První letošní akcí byla výstava Emílie Rigové „REVIVE/PURANO HANGOS“ („Oživení starých Hlasů“), která běžela v pražské galerii The Artivist Lab Kampusu Hybernská. Dnes je výtvarnice jednou z nevýraznějších postav slovenské umělecké scény, o čemž též svědčí získání prestižní Ceny Oskara Čepána. Tématem výstavy byly notové záznamy tradičních romských písní, kterým vrátili život Neromové.

Spojení světa romské a neromské kultury představil na společném streamingu „Praha žije hudbou“ muzikální vystoupení zpěváka Davida Krause a kapely Gipsy Brothers.

V srpnu v rámci festivalu KoresponDance Vás překvapili interpreti Lače Manuša a DjGadjo.cz tříhodinovým setem plným romské hudby s mixem world music, balkánu, latiny, jazzu i pradávného funky disca.

Na „Barevné devítce“ sklízela potlesk kapela Gitans, která čerpá inspiraci z romské hudby celého světa – Balkánu, Španělska, Ruska i tradičních slovenských romských písní.

Jedinečných vystoupení si fanoušci světového romského festivalu užili i v září: 23. 09 proběhl koncert s prvky klasické hudby v podání Jána Berky Mrenici a sólistů. Jeruzalémskou synagogu naplnili zvuky houslí, kytary a kontrabasu doprovázené krásnými zpěvy mužských i ženských hlasů. 

O den později se v pražském Jazz Docku odehrál koncert Gypsy Jazzu. Nizozemská kapela The Rosenbergs přivezla vše, co máte na tomto hudebním stylu rádi, a ještě něco navíc – inspiraci španělskými rytmy i hudebními velikány moderní doby od George Gershwina, přes Charlese Aznavoura až po Franka Sinatru.

Mezi koncerty jste měli možnost navštívit výstavu „Tváře“ od Ivety Horváthové, jejíž vernisáž se konal ve WAID Bar & Coffee Praha. Malováním se zabývá už dlouho a delší dobu je také známa mezi příznivci Art brut. „Tváře“, které představila v rámci festivalu Khamoro, jsou jedním z hlavních motivů, kterým se inspiruje.

Ani letos nechyběla populární „Khamoro párty“, na které vystoupili Čhave Romane CZ a Feri & The Gypsies. Událost, která se uskutečnila 25. září v Gauči ve Stromovce, doprovázel výrazný zpěv, flétna a energická rytmika.

Zástupy romských akordeonistů hrajících gypsy jazz na světě nenajdete. Ještě méně je těch, kteří se dostali ve svém žánru na světovou špičku a při tom si zachovali hudební autenticitu vycházející z inspirace z jejich země původu, což je v případě Mariana Badoi Rumunsko.

V doprovodu kytaristy Jorise Viquesnela a kontrabasisty Olivier Loranga vystoupil před publikem Khamora 26. září v Jazz Docku.

Pandemie Covid-19 vyžádala přechod zimní části festivalu Khamoro do virtuálního světa monitorů a reproduktorů, neubralo to ale na jeho kvalitě.

První den festivalu, 28.11.2020, se nesl ve znamení tradiční romské hudby. Na Vašich obrazovkách se objevili známé české skupiny, které uchvátili posluchače pestrými rytmy čardaše i melancholickými nóty, inspirovanými složitým životem.

Jako první vystoupili Surmajovci, kteří zahráli společně s kontrabasistou Petrem Novákem, houslistou Viliamem Didiášem, zpěvačkami Janou Surmajovou a Silvií Táborovou. Publikum zaujali známé romské písně z českého a slovenského prostředí, což se projevilo i na krásných komentářích přímo ve facebookovém streamu.

Jako další jste měli možnost slyšet Bengas. Kapela, která procestovala svět, vás donutila vstát z vašich gaučů a tančit doma, jako kdybyste byli na jejich koncertě osobně. „HOP HOP HOPAA“ se mnohokrát ozývalo z on-line chatu.
Na závěr koncertu vystoupili Mário Bihári & Bachtale Apsa. Jejich repertoár spojil pestrost tradiční romské muziky s rytmy latinské Ameriky, Ruska a Slovenska. Jako host se v několika písních objevila všemi milovaná herečka Bára Hrzánová, která zpívala v romštině.

Druhý den, 29.11.2020, byl věnován hlavně zahraničním interpretům, kteří s sebou přivezli inspiraci z cest i země původu.

Unikátní soubor Fricska Vás ohromil dynamickými tanci romského folklóru prostřednictvím strhujících rytmických inscenací.

Jako další vystupovali Puerto Flamenco – silná pětičlenná sestava v čele s tanečnicí Francescou “La Chica” Grimou, kterou doprovázeli některé z nejlepších sevillských umělců. Uchvátili Vás kombinací neomezené hudební energie flamenca a svou taneční virtuozitou.

Skupina Kale, s novým ženským hlasem slovenské divy Adriany Drafiové (alias Gitana), představili jedinečný zážitek z české a slovenské romské muziky. Rytmické hlasy a kytary zaplavili prostor La Fabriky i Vaše domácnosti.

Hudebníky z Traio Romano s sebou přivezli energii romské hudby z Rumunska. Kytara, housle, kontrabas a bubny vytvořili mix tradiční romské hudby s doteky swingu a pestrého flamenca. Unikátní hlas frontmana Gavrila Borkiho často srovnávají se Šabanem Bajramovičem, který byl legendárním srbským pěvcem.

Marcela & Los Murchales z Francie přinesli do La Fabriky i on-line prostoru nepopsatelnou atmosféru melancholie smíchanou s rytmickými houslemi, kontrabasem a kytarou. Zpěvaččin jedinečný hlas odráží roky těžkého života na Slovensku, odkud pochází. Energie této formace byla vyjádřena vesmírem silného zpěvu a slavnostní hudby.

Záměrem mezinárodní konference 4.12.2020 „Romská literatura – Věnováno památce Rajka Djurice“ bylo shromáždit romské spisovatele, vědce a odborníky, aby hovořili o romské literatuře jako o mezinárodním a nadnárodním fenoménu, sdíleli dobré postupy, nápady a zkušenosti.

Na konferenci vystupovalo 12 panelistů - romisté, romští spisovatelé a lingvisté z Evropy a USA. Diskutovali o celosvětovém fenoménu romské literatury, psaní poezie v romštině a dalších podobných tématech. Setkání proběhlo on-line pomocí aplikace zoom, veřejnost měla možnost sledovat průběh a sdílet názory díky živému vysílání na YouTube.

Za Khamoro 2020 a #KHAMORONLINE vděčíme našim partnerům:

Hlavní Město Praha, Ministerstvo Kultury České republiky, Bader Philantrhropies, Maďarský institut v Praze a Slovenský institut. Hlavní mediální partner: Česká televize. Mediální partneři: Romea.cz a Romano Hangos

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek