První vlaštovkou letošního festivalu Khamoro je výstava REVIVE/PURANO HANGOS, tedy Oživení starých hlasů. V pražské galerii The Artivist_Lab (Kampus Hybernská) se můžete od prvního červnového dne seznámit s prací vizuální umělkyně Emílie Rigové.

Na projektu umělkyně začala pracovat už v době svého rezidenčního pobytu v New Yorku před dvěma roky. Melodii v něm vracejí život s pomocí not Neromové. Jde o symbolické gesto, které autorka podprahově podsouvá v čtení celého projektu: Gádžové oživují romské písně…

Pro Rigovou se notové záznamy starých romských písní stávají zdrojem informace, kterou jí zprostředkovávají Neromové. Jelikož sama autorka nepoznala dané písně a nevěděla, jak mají znít, vznikl prostor pro individuální zpracování melodie u různých oslovených hudebníků. Většinová společnost tak oživuje staré romské hlasy. V samotném aktu jde symbolicky o určitou historickou spravedlnost. Zároveň romští muzikanti mají, “Halgáto”, jak se stereotypně říká, “v krvi”, a proto správný rytmus a tóny najdou v notách okamžitě. Umělkyně si pohrává dvojsmyslně s touto realitou. Snaží se o zachování videonahrávek, na kterých hudebníci zpívají podle notových záznamů zaniklé romské skladby a oživují je.

Kurátorkou výstavy je izraelsko-slovenská umělkyně a dokumentaristka Tamara Moyzes.

Emília Rigová vystudovala doktorát na Akademii umění v Bánské Bystrici a dnes je vysokoškolskou pedagožkou i aktivní umělkyní. Patří mezi nejvýraznější osobnosti slovenské výtvarné scény. Je držitelkou tamního prestižního ocenění, Ceny Oskára Čepana.

Příště na koncert!

Festival Khamoro, který pořádá Slovo 21, z. s. a Studio Production Saga, tentokrát nebude kvůli letošní koronakrizi probíhat v jednom týdnu, ale je rozdělen do několika akcí, které proběhnou od června do prosince. Některé z nich se uskuteční online.

Nejbližší festivalovou zastávkou bude koncert Praha Žije Hudbou, na němž vystoupí David Kraus & Gipsy Brothers. Uskuteční se v sobotu 27. června v pražské Kotvě a kromě hudby nabídne diskuzi s řediteli Khamoro festivalu. Celý program bude streamován.

Foto: Adam Sochorec

 

 

Poprvé po 21 letech nebude KHAMORO oznamovat začátek léta. Uvidíme se až v září. Nyní ale společně oslavme Mezinárodní den Romů. Přejeme Vám hodně radosti, zdraví a naděje!

 

Navzdory jarnímu odkladu a nejistotě, který způsobila koronavirová karanténa, se opět naplno rozjel festival Khamoro. Po podařených letních akcích rozzáří jeho paprsky pódia, koncertní sály i výstavní prostory také na podzim.

222019May

Khamoro získalo EFFE Label! Nevíte, co to je? Je to prestižní evropská značka pro festivaly, která zaručuje nejvyšší kvalitu.

►Uděluje jí server festivalfinder.eu na základě výběru mezinárodních expertů z festivalového prostředí. Festival musí splňovat velké nároky na kvalitu a dokázat, že je zakotven v Evropské umělecké a kulturní i sociální realitě.

The World Roma Festival KHAMORO will take place this year in the first week of June. From 31 May to 6 June 2020 Prague will host dozens of cultural events: concerts, exhibitions as well as public readings or theatre performances. The programme of the festival will also include a two-day international conference focused on Roma literature and language. The festival has come to being thanks to Slovo 21, z.s. and Studio Production Saga.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek