Galakoncertem v pražském SaSaZu právě v těchto chvílích vrcholí Světový festival romské kultury Khamoro. Za 19 let jeho existence na něm vystoupilo bezmála dvě stě romských hudebních skupin z třiatřiceti zemí. Ale Khamoro zdaleka není jen festivalem hudby a tance – letos byla jeho součástí například přehlídka romské literatury, mezinárodní konference o vzdělávání, několik výstav a také fotbalový turnaj. A my se teď za ním ohlédneme.

Praha - Centrem Prahy dnes prošel průvod romských tanečnic a hudebníků z různých zemí, kteří vystupují na letošním festivalu Khamoro neboli Slunce. Zapojilo se do něj několik stovek lidí. Devatenáctý ročník přehlídky romské kultury, kterou pořádá organizace Slovo 21, začal v neděli a vyvrcholí v sobotu galakoncertem.

Romskou literaturu za účasti spisovatelů z Česka, Slovenska a Německa bude prezentovat letošní festival Khamoro. Největší festival romské kultury začal v Praze v neděli a potrvá do soboty. Představí i projekt RomArchive, jehož záměrem je systematická archivace romské historie a umění. Festival zahrnuje především hudbu, uvede ale také divadelní představení, výstavy a letos poprvé i sportovní události, třeba fotbalový turnaj včetně ženských a dětských týmů. Pořadatelé v úterý představili program.

Romské ochotnické divadlo z okolí Urpína bylo založeno roku 2014 z iniciativy místních seniorů a občanského sdružení Rómsky literárny klub v Bánské Bystrici. Herci nejsou jen senioři, ale také o generaci až dvě mladší ochotníci, kteří bývají společně na prknech, které pro ně znamenají svět a jsou odměněni za svoje výkony potleskem diváků.

282017srp
Information
5980 hits

Reportáž České televize

ct reportaz 3 2017

Jan Bendig v neděli 28. května rozzáří Střelecký ostrov v Praze svým sólovým koncertem, který slavnostně otevře světový hudební romský festival Khamoro. Ten odstartuje svůj devatenáctý ročník.

Česká metropole bude už po 19. hostit Světový romský festival Khamoro, který s sebou každoročně přináší romskou tradiční i současnou hudbu, největší špičky gypsy jazzu, řadu výstav, promítání filmů, divadlo, defilé a mnoho dalšího. V průběhu celého Khamora vystoupí vedle skupin ze 7 zemí světa také 20 profesionálních i amatérských souborů z Česka. Festival se bude konat ve dnech od 28. května do 3. června.

Zcela unikátní koncerty gypsy jazzu jsou již samozřejmou součástí programu Světového romského festivalu Khamoro. Oba protagonisty letošních jazzových večerů spojuje mládí a progresivní přístup k takřka stoleté hudební tradici. Zatímco protagonista prvního jazzového večera Christiano Gitano se nechává ovlivňovat latinskoamerickou hudbou a flamencem, lotrinský kytarista Nitcho Reinhardt pokračuje v tradici manušského swingu, který se rozvíjel na frankofonních územích. Autorské album Nitcho Reinhardta Une Histoire nahrál se svými bratry Yourim a Tonym a s kontrabasistou Thierym Chanteloupem v roce 2011.

Česká metropole bude už po 19. hostit Světový romský festival Khamoro, který si mezi hojně navštěvovanými pražskými festivaly našel rovněž své místo. Khamoro, v romštině „Sluníčko“, s sebou každoročně přináší romskou tradiční i současnou hudbu, největší špičky gypsy jazzu, řadu workshopů, výstav, promítání filmů, divadlo, defilé a mnoho dalšího. V průběhu celého Khamora vystoupí vedle skupin ze 7 zemí světa také 20 profesionálncíh i amatérských souborů z Česka. Festival se bude konat ve dnech 28. května – 3. června.

PRAŽSKÝ DENÍK.CZ | 19. 5. 2016

Praha - Již po osmnácté míří do Prahy nejznámější a největší romský festival na světě. Khamoro se bude konat od neděle 29. května do soboty 4. června a stejně jako v předchozích letech nabídne širokou škálu kulturních akcí.

Chybět nebudou koncerty, výstavy, odborný seminář, divadlo, program pro děti, vzpomínková akce na romské osobnosti i interaktivní program. A jelikož Khamoro slaví osmnácté narozeniny, pořadatelé připravili soutěže a koncert současné hudby navíc.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek