Těšit se můžete na vystoupení sedmi romských skupin z různých koutů světa. Jako host vystoupí zpěvák Jan Bendig, který galakoncert zahájí.


Galakoncert začíná od 20:00 v klubu SaSaZu. Návštěvníkům ale vzhledem ke zkušenostem z uplynulých let doporučujeme, aby přišli na koncert alespoň s hodinovým předstihem.

 

 

VĚRA BÍLÁ a KALE  /ČESKÁ REPUBLIKA/

Věra Bílá je považována jak muzikanty, tak hudebními odborníky za jednu z nejúspěšnějších romských zpěvaček vůbec. Během svojí kariéry byla médii dokonce označována za romskou královnu či Ellu Fitzgerald romské hudby. Věra Bílá a členové skupiny Kale pocházejí z Rokycan, malého městečka v západních Čechách. Jako tomu je u mnoha romských skupin, jsou i členové této kapely rodinně spjati a ani sami si už pořádně nepamatují, kdy spolu vlastně začali hrát. První album Rom-Pop, které vydali v roce 1995, sklidilo nebývalý úspěch. Reakce na druhé zlaté album Kale Kalore vydané v roce 1998 otevřelo kapele Kale cestu k zahájení mezinárodní koncertní kariéry. Jejich fenomenální úspěch nakonec vedl k sepsání nahrávací smlouvy s BMG. Společně Kale vystupovali v těch nejprestižnějších koncertních sálech a klubech celé Evropy a Severní Ameriky. Za dobu jejich existence je mohli vidět lidé ve více než 25 zemích světa.

 

MAHALA RAI BANDA /RUMUNSKO/

Rumunské vesnice Clejani a Zeci Prajine jsou líhní těch nejlepších romských muzikantů. Vždyť odtud pocházejí i legendární skupiny Taraf de Haidouks a Fanfare Ciocarlia. A kapela Mahala Rai Banda – ta je složená dokonce z muzikantů z obou míst. Její hudební styl bývá označován za „romskou hudbu 21. století“. Nabízí spojení tradiční romské hudby, balkánské dechovky, soulu, turecké i arabské muziky – a to vše propojené špetkou reggae či taneční hudby. Mahala Rai Banda vydali první desku až v roce 2004. Už tehdy se ale ve svém rodném Rumunsku stali etablovanou (a na svatbách a dalších různých oslavách velmi žádanou) kapelou. Jejich hudba se dostala na Západ společně s romskými migranty z Rumunska a dnes patří mezi nejoblíbenější romské kapely v celé Evropě a Spojených státech. Další album Ghetto Blasters nahráli v roce 2009 a stalo se celosvětovou senzací. Dostalo se mezi 10 prvních "Best Album of the Year" britské hitparády vyhlašované časopisem Songlines a i v dalších zemích Evropy získalo mnohá ocenění.

 

ILO  /RUSKO/

Kdo by neznal legendární film Cikáni jdou do nebe? Právě tento snímek členy skupiny Ilo výrazně proslavil. Zahráli si ale i v dalších filmech jako například Tmavé oči, Tajemný nástupce nebo Cikánka Aza. Hudební tradice skupiny Ilo sahá až do 18. století, kdy navazuje na slavnou dynastii sibiřských Romů Vasilyevů a Buzylyovych. V současnosti představuje jeden z předních romských souborů v Rusku, který bezpochyby přispívá k rozkvětu romské kultury vůbec a k oživení zapomenutých romských lidových písní. Některé z nich byly dokonce zahrnuty do disku ze série Zlatý fond a figurovaly ve stejné řadě s takovými slavnými umělci, jakými jsou například Varya Panina, Lala Chyornaya nebo Nikolay Slichenko. Členové skupiny Ilo s nezaměnitelnou sólistkou Natalii Buzylyovovou získali za dobu svého fungování sympatie publika nejen v Rusku, ale také ve Francii, Itálii, Španělsku, Švédsku, Německu, Polsku, Norsku, ale také ve Vietnamu. 

 

TAMBURITZA OF DANUBE  /SRBSKO/

Tamburitza od Danube je jediným orchestrem na území srbské Vojvodiny, který spojuje místní folklorní hudbu s tradicemi romské muziky. Prolínání romských harmonií do repertoáru kapely není jen výsledkem oblíbenosti této hudby, ale je to díky tomu, že někteří členové skupiny jsou Romové. Kromě hudby Romů má ve svém repertoáru i písně ze zemědělských oblastí severu Srbska nebo skladby mezinárodně respektovaných autorů. Skupinu vede slavný hudebník Mile Nikolić, který členy orchestru dostal do celého světa: od Evropy po USA a Kanadu.

 

 

 

ROMANENO  /BULHARSKO/

Dáte-li dohromady tři zkušené romské muzikanty – harmonikáře, kytaristu a bubeníka – přidáte k nim čtyři jazzmany – hráče na trumpetu, trombon, piano a basu – a k tomu ještě hluboký a nezaměnitelný hlas romského zpěváka Neno Ilieva, koktejl plný tradiční romské hudby, jazzu a funky se špetkou latiny je na světě. Přesně takovou hudbu přinášejí RomaNeno. Skupina vznikla v roce 2010 a o tři roky později vydala své první album nazvané Taj Mahal. Členové kapely vystupují na festivalech nejen v rodném Bulharsku, ale i mimo jeho hranice. Kromě jiného vystupovali například na prestižním Worms jazz festivalu v Antverpách. Jejich koncerty jsou bláznivé, barevné, lahodné
a nutí tělo i duši tančit. „World či ethno music, gypsy jazz – nesnažte se o jakoukoliv definici naší hudby, to musíte prostě jen zažít,“ říkají sami členové kapely.

 

 
ŠUKAR  /SLOVINSKO/

Skupina Šukar vznikla v roce 1990 a sešli se v ní členové různých hudebních souborů z Lublaně. Tvoří ji především hráči tamburicových orchestrů, kteří se nejprve věnovali tradiční slovinské hudbě, ale poté se zamilovali do hudby romské. Repertoár Šukar obsahuje romskou muziku z celé Evropy, která je díky různorodým podmínkám a kultuře velmi rozmanitá. Do svého repertoáru včleňují písně psané, nahrané i ty předávané pouze ústní tradicí, které originálním způsobem upraví a dají jim novou formu. Většinu písní zpívají v dialektech romštiny, které se označují jako „Pristevacki“ a „Cergarski“, ale můžete slyšet i sintštinu, maďarský, olašský či ruský dialekt. Za svoji pětadvacetiletou existenci vydali Šukar celkem osm alb a také zpěvník romských písní.

 

FLAMENCO AIRE QUINTERO  /ŠPANĚLSKO/

Nefalšované flamenco patří každoročně k nejvyhledávanějším žánrům festivalu Khamoro. Uskupení Flamenco Aire Quintero, ve kterém se sešli ti nejlepší hudebníci a tanečníci, tak určitě nezklame nejen milovníky tohoto vášnivého stylu. Zpěváci Juan Luis Vega Garcia „El Maera“ a José Guerrero „Tremendo Hijo“ totiž vyrostli v kolébce flamenka – Seville, kde je jejich rodiny vedly ke zpěvu a tanci již od dětství. Ty doprovodí kytarista José Antonio Acevedo.
Společně se třemi hudebníky se představí také tři výteční tanečníci – Luis de Utreta, Juan Aquirre a Estefania Narvaez. Ač pocházejí z různých koutů světa, dnes žijí všichni v Andalusii, kde se mohou svojí lásce – flamenku - věnovat nepřetržitě.


 

HOST: JAN BENDIG /ČESKÁ REPUBLIKA/

Jednadvacetiletý rodák z Hradce Králové vstoupil do povědomí sta tisíců diváků především díky vystupování v televizní pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar v roce 2009. Porotu a diváky zaujal nejen svým talentem, ale i přirozeným a bezprostředním projevem. O rok později už nahrál spolu se zpěvačkou Ewou Farnou píseň Stejný cíl mám dál a videoklip k české verzi hudebního filmu Camp Rock 2. Prosadil se také jako herec. V roce 2010 byl v divácké hudební anketě Český Slavík Mattoni nominován v kategorii Objev roku. O tři roky později byl také nominován na prestižní Cenu Thálie za svůj výkon v muzikálu Superstar Company. Začátkem roku 2013 natočil čtyři songy na české verzi italského animovaného seriálu Winx Club. Za poslední rok vydal během krátkého období hned tři velice úspěšné singly, mezi nimi romskou píseň Me Našundžom, která zazní na závěrečném galakoncertu, kde bude Jan Bendig speciálním hostem.

 


Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek