Menu

26.5.-1.6.2019

Daniel Herman, ministr kultury České republiky - Khamoro 2016

Milí přátelé, příznivci romské hudby a kultury,

festival Khamoro vstupuje letos do svého 18. ročníku. Osmnáct let, to je v mnoha kulturách hranice dospělosti a Khamoro svou zralost a sebejistotu bezpečně dosvědčuje. Pestrá programová skladba nabídne také letos koncerty tradiční i současné romské hudby, výstavy, přednášky i bohatý dětský program. Festival si našel své publikum a to si zase každoročně na festivalu nachází svou přehlídku radosti, svobody a autentického kulturního projevu.

Přesto je letošní ročník výjimečný ještě něčím jiným než jen dosažením symbolického počtu konání. Odehrává se ve změněném společenském kontextu daném migrační vlnou a své poselství otevřenosti a vzájemného kulturního obohacování hlásá v atmosféře mnohem zjitřenější a vnímavější než v předešlých letech. V romských písních se často zpívá o strastech putování nejistými dny. Naslouchejme jim letos obzvlášť pozorně.

Všem organizátorům, účinkujícím i návštěvníkům přeji mnoho zábavy, radosti a také vnímavosti srdce. Je mi ctí přebírat nad Světovým romským festivalem Khamoro záštitu.