Závěrečná tisková zpráva

 

Letošní 21. ročník světového romského festivalu Khamoro vstupil do třetí dekády své existence. Kulturním a společenským významem zaujal mezinárodní experty z festivalového prostředí a získal ocenění EFFE Label, které je prestižní značkou pro festivaly a zaručuje jejich nejvyšší kvalitu. V Česku ji tento rok získaly pouze dva festivaly. Akci Khamoro organizuje již od roku 1999 spolek Slovo 21 a Studio Production Saga. 

 

Festival navštívilo přes 10 000 návštěvníků z Česka i zahraničí a setkávají se na něm lidé napříč generacemi bez ohledu na příslušnost k majoritní nebo menšinové společnosti. Khamoro dává prostor nejen českým romským kapelám, ale díky svému zahraničnímu renomé také světovým hvězdám. 

“Kromě hudebních vystoupení světových umělců nabídlo letos Khamoro výstavu fotografií s romskou tematikou, divadelní představení, romskou literaturu nebo dětský den. Tradičně se konalo defilé účinkujících kapel a souborů, které každý rok ulice Prahy promění v obrovský průvod plný hudby”, popisuje letošní ročník Jelena Silajdžić, spoluzakladatelka festivalu a ředitelka  pořádající neziskové organizace Slovo 21. Festival se konal na 16 místech po celé Praze, například v Jeruzalémské synagoze, v Americkém centru, v Domě národnostních menších, v Galerii Novoměstské radnice nebo v divadle La Fabrika. 

Na zahajovacím večeru vystoupila v Kasárnách Karlín romská skupina ze Slovenska Igor Kmeťo & Band, a kapely Lače Manuša a Gipsy Suno z Česka. Hlavní hvězdou programu byla dvanáctičlenná dechová rumunská skupina Fanfare Ciocărlia. Němečtí a holandští Gypsy jazzoví hudebníci vystoupili v oblíbeném pražském jazzovém klubu Jazz Dock. V rámci Khamora se pro děti konal dětský den Khamororo v pražském parku Portheimka. Na závěrečném galakoncertu v SaSazu mohli návštěvníci slyšet tradiční romskou hudbu v podání cimbálové kapely Ivana Heráka I řadu dalších hudebních a tanečních vystoupení skupin z Maďarska, Španělska, Rumunska, Ruska nebo Srbska. Speciálním hostem byl David Kraus a Gipsy Brothers. 

Za podporu děkujeme Hlavnímu městu Praha a Ministerstvu kultury ČR. Za udělení záštity děkujeme Antonínu Staňkovi, ministrovi kultury České republiky, a Zdeňku Hřibovi, primátorovi hl. m. Prahy. Za hlavní mediální partnerství děkujeme Petru Dvořákovi, generálnímu řediteli České televize. Těšíme se na vás v roce 2020!

Kontakt pro média: 

Lukáš Kotlár, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 776 850 471, www.khamoro.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA

23.5.2019

V Praze 26. května začne 21. ročník největšího světového romského festivalu Khamoro. Kromě hudebních vystoupení světových umělců nabídne výstavu fotografií s romskou tematikou, divadelní představení, romskou literaturu nebo dětský den. Tradičně se bude konat defilé účinkujících kapel a souborů, které každý rok ulice Prahy promění v obrovský průvod plný hudby.

Na zahajovacím večeru v neděli 26.5. vystoupí v Kasárnách Karlín známá romská skupina ze Slovenska Igor Kmeťo & Band, a kapely Lače Manuša a Gipsy Suno z Česka. Vstup na úvodní party je pro širokou veřejnost zcela zdarma.

Hlavní hvězdou programu je dvanáctičlenná skupina Fanfare Ciocărlia, která je známá svým energickým rychlým zvukem. Balkánskou dechovku kombinují se známými rockovými a filmovými melodiemi. Gypsy jazzoví hudebníci vystoupí v oblíbeném pražském jazzovém klubu Jazz Dock spočívajícím na hladině Vltavy. V pondělí 27. 5. tam zahraje uskupení, které založil pětadvacetiletý kytarista Gismo Graf, vycházející hvězda německého gypsy swingu, který tento žánr kombinuje například s vlivy bossa novy a vystoupí také all-stars band Hot Club d’Europe s známým kytaristou Paulusem Schäferem.

“Letošní Khamoro je důkazem, že romská hudba je nesmírně rozmanitá, těší nás, že na festivalu vystoupí jak české romské kapely, tak světové hvězdy.”, říká producent festivalu Khamoro, Džemil Silajdžić. Na Khamoru bude také pestrý program pro děti. V pátek 31. 5. od 15:00 se v parku Portheimka bude konat Dětský den “Khamororo”, na kterém vystoupí převážně dětští umělci, v programu ale bude také například i exhibice pohybového umění parkour.

“Milovníky španělského flamenca bezpochyby zaujme taneční a hudební představení uskupení ‘3000... DeSCencias’. Jde o autentické romské flamenco, členové ansámblu pocházejí přímo z rodin v romské části města Sevilla”, prozrazuje Jelena Silajdžić, ředitelka pořádající neziskové organizace Slovo 21. “Hudební zážitky z celého týdne završíme na legendárním galakoncertu v SaSaZu od 20 hodin”, dodává Silajdžić

Festival Khamoro v Praze už od roku 1999 pořádá organizace Slovo 21 společně se Studio Production Saga.

Novinářské akreditace ZDE: https://www.khamoro.cz/cs/tisk-a-media/akreditacni-formular

Kompletní program festivalu a vstupenky najdete na www.khamoro.cz

Kontakt pro média: Lukáš Kotlár, tiskový mluvčí festivalu, +420 776 850 471, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Světový romský festival Khamoro je za dveřmi. Po zahajovací party na pražském Střeleckém ostrově, kde v neděli večer zahrají Milan Kroka live band, Gipsy.cz a slovenská zpěvačka Gitana, se v pondělí 28.5. můžeme těšit na koncert tří největších světových hvězd gypsy jazzu – tria All Star Gypsy Jazz (Stochelo Rosenberg, Angelo Debarre, Tchavolo Schmitt) v divadle Hybernia. Během týdne nabídne přes dvě desítky akcí reprezentujících romskou kulturu.

Tisková zpráva, Praha 22. 5. 2017

 Světové špičky tradiční romské hudby, věhlasní umělci, uznávaní odborníci a řada významných osobností z řad Romů i Neromů navštíví největší a nejznámější romský festival na světě – KHAMORO, který se uskuteční v Praze ve dnech 28. 5. – 3. 6. 2017.  Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Návštěvníci festivalu se budou moci seznámit s romskou kulturou a uměním a nejen to! Součástí festivalu jsou také doprovodné akce, například dětský den, mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání, přehlídka romské literatury a jejích autorů, fotbalový turnaj a mnoho dalšího.

Letošní jubilejní 20. ročník festivalu Khamoro nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do světa módy inspirované romskou kulturou. Unikátní fashion událost pod taktovkou známého maďarského módního studia Romani Design se odehraje v galerii Mánes 29. května od 20 hod.

Již osmnáct let nabízí největší a nejznámější romský festival na světě Khamoro to nejlepší z romské kultury, umění a hudby. Od roku 1999 koncertovalo na festivalu 184 kapel z 33 zemí.

202018bře

Oslavte spolu s námi dvacetiny největšího romského festivalu na světě! Jedinečný týden hudby, tance, divadla a dalších akcí proběhne v Praze od 27. května do 2. červa 2018. Je skvělé, že právě v české metropoli se daří již dvě desetiletí hostit nejslavnější jména romské kultury. 

Již po osmnácté nabídne Světový romský festival Khamoro  tu nejlepší romskou hudbu.  Gypsy Jazz, cimbálová muzika, rumba gitana, písně ruských, rumunských a českých Romů nebo balkánská dechovka, to vše můžete slyšet v Praze ve dnech od 29. 5. do 4. 6. 2016. A nejen to! Součástí festivalu jsou i zajímavé doprovodné akce pro celou rodinu a odborné semináře o aktuálních tématech.

V rámci 20. ročníku festivalu Khamoro se 28. května v pražském Divadle Hybernia uskuteční koncert All Star Gypsy Jazz. Na pódiu se poprvé od společného vystoupení v newyorské Carnegie Hall před deseti lety sejdou velmistři gypsy jazzu a swingu Stochelo Rosenberg (NL), Angelo Debarre (FR) a Tchavolo Schmitt (FR). Mimořádný koncert světoznámých muzikantů, kteří spolu hrají jen opravdu výjimečně, bude patřit k vrcholným zážitkům festivalového programu.

V Praze dne 6. 2. 2016 od 20:00 se ve Slovenském domě rozezní tóny romské hudby v klasickém a jazzovém podání v rámci hudebního projektu Černobílý svět. Koncert organizuje Slovo 21, z.s. a Studio Production Saga za podpory Grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci dozvuků Světového romského festivalu Khamoro 2015.

Mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání nazvaná „Kvalitní vzdělávání pro každého“ se uskuteční v pátek a v sobotu 2. – 3. června 2017 v Clam-Gallasově paláci v rámci Světového romského festivalu Khamoro 2017, který pořádá Slovo 21, z. s., a Studio Production Saga, s. r. o. Konference se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Evropské komisařky pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věry Jourové.

Ve dvou českých metropolích, Praze ve dnech od 24. – 30. 5. 2015 a v Plzni od 26. – 28. 5. 2015 se konal největší a nejznámější romský festival na světě Khamoro 2015. Návštěvníci se mohli podívat na koncerty jazzového, klasického či nově vytvořeného hip-hopového žánru.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek