? Je to prestižní evropská značka pro festivaly, která zaručuje nejvyšší kvalitu.

►Uděluje jí server festivalfinder.eu na základě výběru mezinárodních expertů z festivalového prostředí. Festival musí splňovat velké nároky na kvalitu a dokázat, že je zakotven v Evropské umělecké a kulturní i sociální realitě.

 

ROMENGO & JUAN DE LERIDA / HU, ESP

Unikátní hudební projev maďarské olašské kapely Romengo bude tentokrát obohacen…

3.000...DESCENCISAS / ESP

Cante, baile, toque, jaelo, to jsou neodmyslitelné elementy původně undergroundového…

FANFARE CIOCĂRLIA/ RO

„Skřivaní píseň“ - tak by se dal přeložit název legendární…

HOT CLUB D'EUROPE

Paulus Schäfer a Olli Soikkeli jsou oba žádanými sólovými kytaristy,…

NS BEGEŠ/ SRB

NS Begeš čili šest mužů hrajících na ocas jehněte. Totiž,…

ROMALE CAMERATA/ CZ

V Jeruzalémské synagoze se v úterý představí desetičlenný komorní orchestr…

GISMO GRAF TRIO / NĚMECKO

Mladý charismatický rodák ze Stuttgartu Gismo Graf ovládal díky svému…

EHALI CYGANE / RU

Desetičlenný soubor Ehali Cygane sice nenaplňuje tradici ruských kapel složených…

CIMBÁLOVÁ KAPELA IVANA HERÁKA / CZ

Charismatický projev, přednes jemných tónů v kontrastu s divokými rytmy…

LAČE MANUŠA - VSTUP ZDARMA!

Hlavní členy kapely Lače manuša tvoří zpěvačka Marta Balážová, která…

IGOR KMEŤO & BAND /SK VSTUP ZDARMA!

Má na kontě milióny zhlédnutí svých klipů, několik úspěšných hitů…

GIPSY SUNO/ CZ VSTUP ZDARMA!

Osmičlenná rompopová kapela z jižních Čech, která nemůže chybět na…

 

KHAMORO V PRAZE

Party na Vltavě odstartuje celý festival
Sedmidenní maratón začne v neděli 24. 5. od 20 hodin pod širým nebem na pražské náplavce obrovskou party na Vltavě. K dobré náladě zahraje známá hradecká kapela Terne Čhave. Vedle téhle bandy bude na náplavce i romský nevidomý zpěvák Mário Bihári, který vystoupí společně s Vladimírem 518, nejdéle působícím rapperem české hiphopové scény. Kombinace tradiční romské hudby a hiphopu – na to se skutečně těšíme! A věříme, že i vy! Vstupné na party se nevybírá, akce je úplně zdarma. Takže stačí přijít hlavně s dobrou náladou!

Nebudou chybět ani oblíbené koncerty gypsy jazzu
Protože festival Khamoro se snaží ukázat různorodost romské kultury, každoročně nabízí nejen koncerty tradiční romské hudby, ale i světově uznávaného gypsy jazzu. A letos tomu nebude jinak. Hned po nedělní party na Vltavě vystoupí v pondělí 25. 5. v krásných prostorách Jazz Docku izraelská skupina Swing de Gitanes. Frotmen kapely je Rom, který skupinu založil v roce 2007, aby izraelským posluchačům představil podmanivou hudbu gypsy jazzu. A v úterý 26. 5. s gypsy jazzem pokračujeme! V Lucerna Music Baru se představí skutečně famózní kytarista Angelo Debarre z Francie. Jde o jazzového hudebníka romského původu, který vyrůstal v komunitě, kde hudba hrála odjakživa významnou roli. V jeho tvorbě ho ovlivnil hlavně Django Reinhardt, zakladatel gypsy jazzu ve světě.

Klasika versus Hiphop
Černobílý svět – to název dalšího z koncertů v rámci festivalu Khamoro, který určitě nadchne nejen milovníky klasické hudby. Jde o vystoupení devítičlenného orchestru pod vedením známého romského skladatele Gorana Tajroviće ze Srbska. V kostele sv. Mikuláše, kde se koncert 27. 5. odehraje, vystoupí i sourozenci Bartošovi, operní pěvci, kteří vystupují v plzeňském Tylově divadle, a z Prahy pak operní zpěvačka Pavlína Matiová. V jejich podání zazní klasické skladby, ale i vlastní díla podtrhující jejich romství.

Téhož dne pak v Lucerna music Baru to rozjede v hiphopovém stylu kapela ze Srbska Roma Sijam, která svým jedinečným hiphopem založeném na romském jazyku a tradiční kultuře dobývá svět. Návštěvníci koncertu uvidí a hlavně uslyší také Vladimira 518, jednoho z nejdéle působících rapperů české hiphopové scény, který vystoupí společně s rapperem  Mikem Trafikem (PSH).  Těšit se také budete moci i na rappera Refewa, Funky Brothers, hiphopovou skupinu UGC  a na nejmladší pražskou hiphopovou crew Cincinaty.

Tradiční romská hudba
Koncerty tradiční romské hudby patří každoročně k nejvíce oblíbeným akcím celého festivalu, na kterých jsou představovány romské profesionální skupiny ze všech koutů světa. Symbolizují, že jsou Romové rozptýleni skutečně na různých místech planety. V pražském klubu Roxy se na čtvrtečním koncertu 28. 5. představí Tamburashi ze Srbska, bulharská kapela Romaneno s pestrým mixem romské hudby s prvky jazzu, funky a flamenga. Ze Slovinska k nám zavítá opět kapela Šukar, divákům se představila na Khamoru v roce 2010, jejich hudba je založena zejména na tradiční romské hudbě a folklóru. A rozhodně nesmí chybět Romové ze Španělska, tentokrát nám hudbu, tanec a zpěv představí Flamenco Aire Quintero.

V pátek 29. 5. v klubu Roxy  bude koncert tradiční romské hudby pokračovat.  Zahraje legendární romská skupina z Rumunska Mahala Rai Banda, která je známá po celém světě. Tradiční romské folklórní písně a tanec představí i Ilo z Ruska. Členové souboru se proslavili především účinkováním ve filmu Cikáni jdou do nebe. A po delší odmlce se opět představí Věra Bílá a Kale z České republiky.  Návštěvníci si všechny účinkující tradiční romské hudby můžou poslechnout na závěrečném galakoncertu v sobotu 30.5. v klubu SaSaZu, kde celý festival vyvrcholí.

Doprovodný program
Protože Khamoro není zdaleka jen hudbením festivalem, nabídne i mnoho doprovodných akcí. Připomenout a zavzpomínat si na tragické události si budete moci v rámci vernisáže výstavy: "Zaniklý svět – Lety u Písku“  26. 5.  v Českém centru Praha.  „O minulosti a současnosti jinak“ budou také vyprávět staří Romové, poslechnout si je návštěvníci festivalu můžou ve středu 27. 5.  v Městské části Prahy 4 a také 28. 5. v Praze 5. Tato poutavá vyprávění si v minulých ročnících Khamora získala mnoho příznivců. Zavzpomínáme i na všestranného muzikanta Josefa Feča, a to 25.5. v Rock café.  Součástí festivalu jsou i kytarové, pěvecké a taneční workshopy pro veřejnost.

Každoročně Khamoro dává prostor i odborným tématům, letos tomu nebude jinak. V pátek 29.5. bude v Maďarském institutu zahájen dvoudenní mezinárodní seminář na téma „Romská kultura v sociálním kontextu“, na který dorazí odborníci jak z České republiky, tak zahraničí.  

Perličkou festivalu bude,  jako každoročně, defilé účinkujících v centru Prahy, které svou pestrostí a rozmanitostí  rozehřeje srdce každého z přihlížejících. Průvod odstartuje v pátek 29.5. od 12:00 z Václavského náměstí. Téhož dne od 15:00 v Portheimce dostanou prostor i děti, a to v rámci dětského dne Khamororo. Děti i dospělí se můžou těšit na vystoupení dětských souborů a skupin, kreativní dílny, skákací hrad a řadu dalších zábavných aktivit.


KHAMORO V PLZNI

To se také rozjede ve velkém! Dne 26.5. a 27.5  od  odstartuje program v v plzeňských školách přednáškami o romských dějinách a romském jazyce. V úterý 26.5.  v prostorách „U Branky“ pak začne komunitní program, který bude opravdu nabitý.  Těšit se budete moci na DJ IT, výtvarný workshop (MilKa), lekce romského tradičního tance, street dance, představení loňských výherců soutěže Street Battle Jam, kurz výroby šperků i vyprávění starých Romů „O minulosti a současnosti jinak“ .

Koncerty
Gypsy jazz zazní v plzeňském Buena Vista Clubu a představí se francouzský jazzový kytarista Angelo Debarre x Marius Apostol – Gipsy Unity z Francie, který po odehrání pražského koncertu zavítá do Plzně. Ve čtvrtek pak pokračuje program festivalu na náměstí Republiky, kde lidé uvidí živou instalaci obrovského „dortu Mandala“. A věřte, že zmiňovaný dort je výborný a budete moci sníst co zmůžete :-)

Program pokračuje večer na stejném místě. Tradiční romská hudba zazní v rámci galakoncertu, kde se představí t Věra Bílá a Kale z České republiky,  Ilo z Ruska a Mahala Rai Banda z Rumunska. 


Hlavní partneři

Hlavní mediální partner

Partneři / Partners

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek