V klubu ROXY se vám od 19:00 představí ty nejlepší romské skupiny ze všech koutů světa – Tamburitza of Danube ze Srbska, Flamenco Aire Quintero ze Španělska, Šukar ze Slovinska a RomaNeno z Bulharska!

TAMBURITZA OF DANUBE  /SRBSKO/

Tamburitza od Danube je jediným orchestrem na území srbské Vojvodiny, který spojuje místní folklorní hudbu s tradicemi romské muziky. Prolínání romských harmonií do repertoáru kapely není jen výsledkem oblíbenosti této hudby, ale je to díky tomu, že někteří členové skupiny jsou Romové. Kromě hudby Romů má ve svém repertoáru i písně ze zemědělských oblastí severu Srbska nebo skladby mezinárodně respektovaných autorů. Skupinu vede slavný hudebník Mile Nikolić, který členy orchestru dostal do celého světa: od Evropy po USA a Kanadu.


ROMANENO /BULHARSKO/

Dáte-li dohromady tři zkušené romské muzikanty – harmonikáře, kytaristu a bubeníka – přidáte k nim čtyři jazzmany – hráče na trumpetu, trombon, piano a basu – a k tomu ještě hluboký a nezaměnitelný hlas romského zpěváka Neno Ilieva, koktejl plný tradiční romské hudby, jazzu a funky se špetkou latiny je na světě. Přesně takovou hudbu přinášejí RomaNeno. Skupina vznikla v roce 2010 a o tři roky později vydala své první album nazvané Taj Mahal. Členové kapely vystupují na festivalech nejen v rodném Bulharsku, ale i mimo jeho hranice. Kromě jiného vystupovali například na prestižním Worms jazz festivalu v Antverpách. Jejich koncerty jsou bláznivé, barevné, lahodné a nutí tělo i duši tančit. „World či ethno music, gypsy jazz – nesnažte se o jakoukoliv definici naší hudby, to musíte prostě jen zažít,“ říkají sami členové kapely.

 

ŠUKAR  /SLOVINSKO/

Skupina Šukar vznikla v roce 1990 a sešli se v ní členové různých hudebních souborů z Lublaně. Tvoří ji především hráči tamburicových orchestrů, kteří se nejprve věnovali tradiční slovinské hudbě, ale poté se zamilovali do hudby romské. Repertoár Šukar obsahuje romskou muziku z celé Evropy, která je díky různorodým podmínkám a kultuře velmi rozmanitá. Do svého repertoáru včleňují písně psané, nahrané i ty předávané pouze ústní tradicí, které originálním způsobem upraví a dají jim novou formu. Většinu písní zpívají v dialektech romštiny, které se označují jako „Pristevacki“ a „Cergarski“, ale můžete slyšet i sintštinu, maďarský, olašský či ruský dialekt. Za svoji pětadvacetiletou existenci vydali Šukar celkem osm alb a také zpěvník romských písní.


FLAMENCO AIRE QUINTERO  /ŠPANĚLSKO/

Nefalšované flamenco patří každoročně k nejvyhledávanějším žánrům festivalu Khamoro. Uskupení Flamenco Aire Quintero, ve kterém se sešli ti nejlepší hudebníci a tanečníci, tak určitě nezklame nejen milovníky tohoto vášnivého stylu. Zpěváci Juan Luis Vega Garcia „El Maera“ a José Guerrero „Tremendo Hijo“ totiž vyrostli v kolébce flamenka – Seville, kde je jejich rodiny vedly ke zpěvu a tanci již od dětství. Ty doprovodí kytarista José Antonio Acevedo.
Společně se třemi hudebníky se představí také tři výteční tanečníci – Luis de Utreta, Juan Aquirre a Estefania Narvaez. Ač pocházejí z různých koutů světa, dnes žijí všichni v Andalusii, kde se mohou svojí lásce – flamenku - věnovat nepřetržitě.

 

 

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek