Khamoro 2020

The Khamoro World Roma Festival, which is one of the largest of its kind in the world, has had a rich history since its founding by Slovo 21, z.s. in 1999. It presents Roma culture and professional Roma music to the general public (from the Czech Republic and abroad) in all its dimensions and forms and proves that Roma culture and music is a fully-fledged part of Czech and world cultural heritage.

Poprvé v historii festivalu Khamoro přichází v on-line formátu sofistikovaného streamingu.

Užijte si mezinárodní romský festival Khamoro v pohodlí a bezpečí svého domova!

Tváře jsou jedním z hlavních motivů, kterým se Iveta Horváthová inspiruje. Tváře je také název výstavy děl této romské výtvarnice. Ta byla zahájena poslední zářijový čtvrtek a potrvá až do 24. října. Stojí za zhlédnutí.

FOTOGALERIE Nasajte skvělou astmosféru úžasného koncertu slovenského muzikanta Jána Berky Mrenici ml. a dalších pěti sólistů, kteří vystoupili ve středu 23. září v pražské Jeruzalémské synagoze. 

V reakci na nařízení ministra zdravotnictví jsme museli posunout začátek čtvrtečního a sobotního koncertu už na 20 hodin.

Nové komunitní centrum SLEZ v Rokycanech nabízí pomoc a spolupráci lidem ze sociálně znevýhodněných skupin. Kulturní program jeho zářijového otevření bylo součástí festivalu Khamoro.

Vernisáž 24. 9. od 18.00 (výstava potrvá do 24. 10.) WAID Bar & Coffee Praha (Lublaňská 57, Praha)

Romská autorka Iveta Horváthová je poznamenána těžkým životním osudem. Malováním se zabývá už dlouho a delší dobu je také známa mezi příznivci Art brut. Kreativní tvorba je pro ní způsobem jak se odpojit od ne příliš přátelského světa. V malování nachází útěchu a relaxaci. 
Tváře, které představí v rámci Khamora, jsou jedním z hlavních motivů, kterým se inspiruje. Často se jedná o zobrazení jejích vnitřních pocitů a vlastní personifikaci, přesto, že se jedná o tváře anonymní. Velkým tématem jsou i tváře známých osobností, především politiků, které svým osobitým způsobem karikuje a doprovází stručnými popisy.

26. září od 20.00, Jazz Dock (Janáčkovo nábř. 3249/2, Praha)

Zástupy romských akordeonistů hrajících gypsy jazz na světě nenajdete. Ještě méně je těch, kteří se dostali ve svém žánru na světovou špičku a při tom si zachovali hudební autenticitu vycházející z inspirace z jejich země původu, což je v případě Mariana Badoi Rumunsko. Ač ikonického Djanga Reinhardta uvádí jako svůj vzor většina gypsy jazzových hudebníků, málo kdo k němu bývá tak často přirovnáván jako právě Marian Badoi. Naprosté ponoření se do hudby a neuvěřitelné improvizace střídané s dokonalým přehráním těch nejznámějších (gypsy) jazzových klasik, propojuje tyto dva umělce, kteří se sice nikdy nemohli setkat, ale mají společného víc, než by kdokoliv čekal. V Praze Mariana doprovodí kytarista Joris
Viquesnel a kontrabasista Olivier Lorang.

25. září od 19:00, Gauč ve Stromovce (Výstaviště 415, Praha)

Khamoro párty není dopřáno, aby se usadila, ale putuje z jedné štace na další a vždy objeví
další místo, kde jí je dobře. Začali jsme na Náplavce, tu jsme ale přerostli. Na Střeleckém
ostrově bohužel už nejde pořádat hlasitější akce a zrovna ve chvíli, kdy se nám zalíbilo v
Kasárnách Karlín, jsme se museli přesunout do menších prostor. Letos tedy zkoušíme Gauč
ve Stromovce.

Čhave Romane CZ je Mimoňsko-Hradecko-Pražsko-Teplická kapela, která hraje romane giľa z České republiky a Slovenska, které všichni známe, jako je například Luluďi, Vičinav me le Romen a další. Osmičlenná kapela, ve které akordeon, housle, 2 kytary, bicí i perkuse a kontrabas doprovází zpěváka Františka Gorola, vznikla teprve nedávno (v roce 2018), ale víkendy má obsazené na mnoho týdnů dopředu. Jak sami říkají “snažíme se hrát hudbu tak, aby zanechala jiskru v srdci a úsměv na tváři.” Nebojíme se, že by tomuto předsevzetí nedostáli!


Výrazný zpěv, flétna a energická rytmika jsou charakteristickými znaky kapely Feri & The Gypsies. Zakladatelem kapely je zpěvák a kytarista Feri Barkoci, který prošel řadou hudebních žánrů od tradiční romské hudby přes swing a jazz až k popu, funky a hiphopu. V současnosti se nejvíce zaměřuje na romskou a etnickou hudbu, jazz a latinu. Kapelu dotváří zkušení muzikanti z Brna a Mikulova, kteří za sebou mají řadu let působení a stále jsou aktivní v kapelách Rosen trio, Romatino, Terne čhave nebo Romano Rat Idy Kelarové.

24. září od 20.00, Jazz Dock (Janáčkovo nábř. 3249/2, Praha)

Název The Rosenbergs může být lehce zaměnitelný za jméno ikonických The Rosenberg Trio.
I samotní hudebníci mohou divákům připadat povědomí. Není se ale čemu divit, protože tvář
kapely, sólový kytarista Mozes Rosenberg, je nejmladší bratr Stochela Rosenberga, za
kterého také v případě potřeby v The Rosenberg Trio zaskakuje. Rytmickou kytaru obsluhuje

Johnny Rosenberg, který již v útlém věku hrál v dětské superskupině Gipsy Kids and Sinti.
Muziku takzvaně tvrdí kontrabasista Sani van Mullen, který je velmi žádaný napříč gypsy
jazzovou scénou. The Rosenbergs přivezou vše, co máte na gypsy jazzu rádi a ještě něco
navíc - inspiraci španělskými rytmy i hudebními velikány moderní doby od George
Gershwina, přes Charlese Aznavoura až po Franka Sinatru.

Subcategories

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek