Největší festival romské kultury na světě

Khamoro (romsky „sluníčko“) je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě, který v Praze již od roku 1999 pořádá organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Festival, který se pravidelně koná v posledním květnovém týdnu, nabízí každoročně jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. V posledních letech Khamoro navštěvuje ročně přibližně 10.000 lidí z České republiky a zahraničí.

Jádrem celého festivalu je romská hudba, která představuje významnou součást světového kulturního dědictví. Od počátku se na koncertech divákům představilo více než 160 profesionálních romských kapel z 40 zemí světa.

Událost, která spojuje lidi

Za dobu své existence se Khamoro etablovalo ne jako setkání jedné komunity, ale coby celospolečenská kulturní událost, kterou se Praha a celá Česká republika můžou pyšnit. Khamoro už zdaleka nenavštěvují jen Romové. Na parketech tančí a v sálech se baví všichni společně – bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti. A právě to je jeho hlavní poslání.

Festival vždy podporovalo mnoho významných osobností, od respektovaných politiků jako byl Václav Havel nebo jsou Daniel Herman a Adriana Krnáčová, až po populární hvězdy Terezu Maxovou, Vladimíra 518, Jana Cinu a mnoho dalších. 

Khamoro vzniklo tak trochu náhodou

Nápad vznikl doslova ze dne na den. Myšlenka pořádat v české metropoli největší a nejuznávanější romský festival na profesionální úrovni přišla na svět naprosto spontánně. A nutno podotknout, že podnětem byla reakce na nepříliš pozitivní událost.

V době, kdy zakladatelé a autoři konceptu Světového romského festivalu Khamoro – manželé Jelena a Džemil Silajdžić – opustili rodné Sarajevo po válečných konfliktech v bývalé Jugoslávii, se v Praze setkali s xenofobií jiného etnika, než kvůli kterému opustili svůj domov v Bosně a Hercegovině. Když bývalá filmová producentka a její muž, který se ve své domovině živil jako profesor hudby, pořádali v Praze jednu velkou kulturní akci, pozvali mezi české populární hvězdy také jednu romskou skupinu. Oběma se na tom nezdálo nic zvláštního. Všichni účastníci se na pódiu střídali bez jakýchkoliv problémů.

Až když se na stagi objevili hoši právě z romské kapely, začaly se dít divné věci. Přestal fungovat zvuk úplně, chvílemi pak slyšet byl, pak zase totální ticho. Zkušení muzikanti si nicméně poradili po svém: vydali se směrem k publiku, hráli bez ozvučení a i tak sklidili obrovský úspěch. Ne-li vůbec největší ze všech skupin. Nakonec se ale přišlo na to, že vystoupení romské formace sabotoval sám zvukař.

Manžele Silajdžić to zdvihlo ze židle natolik, že se v tu samou noc rozhodli založit tradici něčeho kvalitního, výjimečného a profesionálního. Tradičního i moderního, ale nikoliv stereotypního. A tak přišlo Khamoro – sluníčko. Sluníčko jako symbol něčeho, co pojí. Sluníčko jako symbol něčeho, co přináší radost. Sluníčko jako vzpomínka na onu bojkotovanou skupinu, která se jmenovala Khamoro.

Hudbou to začalo, ale neskončilo

havel-vaclav-smKhamoro se od počátku jeho existence zdaleka neomezovalo jen na romskou tradiční hudbu, ale později představovalo i interprety současné romské hudby a světově proslulého gypsy jazzu. A navíc – festival nikdy nebyl jen o hudbě, protože to by ostatně nahrávalo oněm stereotypním názorům, že Romové jsou jen skvělí hudebníci.

Základní myšlenkou bylo představovat romskou kulturu se vším, co světu přináší. Když se s nápadem pořádat v české metropoli profesionální romský festival seznámili na konci devadesátých let tehdejší pražský primátor Jan Kasl a Vladimír Drábek, který byl na pražském magistrátu radním kultury, přišlo z jejich strany velké nadšení. To se ostatně dostavilo i z Ministerstva kultury.

Myšlenku Khamora a jeho dalšího vítali samozřejmě i samotní Romové. Třeba Emil Ščuka. Jeden z hlavních vůdců romské komunity z porevolučních let a tehdejší prezident Mezinárodní romské unie, podporoval Khamoro od samého počátku a spolupracuje s ním dodnes.


Těch lidí, kteří svou podporou Khamoru přispěli k tomu, že je dnes nejznámějším a festivalem tohoto druhu na světě, je celá řada. A zdaleka by jim nestačily stránky tohoto články.

Snad jen za všechny připomeňme Václava Havla. Člověka, který spojoval. Stejně jako se o to celou dobu snaží Khamoro. První český prezident byl doposud poslední hlavou státu, která Khamoro několikrát zaštiťovala. Poprvé hned v rámci druhého ročníku v roce 2000. Tehdy mimo jiné poznamenal: „Již v loňském roce byl festival Khamoro událostí. Letošnímu ročníku romského festivalu Khamoro 2000 přeji, aby předznamenal dlouhou tradici „sluníčkových“ festivalů spojujících nás a Romy příjemnými zážitky, kterých je v našem soužití velmi zapotřebí.“

Tým festivalu Khamoro

POŘADATELÉ

SLOVO 21, z. s., a Studio Production Saga, s. r. o.

ART DIRECTOR A PRODUCENT

Džemil Silajdžić

PRODUCENT

Jelena Silajdžić

VEDOUCÍ PRODUKCE

Inka Jurková

PRODUKCE

Dušan Matić, Michal Miko, Josef Novák, Marie Brendzová, Claudie Laburdová, Sabina Badžová, Bulgan Otgonsuren Rico, Ljiljana Batovanja, Monika Peulić, Denisa Miková, Filip Davydov, Františka Hanousková

PRODUKČNÍ TÝM

Julius Bily, Karla Čížková, Michaela Demeterová, Eva Džobáková, Adéla Gálová, Jiří Gorol, Martin Gorol, Jana Gorušková, Kateřina Horová, Josef Horvát, Petr Horvát, Jannete Horváthová, Martina Horváthová, Izabela Chlaupníková, Soňa Kalejová, Johana Keltová, Jiří Ličartovský, Renáta Plachetková, Eliška Siváková, Sylvia Saševá, Petr Ščuka, Ise Severo, Darko Silajdžić, David Tišer, Robert Tonelli, Martin Zajac

PR

Lukáš Kotlár, Dalibor Zíta.

ZVUK

David Hýsek, Petr Pelíšek, Petr Šišovič, Jaromír Mikeš, Jakub Patócs

TECHNICKÁ PRODUKCE

Aleš Kondýsek

SCÉNOGRAFIE

Milica Popović

GRAFICKÝ DESIGN

Marija Petrinjac, Johana Kratochvílová

MODERÁTOŘI

Tomáš Bystrý, Pavlína Matiová, Iveta Demeterová, Jarmila Balážová, Lukáš Kotlár, Milan Koritjak, Matyáš Říha

FOTO A VIDEO

Tomáš Vrána, Lukáš Houdek, Aleš Vlachovský, Jan Mihalíček, Silvie-Anežka Matić, Ludvík Kučera

REŽISÉR DOKUMENTU

Miroslav Ondruš

TISK 

Datapont, s. r. o., Petra Barkmanová

O organizátorech

Slovo 21

Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slovo 21. Khamoro ale není zdaleka jedinou aktivitou, která se snaží zlepšit celkové postavení Romů v české společnosti a přispívá k lepšímu soužití s majoritní společností. Občanské sdružení Slovo 21 dlouhodobě realizuje různorodé romské projekty, pomocí kterých se mimo jiné věnujeme podpoře vzdělávání a zaměstnávání Romů či posilování romské identity.Vzhledem k tomu, že se okolo prvních projektů Slova 21 přirozeně vybudoval tým tvořený lidmi z různých kulturních prostředí - Čechy, Romy i cizinci z různých částí světa, začalo se Slovo 21 postupně věnovat také cizineckým integračním projektům. Tím nejznámějším je už od roku 2004 Rodina Odvedle - neformální osobní setkávání českých rodin s rodinami cizinců. V této oblasti se však věnujeme také multikulturní výchově a osvětě, publikační činnosti - především pak vydávání bulletinu - a dalším činnostem usnadňujícím cizincům život v České republice. Naší hlavní snahou je zlepšit celkové soužití v České republice, proto se snažíme: napomáhat integraci Romů a cizinců do společnost, bojovat proti rasismu a xenofobii, ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování, vytvářet multikulturní společnost, zlepšovat mediální obraz menšin

Studio Production Saga

Studio Production Saga je společnost založená v roce 1992 v Praze producentkou Jelenou Silajdžić a hudebníkem Džemilem Silajdžić. Saga realizuje a podporuje kulturní projekty zaměřené na spolupráci mezi městy Praha a Sarajevo. Hlavním cílem je šíření kulturního bohatství mezi oběma městy, podpora multikulturality a organizace kulturních výměn, ať už v oblasti hudby, divadla, tance, filmu nebo literatury.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek