×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 72

Kromě hudby festival nabídnul řadu doprovodných akcí, včetně odborného semináře, či konference věnované romské kultuře. Festival organizuje již od roku 1999 spolek Slovo 21 a Studio Production Saga. Festivalu udělil záštitu předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr kultury Daniel Herman a primátorka hl.m. Prahy Adriana Krnáčová. V Plzni se připojil k záštitám Martin Baxa, 1. náměstek primátora Plzně. Dle marketingové organizace hlavního města Prahy Prague City Tourism patří Khamoro mezi 15 nejlepších akcí v metropoli. Festival odstartoval netradičním úvodním koncertem na pražské náplavce, kde se sešlo přes 1100 návštěvníků. Od samého začátku roztančil početné publikum nejznámější český rapper Vladimír 518, který připravil exklusivně pro Khamoro spolu s romským hudebníkem Máriem Bihárim jedinečné vystoupení. Po něm vystoupila kapela Terne Čhave s Janem Bendigem, která svou hudbu s nádechem klasického čardáše prodchnula takovým temperamentem, že se tančilo a zpívalo dlouho do noci i po skončení koncertu.

11377375 10153226306267420 8628315454815020082 nmaly

Další festivalový den pokračoval hudební program v Praze, konkrétně v klubu Jazz Dock, kde vystoupila izraelská kaplela Swing de Gitanes, kombinující romskou hudbu se swingem. Na koncertě klasické a jazzové hudby Černobílý svět pak byl speciálním hostem znáný romský hudebník ze Srbska Goran Tairovič. Raritou bylo vystoupení šestičlenného orchestru společně s pěti romskými sólisty z Česka a ze Srbska. Z jejich pozitivní energie šel mráz po zádech! Pro návštěvníky přeplněného Jazz Docku to byl opravdu netradiční a nezapomenutelný zážitek. Organizátoři poprvé zařadili na program nový žánr: vystoupila mladá skupina Romů Roma Sijam s hip-hopovým repertoárem s příměsí balkánských prvků, a zpívali především o lásce, romství a kultuře. Roma Siam za sebou mají již několik úspěchů ve své domovině. Největším z nich je první místo v televizní soutěži X-Factor. Vrcholem celého večera bylo vystoupení rappera Vladimira 518 spolu s Mikem Trafikem a Refewem, kteří texty z poslední Vladimirovy desky a především původní verzí písně „Praha" roztančili publikum, které zaplnilo celou pražskou Lucernu music bar.

 

Další dny byly věnovány tradiční romské hudbě. Na pódiích se vystřídalo několik romských tradičních kapel z celého světa - Mahala Rai Banda (Rumunsko), Ilo (Rusko), Tamburitza of Danube (Srbsko), Flamenco Aire Quintero (Španělsko), Šukar (Slovinsko) a RomaNeno (Bulharsko). I když to byla tradiční romská hudba, byl klub Roxy plný doslova k prasknutí, neboť zde vystoupila Věra Bílá & Kale. „Všechny tyto kapely se podílely na tradičním průvodu, které startovalo v pravé poledne z Václavského náměstí. Všechy také vystoupily na galakoncertě v SaSaZu,“ řekla tisková mluvčí Khamora Soňa Kalejová. Festival Khamoro není pouze o hudbě, věnuje se i řadu doprovodným akcím.  Mezi tyto akce patřila výstava „Zaniklý svět – Lety u Písku“ a „Dvojí osobnost“ romské umělkyně Ivety Horváthové, vyprávění romských pamětníků, dětský den „Khamororo“, taneční soutěž Street Battle Jam a mmnoho dalších seminářů a workshopů.
Centrem Prahy prošlo asi 300 umělců, včetně dvacítky amatérských i profesionálních romských tanečních souborů. Ulice plné romské hudby, tance a radosti oslavovaly Khamoro 2015.  Na Staroměstském náměstí se sešlo 16 účastníků průvodu, kteří vytvořili ze svých paží „živou“ romskou vlajku. Celý průvod byl jedním velkým veselým happeningem organizován pod taktovkou art directora a producenta festivalu Khamoro Džemila Silajdžiće. Staroměstské náměstí se proměnilo v jednu velkou oslavu, kolemjdoucí byli oslavou a průvodem mile překvapeni a neostýchali se do tance a zpěvu zapojit. Samotným vrcholem celého festivalu Khamoro byl galakoncert v klubu SaSaZu v Holešovicích, do kterého se přišlo podívat přibližně 2500 diváků, užívajících si skvělou atmosféru. Na galakoncertu vysoupily všechny kapely, které koncertovaly v minulých dnech a účastníci tak měli možnost je vidět všechny pohromadě Byl to opět nezapomenutelný zážitek! Už se těšíme na další ročník Khamora, jistě s neméně bohatým programem!

Záznam z koncertu klasické jazzové hudby "Černobílý svět"

 

 

Hlavními partnery romského festivalu jsou:

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek