První vlaštovkou letošního festivalu Khamoro je výstava REVIVE/PURANO HANGOS, tedy Oživení starých hlasů. V pražské galerii The Artivist_Lab (Kampus Hybernská) se můžete od prvního červnového dne seznámit s prací vizuální umělkyně Emílie Rigové.

Na projektu umělkyně začala pracovat už v době svého rezidenčního pobytu v New Yorku před dvěma roky. Melodii v něm vracejí život s pomocí not Neromové. Jde o symbolické gesto, které autorka podprahově podsouvá v čtení celého projektu: Gádžové oživují romské písně…

Pro Rigovou se notové záznamy starých romských písní stávají zdrojem informace, kterou jí zprostředkovávají Neromové. Jelikož sama autorka nepoznala dané písně a nevěděla, jak mají znít, vznikl prostor pro individuální zpracování melodie u různých oslovených hudebníků. Většinová společnost tak oživuje staré romské hlasy. V samotném aktu jde symbolicky o určitou historickou spravedlnost. Zároveň romští muzikanti mají, “Halgáto”, jak se stereotypně říká, “v krvi”, a proto správný rytmus a tóny najdou v notách okamžitě. Umělkyně si pohrává dvojsmyslně s touto realitou. Snaží se o zachování videonahrávek, na kterých hudebníci zpívají podle notových záznamů zaniklé romské skladby a oživují je.

Kurátorkou výstavy je izraelsko-slovenská umělkyně a dokumentaristka Tamara Moyzes.

Emília Rigová vystudovala doktorát na Akademii umění v Bánské Bystrici a dnes je vysokoškolskou pedagožkou i aktivní umělkyní. Patří mezi nejvýraznější osobnosti slovenské výtvarné scény. Je držitelkou tamního prestižního ocenění, Ceny Oskára Čepana.

Příště na koncert!

Festival Khamoro, který pořádá Slovo 21, z. s. a Studio Production Saga, tentokrát nebude kvůli letošní koronakrizi probíhat v jednom týdnu, ale je rozdělen do několika akcí, které proběhnou od června do prosince. Některé z nich se uskuteční online.

Nejbližší festivalovou zastávkou bude koncert Praha Žije Hudbou, na němž vystoupí David Kraus & Gipsy Brothers. Uskuteční se v sobotu 27. června v pražské Kotvě a kromě hudby nabídne diskuzi s řediteli Khamoro festivalu. Celý program bude streamován.

Foto: Adam Sochorec

 

 

Poprvé po 21 letech nebude KHAMORO oznamovat začátek léta. Uvidíme se až v září. Nyní ale společně oslavme Mezinárodní den Romů. Přejeme Vám hodně radosti, zdraví a naděje!

 

I přes aktuální karanténu a zatím nejistý konec omezení pořádání kulturních akcí věříme, že v době konání KHAMORA (31. 5. – 6. 6. 2020) se již budeme moci společně scházet a užívat si romskou kulturu ve všech jejích podobách. Aktuálně uvádíme několik prvních akcí, ale v následujících týdnech budeme informovat o dalších potvrzených koncertech a interpretech. Zahajovací Khamoro párty v Kasárnách Karlín samozřejmě nebude chybět, ani druhý koncert gypsy jazzu či plánovaná módní přehlídka.

222019May

Khamoro získalo EFFE Label! Nevíte, co to je? Je to prestižní evropská značka pro festivaly, která zaručuje nejvyšší kvalitu.

►Uděluje jí server festivalfinder.eu na základě výběru mezinárodních expertů z festivalového prostředí. Festival musí splňovat velké nároky na kvalitu a dokázat, že je zakotven v Evropské umělecké a kulturní i sociální realitě.

The World Roma Festival KHAMORO will take place this year in the first week of June. From 31 May to 6 June 2020 Prague will host dozens of cultural events: concerts, exhibitions as well as public readings or theatre performances. The programme of the festival will also include a two-day international conference focused on Roma literature and language. The festival has come to being thanks to Slovo 21, z.s. and Studio Production Saga.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek