The programme of the world’s largest Roma festival Khamoro is on and tickets are available. This year will be amazing again! The main music star of this year’s Khamoro is the Romanian group Fanfare Ciocărlia, one of the most popular Balkan brass bands.  

World Roma Festival

Pin It

Stejně jako na loňském jubilejním ročníku i na letošním 21. Khamoru vystoupí hvězdy gypsy jazzu. Letos na místě více než příhodném a to v oblíbeném pražském jazzovém klubu spočívajícím na hladině Vltavy, v JazzDocku. V pondělí 27. 5. tam zahrajeGismo Graf Trio, uskupení, které založil pětadvacetiletý kytarista Gismo Graf, vycházející hvězda německého gypsy swingu, který tento žánr kombinuje například s vlivy bossa novy.

O den později v tom samém klubu vystoupí uskupení Hot Club d'Europe, ve kterém hraje slavný romský kytarista Paulus Schäfer, pocházející z nizozemské komunity Sintů. Ten v minulosti spolupracoval s nejslavnějšími gypsy swingovými hudebníky současnosti. Houslista Tim Kliphuis charakterizoval Paulusův styl takto: “Zpěvný tón, děsivě přesná technika a skvěle vyvážená sóla.” Paulus Schäfer je také nositelem ocenění z Mezinárodního kytarového festivalu Svět kytary za “zvláštní přínos současnému vývoji Gypsy Jazzu”. V roce 2012 se dal dohromady s finským kytaristou Ollim Soikkelim, se kterým založil právě Hot Club d'Europe.

Khamoro samozřejmě nezapomíná ani na české romské kapely. V La Fabrice vystoupí v rámci koncertů tradiční romské hudby cimbálová kapela Ivan Herák & band, na úvodní párty zahrají Igor Kmeťo & Band,Lače Manuša a Gipsy Suno.

Vynikající houslista Ivan Herák je nejen primášem kapely, ale také koncertním mistrem velmi pozoruhodného orchestru, hudební lahůdky pro milovníky klasické hudby. Komorní orchestr Romale Camerata hraje skladby baroka, židovských autorů, ale i romské písně upravené pro orchestr a vystoupí v překrásném prostoru Jeruzalémské synagogy.

Velmi tradiční balkánský zvuk přinese na letošní Khamoro srbská skupina NS Begeš. Zakladatelem kapely je Zoran Begeš Nikolič - člen známých romských kapel jako je Sar e Roma nebo Luludji. NS Begeš představuje tradici srbských tamburašů v nejčistší podobě a sdružuje nejlepší současné srbské hudebníky, kteří hrají na tamburu. Již 7 let vystupují společně na mnoha akcích, v televizních pořadech a na festivalech.

Na Khamoru vystoupí také skupina reprezentující tradiční maďarskou romskou hudbu neotřele kombinovanou se španělským flamencem. Skupina Romengo vedená zpěvačkou Mónikou Lakatos spolupracuje už několik let se španělským kytaristou Juanem De Leridou, a diváci na Khamoru tak uvidí unikátní spojení dvou charakteristických hudebních romských tradic východní a západní Evropy.  

To nebude ale jediné flamenco, která na Khamoru zazní. V rámci koncertů v La Fabrice a galakoncertu v SaSaZu uvidí návštěvníci festivalu Khamoro taneční a hudební představení uskupení 3000... DeSCencias. Jde o autentické romské flamenco, členové ansámblu pocházejí přímo z romské části města Sevilla.

Naprostou samozřejmostí i letos bude oblíbené defilé většiny účinkujících kapel, které každý rok ulice Prahy promění v obrovský průvod plný hudby a tance. Ten v pátek 31.5.v poledne vyrazí z dolní části Václavského náměstí a bude pokračovat pěší zónou až na Staroměstské náměstí.

Program festivalu také přináší týdenní Malou letní školu o romské hudbě, která probíhá ve spolupráci s FHS UK formou dopoledních přednášek a odpolední praxe v rámci festivalu. Školu povede etnomuzikoložka doc. Zuzana Jurková a zúčastní se jí čeští i zahraniční studenti.

Dále v rámci Khamora proběhne dvoudenní Mezinárodní kolokvium Music, minorities and memory na téma hudba, menšiny a paměť pod vedením doc. Zuzany Jurkové a Mgr. Veroniky Seidlové. Na dvoudenním setkání se budou aktivně podílet důležité osobnosti z oboru, jako je například editorka nejstarších nahrávek židovské hudby sbírky Roberta Lachmanna Dr. Ruth Davis z Cambridge University, Dr. Gila Flam z National Library of Izrael, či kurátorka největší sbírky romské hudby na světě Christian Fennesz-Juhasz z Fonogram Archive ve Vídni. Na kolokviu bude také zástupce Muzea romské kultury v Brně. Škola je primárně určena pro studenty VŠ a proběhne ve středu 29. května a čtvrtek 30. května.

Khamoro sdílí zkušenosti je týdenní školení kulturního managementu, které je určeno pro mladé Romy z celé ČR se zájmem učit se od největšího festivalu romské kultury jak v teoretických přednáškách, tak praktickým podílem při organizování vybraných aktivit Khamora.

Od čtvrtka 30. května do konce festivalu se bude probíhat také Khamoro Kher, kdy do Prahy přijede zhruba 20 dětí z dětských domovů, aby viděly, jak vypadá profesionální festival romské kultury takovýchto rozměrů. Děti se nejen podívají do hlavního města a setkají se se zástupci organizátorů a dalšími úspěšnými mladými Romy coby pozitivními životními vzory, ale budou akreditovány jako organizátoři, tudíž budou mít přístup do zákulisí na setkání se samotnými účinkujícími.

Dále festival Khamoro přinese setkání prvního českého romského klubu spisovatelů, kteří si zvolili název podle tradice romských vypravěčů – Paramisara.

Pro souhrn všech akcí se podívejte se do PROGRAMu.

 

Hlavní partneři

Hlavní mediální partner

Partneři / Partners

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek