Festival organizuje již od roku 1999 spolek Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním sedmnáctým ročníkem převzali předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr kultury Daniel Herman a primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. V Plzni se pak k záštitám připojil také Martina Baxa, 1. náměstek primátora Plzně. Khamoro se uskuteční v Praze ve dnech od 24. – 30. 5. 2015 a v Plzni od 26. – 28. 5. 2015.

Khamoro v Praze, které se dostalo do žebříčku Prague City Tourism jako jedna z patnácti nejlepších kulturních akcí v metropoli, odstartovalo už v neděli 24. 5. na pražské náplavce. Na uvítací party vystoupili Terne Čhave s Janem Bendigem a také nejznámější český raper Vladimir 518, který exkluzivně pro Khamoro připravil spolu s romským hudebníkem Máriem Bihárim jedinečné vystoupení.

Hudební program pokračuje v Praze koncerty gypsy jazzu, na které se můžou lidé těšit v pondělí a úterý. Prvním den vystoupí v Jazz Docku izraelská skupina Swing de Gitanes, o den později pak v Lucerně Music Baru jeden z nejlepších interpretů tohoto žánru na světě Angelo Debarre z Francie. „V úterý zároveň nabídne pražské Khamoro také koncert klasické a jazzové hudby nazvaný Černobílý svět. Stojí za ním známý romský hudebník ze Srbska Goran Tairović a vystoupí na něm šestičlenný orchestr společně s pěti romskými sólisty z Česka a ze Srbska,“ prozrazuje mluvčí festivalu Soňa Kalejová.

Vůbec poprvé v historii zařadili organizátoři festivalu do programu také koncert hip hopu. Ve středu v Lucerně Music Baru na něm vystoupí třeba Vladimir 518 společně s Mikem Trafikem a Refewem, skupina mladých Romů ze Srbska Roma Sijam, kteří ve své domovině vyhráli televizní soutěž X-factor, a mnoho dalších.

Čtvrtek a pátek pak budou ve znamení koncertů tradiční romské hudby. Během dvou dnů se v klubu Roxy vystřídají ty nejlepší romské kapely z celého světa – Mahala Rai Banda (Rumunsko),  Ilo (Rusko), Tamburitza of Danube (Srbsko), Flamenco Aire Quintero  (Španělsko), Šukar  (Slovinsko) a RomaNeno (Bulharsko). Česko bude letos na festivalu reprezentovat Věra Bílá & Kale. Všechny skupiny vystoupí v sobotu na závěrečném galakoncertu v SaSaZu, kde letošní Khamoro slavnostně vyvrcholí.

„Všechny kapely uvidí lidé pohromadě na defilé účinkujících, které startuje v pravé poledne z Václavského náměstí a končí na Staroměstském náměstí. Celkem centrem Prahy projde asi tři sta umělců včetně dvacítky amatérských i profesionálních tanečních souborů z tuzemska. Celý průvod povede kočár tažený koňmi. A už teď můžu prozradit, že se v něm poveze Věra Bílá, která v době své největší slávy byla dokonce považovaná za královnu romské hudby,“ zve na jednu z nejatraktivnějších akcí art director a producent festivalu Khamoro Džemil Silajdžić.

Khamoro v Praze nabídne i letos řadu doprovodných akcí. Patří mezi ně výstavy „Zaniklý svět – Lety u Písku“ a „Dvojí osobnost“ romské umělkyně Ivety Horváthové, vyprávění romských pamětníků, dětský den „Khamororo“, taneční soutěž Street Battle Jam i taneční a pěvecké workshopy v centru Prahy. Součástí festivalu bude i odborný seminář, na němž budou romští i neromští experti z celého světa diskutovat o postavení romské kultury.


Kontaktní osoba pro média:
Soňa Kalejová, PR
GSM: +420 704 057 620
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek