Oblíbené koncerty tradiční romské hudby v ROXY začínají!
Tento ročník se může pochlubit zatím největším defilé. Na průvod za zvuku trubek, houslí a bubnů se vydalo více než 250 romských umělců, nechyběl ani koňský povoz plný ruských tanečnic. Nadšené byly stovky přihlížejících. Na festivalu tradičně zahrály kapely z několika zemí světa.
Výstava je výběrem z Dzurkova obsáhlého a mnohovrstevnatého díla. Je „ušita“ na míru prostorám, v nichž je výstava umístěna, tedy v pražském Museu Kampa. Členění prostoru na 4 různě velké sálky nabízí možnost tematického uskupení skleněných obrazů i soch Rudolfa Dzurka. První výstavní sál představuje ženu jako zásadní téma umělcovy tvorby i celoživotní pouti. A je to téma, které začíná a končí ve stejném bodě, jako když opisujeme kružnici, ale cestu jsme přitom zakusili obsáhlou: Ach, žena! Žena jako matka, jako láska, jako přítel, žena – milovaný strom, strom života – strom poznání, dárkyně života, něha i had. Druhý sál se noří do stejně tak dávného jako současného, a přesto dobře nepoznaného světa Romů, do jejich prožitků každodennosti, vlastního území, do něhož gádžové sice tak rádi nahlížejí, ale pod pokličku málokdy dohlédnou. Do sféry fantazie, chudoby, bláznovství i přirozené lidskosti.
Festival opět po roce hostil velkou řadu romských umělců a nabídl bohatý kulturní program, který ovšem začal netradičně. Ti, kdo přišli na první akci Khamora, se stali svatebčany a byli usazeni ke stolům k tradičním romským pokrmům. Tento ročník festivalu odstartovala rekonstrukce romské svatby - bijav.
KHAMORO 2014
Kromě pravidelných akcí, jako jsou koncerty, vernisáže, divadelní představení, defilé či taneční workshopy jsme letos pozvali soubor Danse Tzigane s divadelně - taneční show „Vzpomínky starého Cigána“, zorganizovali jsme tři „Vyprávění starých Romů“, vzpomínkový večer na Emila Cinu, živou open-air instalaci/performanci „Khamoro Obscuro“ a velmi úspěšný dětský den.
Praha se stala na konci května znovu místem oslav romské kultury z celého světa. Tento ročník ovšem začal netradičně. Festival byl zahájen světovou premiérou romské opery „Invisible Gipsy“. Srbský umělec Zoran Tairović skrze tuto operu a její vášnivý příběh umožnil divákům nahlédnout do tak zvané romské problematiky. Během festivalového týdne měli diváci možnost vybrat si z různých stylů romské hudby – jak tomu bylo ostatně i v předchozích ročnících.
Od prvního Khamora uplynulo neuvěřitelných patnáct let! Na začátku festival navštěvovali pouze samotní Romové. Za uplynulých čtrnáct let navštívilo festival Khamoro zhruba 120 tisíc lidí nejen z Česka, ale například i Spojených států, Kanady nebo Jihoafrické republiky. Na koncertech se divákům představilo téměř 150 profesionálních romských kapel z více než 30 zemí světa. V posledních letech festivalové akce zhlédlo ročně kolem 12 tisíc návštěvníků. Khamoro získalo prestiž nejen v tuzemsku, ale i zahraničí. Od počátku jej podporovala řada osobností, mezi nimi i Václav Havel.
Během jedenáctého ročníku festivalu Khamoro se Romové i neromové opět společně nechali unášet hudbou a tancem, ale zdaleka nejen tím. Na festivalu vystoupilo více než 110 umělců a expertů z 16 států světa. Ve spolupráci s ambasádou Nizozemského království v Praze se v rámci Khamora konaly i dny holandských Romů, v jejichž rámci na festivalu vystoupila legendární celosvětově známá nizozemská formace The Rosenberg Trio. Jejich repertoár byl plný emocí a energie.