První letošní akcí byla výstava Emílie Rigové „REVIVE/PURANO HANGOS“ („Oživení starých Hlasů“), která běžela v pražské galerii The Artivist Lab Kampusu Hybernská. Dnes je výtvarnice jednou z nevýraznějších postav slovenské umělecké scény, o čemž též svědčí získání prestižní Ceny Oskara Čepána. Tématem výstavy byly notové záznamy tradičních romských písní, kterým vrátili život Neromové.

Spojení světa romské a neromské kultury představil na společném streamingu „Praha žije hudbou“ muzikální vystoupení zpěváka Davida Krause a kapely Gipsy Brothers.

V srpnu v rámci festivalu KoresponDance Vás překvapili interpreti Lače Manuša a DjGadjo.cz tříhodinovým setem plným romské hudby s mixem world music, balkánu, latiny, jazzu i pradávného funky disca.

Na „Barevné devítce“ sklízela potlesk kapela Gitans, která čerpá inspiraci z romské hudby celého světa – Balkánu, Španělska, Ruska i tradičních slovenských romských písní.

Jedinečných vystoupení si fanoušci světového romského festivalu užili i v září: 23. 09 proběhl koncert s prvky klasické hudby v podání Jána Berky Mrenici a sólistů. Jeruzalémskou synagogu naplnili zvuky houslí, kytary a kontrabasu doprovázené krásnými zpěvy mužských i ženských hlasů. 

O den později se v pražském Jazz Docku odehrál koncert Gypsy Jazzu. Nizozemská kapela The Rosenbergs přivezla vše, co máte na tomto hudebním stylu rádi, a ještě něco navíc – inspiraci španělskými rytmy i hudebními velikány moderní doby od George Gershwina, přes Charlese Aznavoura až po Franka Sinatru.

Mezi koncerty jste měli možnost navštívit výstavu „Tváře“ od Ivety Horváthové, jejíž vernisáž se konal ve WAID Bar & Coffee Praha. Malováním se zabývá už dlouho a delší dobu je také známa mezi příznivci Art brut. „Tváře“, které představila v rámci festivalu Khamoro, jsou jedním z hlavních motivů, kterým se inspiruje.

Ani letos nechyběla populární „Khamoro párty“, na které vystoupili Čhave Romane CZ a Feri & The Gypsies. Událost, která se uskutečnila 25. září v Gauči ve Stromovce, doprovázel výrazný zpěv, flétna a energická rytmika.

Zástupy romských akordeonistů hrajících gypsy jazz na světě nenajdete. Ještě méně je těch, kteří se dostali ve svém žánru na světovou špičku a při tom si zachovali hudební autenticitu vycházející z inspirace z jejich země původu, což je v případě Mariana Badoi Rumunsko.

V doprovodu kytaristy Jorise Viquesnela a kontrabasisty Olivier Loranga vystoupil před publikem Khamora 26. září v Jazz Docku.

Pandemie Covid-19 vyžádala přechod zimní části festivalu Khamoro do virtuálního světa monitorů a reproduktorů, neubralo to ale na jeho kvalitě.

První den festivalu, 28.11.2020, se nesl ve znamení tradiční romské hudby. Na Vašich obrazovkách se objevili známé české skupiny, které uchvátili posluchače pestrými rytmy čardaše i melancholickými nóty, inspirovanými složitým životem.

Jako první vystoupili Surmajovci, kteří zahráli společně s kontrabasistou Petrem Novákem, houslistou Viliamem Didiášem, zpěvačkami Janou Surmajovou a Silvií Táborovou. Publikum zaujali známé romské písně z českého a slovenského prostředí, což se projevilo i na krásných komentářích přímo ve facebookovém streamu.

Jako další jste měli možnost slyšet Bengas. Kapela, která procestovala svět, vás donutila vstát z vašich gaučů a tančit doma, jako kdybyste byli na jejich koncertě osobně. „HOP HOP HOPAA“ se mnohokrát ozývalo z on-line chatu.
Na závěr koncertu vystoupili Mário Bihári & Bachtale Apsa. Jejich repertoár spojil pestrost tradiční romské muziky s rytmy latinské Ameriky, Ruska a Slovenska. Jako host se v několika písních objevila všemi milovaná herečka Bára Hrzánová, která zpívala v romštině.

Druhý den, 29.11.2020, byl věnován hlavně zahraničním interpretům, kteří s sebou přivezli inspiraci z cest i země původu.

Unikátní soubor Fricska Vás ohromil dynamickými tanci romského folklóru prostřednictvím strhujících rytmických inscenací.

Jako další vystupovali Puerto Flamenco – silná pětičlenná sestava v čele s tanečnicí Francescou “La Chica” Grimou, kterou doprovázeli některé z nejlepších sevillských umělců. Uchvátili Vás kombinací neomezené hudební energie flamenca a svou taneční virtuozitou.

Skupina Kale, s novým ženským hlasem slovenské divy Adriany Drafiové (alias Gitana), představili jedinečný zážitek z české a slovenské romské muziky. Rytmické hlasy a kytary zaplavili prostor La Fabriky i Vaše domácnosti.

Hudebníky z Traio Romano s sebou přivezli energii romské hudby z Rumunska. Kytara, housle, kontrabas a bubny vytvořili mix tradiční romské hudby s doteky swingu a pestrého flamenca. Unikátní hlas frontmana Gavrila Borkiho často srovnávají se Šabanem Bajramovičem, který byl legendárním srbským pěvcem.

Marcela & Los Murchales z Francie přinesli do La Fabriky i on-line prostoru nepopsatelnou atmosféru melancholie smíchanou s rytmickými houslemi, kontrabasem a kytarou. Zpěvaččin jedinečný hlas odráží roky těžkého života na Slovensku, odkud pochází. Energie této formace byla vyjádřena vesmírem silného zpěvu a slavnostní hudby.

Záměrem mezinárodní konference 4.12.2020 „Romská literatura – Věnováno památce Rajka Djurice“ bylo shromáždit romské spisovatele, vědce a odborníky, aby hovořili o romské literatuře jako o mezinárodním a nadnárodním fenoménu, sdíleli dobré postupy, nápady a zkušenosti.

Na konferenci vystupovalo 12 panelistů - romisté, romští spisovatelé a lingvisté z Evropy a USA. Diskutovali o celosvětovém fenoménu romské literatury, psaní poezie v romštině a dalších podobných tématech. Setkání proběhlo on-line pomocí aplikace zoom, veřejnost měla možnost sledovat průběh a sdílet názory díky živému vysílání na YouTube.

Za Khamoro 2020 a #KHAMORONLINE vděčíme našim partnerům:

Hlavní Město Praha, Ministerstvo Kultury České republiky, Bader Philantrhropies, Maďarský institut v Praze a Slovenský institut. Hlavní mediální partner: Česká televize. Mediální partneři: Romea.cz a Romano Hangos

Závěrečná tisková zpráva

 

Letošní 21. ročník světového romského festivalu Khamoro vstupil do třetí dekády své existence. Kulturním a společenským významem zaujal mezinárodní experty z festivalového prostředí a získal ocenění EFFE Label, které je prestižní značkou pro festivaly a zaručuje jejich nejvyšší kvalitu. V Česku ji tento rok získaly pouze dva festivaly. Akci Khamoro organizuje již od roku 1999 spolek Slovo 21 a Studio Production Saga. 

 

Festival navštívilo přes 10 000 návštěvníků z Česka i zahraničí a setkávají se na něm lidé napříč generacemi bez ohledu na příslušnost k majoritní nebo menšinové společnosti. Khamoro dává prostor nejen českým romským kapelám, ale díky svému zahraničnímu renomé také světovým hvězdám. 

“Kromě hudebních vystoupení světových umělců nabídlo letos Khamoro výstavu fotografií s romskou tematikou, divadelní představení, romskou literaturu nebo dětský den. Tradičně se konalo defilé účinkujících kapel a souborů, které každý rok ulice Prahy promění v obrovský průvod plný hudby”, popisuje letošní ročník Jelena Silajdžić, spoluzakladatelka festivalu a ředitelka  pořádající neziskové organizace Slovo 21. Festival se konal na 16 místech po celé Praze, například v Jeruzalémské synagoze, v Americkém centru, v Domě národnostních menších, v Galerii Novoměstské radnice nebo v divadle La Fabrika. 

Na zahajovacím večeru vystoupila v Kasárnách Karlín romská skupina ze Slovenska Igor Kmeťo & Band, a kapely Lače Manuša a Gipsy Suno z Česka. Hlavní hvězdou programu byla dvanáctičlenná dechová rumunská skupina Fanfare Ciocărlia. Němečtí a holandští Gypsy jazzoví hudebníci vystoupili v oblíbeném pražském jazzovém klubu Jazz Dock. V rámci Khamora se pro děti konal dětský den Khamororo v pražském parku Portheimka. Na závěrečném galakoncertu v SaSazu mohli návštěvníci slyšet tradiční romskou hudbu v podání cimbálové kapely Ivana Heráka I řadu dalších hudebních a tanečních vystoupení skupin z Maďarska, Španělska, Rumunska, Ruska nebo Srbska. Speciálním hostem byl David Kraus a Gipsy Brothers. 

Za podporu děkujeme Hlavnímu městu Praha a Ministerstvu kultury ČR. Za udělení záštity děkujeme Antonínu Staňkovi, ministrovi kultury České republiky, a Zdeňku Hřibovi, primátorovi hl. m. Prahy. Za hlavní mediální partnerství děkujeme Petru Dvořákovi, generálnímu řediteli České televize. Těšíme se na vás v roce 2020!

Kontakt pro média: 

Lukáš Kotlár, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 776 850 471, www.khamoro.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA

23.5.2019

V Praze 26. května začne 21. ročník největšího světového romského festivalu Khamoro. Kromě hudebních vystoupení světových umělců nabídne výstavu fotografií s romskou tematikou, divadelní představení, romskou literaturu nebo dětský den. Tradičně se bude konat defilé účinkujících kapel a souborů, které každý rok ulice Prahy promění v obrovský průvod plný hudby.

Na zahajovacím večeru v neděli 26.5. vystoupí v Kasárnách Karlín známá romská skupina ze Slovenska Igor Kmeťo & Band, a kapely Lače Manuša a Gipsy Suno z Česka. Vstup na úvodní party je pro širokou veřejnost zcela zdarma.

Hlavní hvězdou programu je dvanáctičlenná skupina Fanfare Ciocărlia, která je známá svým energickým rychlým zvukem. Balkánskou dechovku kombinují se známými rockovými a filmovými melodiemi. Gypsy jazzoví hudebníci vystoupí v oblíbeném pražském jazzovém klubu Jazz Dock spočívajícím na hladině Vltavy. V pondělí 27. 5. tam zahraje uskupení, které založil pětadvacetiletý kytarista Gismo Graf, vycházející hvězda německého gypsy swingu, který tento žánr kombinuje například s vlivy bossa novy a vystoupí také all-stars band Hot Club d’Europe s známým kytaristou Paulusem Schäferem.

“Letošní Khamoro je důkazem, že romská hudba je nesmírně rozmanitá, těší nás, že na festivalu vystoupí jak české romské kapely, tak světové hvězdy.”, říká producent festivalu Khamoro, Džemil Silajdžić. Na Khamoru bude také pestrý program pro děti. V pátek 31. 5. od 15:00 se v parku Portheimka bude konat Dětský den “Khamororo”, na kterém vystoupí převážně dětští umělci, v programu ale bude také například i exhibice pohybového umění parkour.

“Milovníky španělského flamenca bezpochyby zaujme taneční a hudební představení uskupení ‘3000... DeSCencias’. Jde o autentické romské flamenco, členové ansámblu pocházejí přímo z rodin v romské části města Sevilla”, prozrazuje Jelena Silajdžić, ředitelka pořádající neziskové organizace Slovo 21. “Hudební zážitky z celého týdne završíme na legendárním galakoncertu v SaSaZu od 20 hodin”, dodává Silajdžić

Festival Khamoro v Praze už od roku 1999 pořádá organizace Slovo 21 společně se Studio Production Saga.

Novinářské akreditace ZDE: https://www.khamoro.cz/cs/tisk-a-media/akreditacni-formular

Kompletní program festivalu a vstupenky najdete na www.khamoro.cz

Kontakt pro média: Lukáš Kotlár, tiskový mluvčí festivalu, +420 776 850 471, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání nazvaná „Kvalitní vzdělávání pro každého“ se uskuteční v pátek a v sobotu 2. – 3. června 2017 v Clam-Gallasově paláci v rámci Světového romského festivalu Khamoro 2017, který pořádá Slovo 21, z. s., a Studio Production Saga, s. r. o. Konference se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Evropské komisařky pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věry Jourové.

Světový romský festival Khamoro je za dveřmi. Po zahajovací party na pražském Střeleckém ostrově, kde v neděli večer zahrají Milan Kroka live band, Gipsy.cz a slovenská zpěvačka Gitana, se v pondělí 28.5. můžeme těšit na koncert tří největších světových hvězd gypsy jazzu – tria All Star Gypsy Jazz (Stochelo Rosenberg, Angelo Debarre, Tchavolo Schmitt) v divadle Hybernia. Během týdne nabídne přes dvě desítky akcí reprezentujících romskou kulturu.

Tisková zpráva, Praha 22. 5. 2017

 Světové špičky tradiční romské hudby, věhlasní umělci, uznávaní odborníci a řada významných osobností z řad Romů i Neromů navštíví největší a nejznámější romský festival na světě – KHAMORO, který se uskuteční v Praze ve dnech 28. 5. – 3. 6. 2017.  Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Návštěvníci festivalu se budou moci seznámit s romskou kulturou a uměním a nejen to! Součástí festivalu jsou také doprovodné akce, například dětský den, mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání, přehlídka romské literatury a jejích autorů, fotbalový turnaj a mnoho dalšího.

Letošní jubilejní 20. ročník festivalu Khamoro nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do světa módy inspirované romskou kulturou. Unikátní fashion událost pod taktovkou známého maďarského módního studia Romani Design se odehraje v galerii Mánes 29. května od 20 hod.

Již osmnáct let nabízí největší a nejznámější romský festival na světě Khamoro to nejlepší z romské kultury, umění a hudby. Od roku 1999 koncertovalo na festivalu 184 kapel z 33 zemí.

Oslavte spolu s námi dvacetiny největšího romského festivalu na světě! Jedinečný týden hudby, tance, divadla a dalších akcí proběhne v Praze od 27. května do 2. červa 2018. Je skvělé, že právě v české metropoli se daří již dvě desetiletí hostit nejslavnější jména romské kultury. 

Již po osmnácté nabídne Světový romský festival Khamoro  tu nejlepší romskou hudbu.  Gypsy Jazz, cimbálová muzika, rumba gitana, písně ruských, rumunských a českých Romů nebo balkánská dechovka, to vše můžete slyšet v Praze ve dnech od 29. 5. do 4. 6. 2016. A nejen to! Součástí festivalu jsou i zajímavé doprovodné akce pro celou rodinu a odborné semináře o aktuálních tématech.

V rámci 20. ročníku festivalu Khamoro se 28. května v pražském Divadle Hybernia uskuteční koncert All Star Gypsy Jazz. Na pódiu se poprvé od společného vystoupení v newyorské Carnegie Hall před deseti lety sejdou velmistři gypsy jazzu a swingu Stochelo Rosenberg (NL), Angelo Debarre (FR) a Tchavolo Schmitt (FR). Mimořádný koncert světoznámých muzikantů, kteří spolu hrají jen opravdu výjimečně, bude patřit k vrcholným zážitkům festivalového programu.

V Praze dne 6. 2. 2016 od 20:00 se ve Slovenském domě rozezní tóny romské hudby v klasickém a jazzovém podání v rámci hudebního projektu Černobílý svět. Koncert organizuje Slovo 21, z.s. a Studio Production Saga za podpory Grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci dozvuků Světového romského festivalu Khamoro 2015.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek