Menu

26.5.-1.6.2019

News

Novinky

  • Parent Category: Khamoro 2018
  • Category: Novinky

Khamoro 2019: Balkánská dechovka, gypsy jazz, cimbálovka, autentické flamenco a mnohé další...

FanfareCiocarliagroup2 1

Program největšího světového romského festivalu Khamoro už je na světě a lístky už jsou k dostání. Letos to bude stát za to! Hlavní hudební hvězdou letošního Khamora je dvanáctičlenná rumunská skupina Fanfare Ciocărlia, jedna z nejpopulárnějších a nejvýznamnějších balkánských dechovek.

Stejně jako na loňském jubilejním ročníku i na letošním 21. Khamoru vystoupí hvězdy gypsy jazzu. Letos na místě více než příhodném a to v oblíbeném pražském jazzovém klubu spočívajícím na hladině Vltavy, v JazzDocku. V pondělí 27. 5. tam zahraje Gismo Graf Trio, uskupení, které založil pětadvacetiletý kytarista Gismo Graf, vycházející hvězda německého gypsy swingu, který tento žánr kombinuje například s vlivy bossa novy.

O den později v tom samém klubu vystoupí uskupení Hot Club d'Europe, ve kterém hraje slavný romský kytarista Paulus Schäfer, pocházející z nizozemské komunity Sintů. Ten v minulosti spolupracoval s nejslavnějšími gypsy swingovými hudebníky současnosti. Houslista Tim Kliphuis charakterizoval Paulusův styl takto: “Zpěvný tón, děsivě přesná technika a skvěle vyvážená sóla.” Paulus Schäfer je také nositelem ocenění z Mezinárodního kytarového festivalu Svět kytary za “zvláštní přínos současnému vývoji Gypsy Jazzu”. V roce 2012 se dal dohromady s finským kytaristou Ollim Soikkelim, se kterým založil právě Hot Club d'Europe.

Khamoro samozřejmě nezapomíná ani na české romské kapely. V La Fabrice vystoupí v rámci koncertů tradiční romské hudby cimbálová kapela Ivan Herák & band, na úvodní párty zahrají Igor Kmeťo & Band, Lače Manuša a Gipsy Suno.

Vynikající houslista Ivan Herák je nejen primášem kapely, ale také koncertním mistrem velmi pozoruhodného orchestru, hudební lahůdky pro milovníky klasické hudby. Komorní orchestr Romale Camerata hraje skladby baroka, židovských autorů, ale i romské písně upravené pro orchestr a vystoupí v překrásném prostoru Jeruzalémské synagogy.

Velmi tradiční balkánský zvuk přinese na letošní Khamoro srbská skupina NS Begeš. Zakladatelem kapely je Zoran Begeš Nikolič - člen známých romských kapel jako je Sar e Roma nebo Luludji. NS Begeš představuje tradici srbských tamburašů v nejčistší podobě a sdružuje nejlepší současné srbské hudebníky, kteří hrají na tamburu. Již 7 let vystupují společně na mnoha akcích, v televizních pořadech a na festivalech.

Na Khamoru vystoupí také skupina reprezentující tradiční maďarskou romskou hudbu neotřele kombinovanou se španělským flamencem. Skupina Romengo vedená zpěvačkou Mónikou Lakatos spolupracuje už několik let se španělským kytaristou Juanem De Leridou, a diváci na Khamoru tak uvidí unikátní spojení dvou charakteristických hudebních romských tradic východní a západní Evropy.  

To nebude ale jediné flamenco, která na Khamoru zazní. V rámci koncertů v La Fabrice a galakoncertu v SaSaZu uvidí návštěvníci festivalu Khamoro taneční a hudební představení uskupení 3000... DeSCencias. Jde o autentické romské flamenco, členové ansámblu pocházejí přímo z romské části města Sevilla.

Naprostou samozřejmostí i letos bude oblíbené defilé většiny účinkujících kapel, které každý rok ulice Prahy promění v obrovský průvod plný hudby a tance. Ten v pátek 31.5.v poledne vyrazí z dolní části Václavského náměstí a bude pokračovat pěší zónou až na Staroměstské náměstí.

Program festivalu také přináší týdenní Malou letní školu o romské hudbě, která probíhá ve spolupráci s FHS UK formou dopoledních přednášek a odpolední praxe v rámci festivalu. Školu povede etnomuzikoložka doc. Zuzana Jurková a zúčastní se jí čeští i zahraniční studenti.

Dále v rámci Khamora proběhne dvoudenní Mezinárodní kolokvium Music, minorities and memory na téma hudba, menšiny a paměť pod vedením doc. Zuzany Jurkové a Mgr. Veroniky Seidlové. Na dvoudenním setkání se budou aktivně podílet důležité osobnosti z oboru, jako je například editorka nejstarších nahrávek židovské hudby sbírky Roberta Lachmanna Dr. Ruth Davis z Cambridge University, Dr. Gila Flam z National Library of Izrael, či kurátorka největší sbírky romské hudby na světě Christian Fennesz-Juhasz z Fonogram Archive ve Vídni. Na kolokviu bude také zástupce Muzea romské kultury v Brně. Škola je primárně určena pro studenty VŠ a proběhne ve středu 29. května a čtvrtek 30. května.

Khamoro sdílí zkušenosti je týdenní školení kulturního managementu, které je určeno pro mladé Romy z celé ČR se zájmem učit se od největšího festivalu romské kultury jak v teoretických přednáškách, tak praktickým podílem při organizování vybraných aktivit Khamora.

Od čtvrtka 30. května do konce festivalu se bude probíhat také Khamoro Kher, kdy do Prahy přijede zhruba 20 dětí z dětských domovů, aby viděly, jak vypadá profesionální festival romské kultury takovýchto rozměrů. Děti se nejen podívají do hlavního města a setkají se se zástupci organizátorů a dalšími úspěšnými mladými Romy coby pozitivními životními vzory, ale budou akreditovány jako organizátoři, tudíž budou mít přístup do zákulisí na setkání se samotnými účinkujícími.

Dále festival Khamoro přinese setkání prvního českého romského klubu spisovatelů, kteří si zvolili název podle tradice romských vypravěčů – Paramisara.

Pro souhrn všech akcí se podívejte se do PROGRAMu.

  • Parent Category: Khamoro 2018
  • Category: Novinky

Programme of Khamoro festival 2018

We are touched. Khamoro has been living, breathing and spreading love for twenty years. Every year, we get to meet and enjoy days full of warm words, amazing entertainment, but also unpleasant truths one must face. Although we have always worked hard to make a world-class festival, we never dared to believe there could be such an astonishing development. After twenty years, Khamoro has grown to become a cultural event presenting the Roma culture in all its aspects. 

Sunday 27. 5.

19:00 STŘELECKÝ OSTROV - Khamoro party on Vltava River: Gitana/SK, Gipsy.cz/CZ, Milan Kroka live band /CZ

Monday 28. 5.

18:00 GALERIE ČESKÝCH CENTER - opening of the exhibition Racial diagnosis: Gypsy
20:00 DIVADLO HYBERNIA - All-Star Gypsy Jazz concert: Stochelo Rosenberg/NL, Angelo Debarre/FR, Tchavolo Schmitt/FR & Ludovic Beier/FR

Tuesday 29. 5.

18:00 KINO LUCERNA - film projection: Tititá/HU (English subtitles)
20:00 GALERIE MÁNES - fashion show: Romani Design/HU

Wednesday 30. 5.

10:00 MĚSTSKÁ KNIHOVNA PRAHA - Gavoro: Romani fairytales (only in Czech)
18:00 ZAHRADNÍK GALLERY - opening of the exhibition Macedonian Roma during 1st World War
20:00 ALFRED VE DVOŘE - theatre performance: … And Again We Slept Pindral (English friendly)
21:30 BACKYARD – Gavoro: composed evening Images of Romani life (in Czech language)

Thursday 31. 5.

10:00 INSTITUT CERVANTES - international Roma women conference: Invisible Power
17:30 PALÁC LUCERNA - opening of the exhibition Invisible Power
19:30 LA FABRIKA - traditional Roma music concert: All-Star českých kapel/CZ, EtnoRom & Friends/HU, Alba Heredia Flamenco Company/ESP, Kočani Orkestar/MK

Friday 1. 6.

10:00 INSTITUT CERVANTES - international Roma women conference: Invisible Power
12:00 VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ - artists parade in city center
15:00 PARK PORTHEIMKA - children’s day: Khamororo
19:30 LA FABRIKA - traditional Roma music concert: Podkova Schastya/RU, Ciganos d´Ouro/PT, Mahala Rai Banda/RO

Saturday 2. 6.

13:00 SPORTOVNÍ A REKREAČNÍ AREÁL PRAŽAČKA - football tournament: Džas bavinas fotbal
20:00 SASAZU – closing gala concert: All-Star českých kapel/CZ, EtnoRom & Friends/HU, Alba Heredia Flamenco Company/ESP, Ciganos d’Ouro/PT, Podkova Schastya/RU, Kočani Orkestar/MK, Mahala Rai Banda/RO & Romafest/RO

Read more

  • Parent Category: Khamoro 2018
  • Category: Novinky

Khamoro Festival celebrates 20 years!

This year's event promises an exceptional program full of musical happenings! The 20th Khamoro Festival will present contemporary and traditional Roma culture during an intensive week full of music, dance, theater and other events from May 27th to June 2nd in Prague.

Read more

  • Parent Category: Khamoro 2018
  • Category: Novinky

Concert All Star Gypsy Jazz

One of the highlights of the jubilee 20th KHAMORO festival will be the All Star Gypsy Jazz concert. On May 28th at the Hybernia Theater, the three best Gypsy jazz musicians will perform: Stochelo Rosenberg/NL, Angelo Debarre/FR, Tchavolo Chmitt/FR & Ludovic Beier/FR. They performed together at the Carnegie Hall in New York ten years ago only.

Read more

  • Parent Category: Khamoro 2018
  • Category: Novinky

Khamoro 2018 is approaching - what should you looking for?

The jubilee 20th KHAMORO festival will be held in Prague from May27th to June 2nd 2018. You can enjoy a great program full of music, theater and other events. One of the highlights of the festival will be the All Star Gypsy Jazz concert. On May 28th  at the Hybernia Theater, the three best Gypsy jazz musicians will perform: Stochelo Rosenberg/NL, Angelo Debarre/FR, Tchavolo Chmitt/FR & Ludovic Beier/FR. They performed together at the Carnegie Hall in New York ten years ago only.

Read more