Kapely

Unikátní hudební projev maďarské olašské kapely Romengo bude tentokrát obohacen podmanivým melancholickým zvukem kytary v rukou vynikajícího španělského flamencového hudebníka Juana De Leridy a osobitým hlasem zpěvačky Viviane Szabo. Písně, které má Romengo v repertoáru, jsou často těmi, které jim předali jejich rodiče a tato autenticita sklízí u posluchačů velký úspěch. Obě jejich desky se umístily v první desítce ve World Music Charts Europe, kapela působila na více než dvaceti pěti evropských festivalech a dále také v Indii, v Mexiku, Jižní Koreji a Malajsii. Romengo se vždy vyznačovali svou hudební otevřeností a přejímali inspirace z různých světových žánrů, zároveň ovšem dokázali zůstat věrni olašské tradici. V roce 2014 vydali album Nagyecsed-Budapest, na kterém se poprvé objevil Juan De Lerida, kytarista, jehož rodina byla vyhoštěna ze své španělské domoviny, a nakonec se usadila ve Francii, která je jeho rodištěm. Přesto vždy cítil silné spojení s Andalusií, kterou znal z vyprávění svých prarodičů, a i když nikdy nedocházel na výuku flamenca, začal ho hrát na kytaru již od útlého věku. Jisté je, že vás neotřelá kombinace hudebního dědictví maďarských romských kytarových ansámblů a španělského flamenca nenechá chladnými.  

Desetičlenný soubor Ehali Cygane sice nenaplňuje tradici ruských kapel složených ze členů jedné rodiny napříč několika generacemi, ale všichni zastoupení hudebníci a tanečníci pochází z dynastií ruských romských umělců. V Ehali Cygane, kteří se dali dohromady v roce 2012, se sešli ti nejlepší romští muzikanti z Ruska, kteří přijedou zahrát tradiční ruské romské písně v modernějším podání, ale s úctou k tradičním postupům. V repertoáru souboru samozřejmě nechybí ani táborové tance, typické pro kdysi kočující Romy.

 

Cante, baile, toque, jaelo, to jsou neodmyslitelné elementy původně undergroundového žánru, který byl vytvořen ve Španělsku v 15. století dobově utlačovanými a společensky izolovanými Romy, Židy a Araby – žánru nazývaného flamenco. Čím by byla tato lidová tradice právě bez procítěného zpěvu, vášnivého tance plného napětí a prudkých zvratů, bez hry na kytaru, tleskání a povzbudivých výkřiků. Z oblasti Andalusie, která bývá považována za kolébku flamenca, pochází soubor 3.000…DeScencisas tvořený flamencovými muzikanty, zpěváky a tanečníky. Skupina se zformovala ve vyloučené lokalitě zvané South Polygon za účelem přípravy stejnojmenné divadelní hry. Jejím cílem je představit divákům autentické flamenco a také dokázat, že umění může sloužit jako nástroj pro sociální inkluzi a transformaci vyloučených lokalit. Hra 3000…DeSCencisas byla poprvé prezentována veřejnosti v září roku 2018 během prestižního festivalu La Bienal de Flamenco de Sevillaa nyní skupina zamíří šířit své poselství i za hranice Španělska.

Mladý charismatický rodák ze Stuttgartu Gismo Graf ovládal díky svému mimořádnému hudebnímu nadání hru na kytaru již v šesti letech a od svých dvanácti začal okouzlovat publikum v rámci živých vystoupení. Od té doby se mu podařilo mnohé. Spolupracoval s významnými muzikanty, jakými jsou Stochelo Rosenberg či Ludovic Beier, vystoupil na festivalu Django Reindhardta v Samois-sur-Seine, na Mezinárodním Gipsy Guitar festivalu v Gossingtonu či Blue Balls festivalu v Lucernu. Dokáže posluchače nadchnout svou obrovskou obratností a rychlostí hry, virtuositou, ale i lyričností, schopností nechat hudbu promluvit v těch nejrůznějších odstínech. Gismo je doprovázen svým otcem a mentorem Joschi Grafem na rytmickou kytaru a neméně uznávaným muzikantem Joelem Locherem na kontrabas. Trio osvěžuje klasický gypsy jazz jeho spojením s žánry jako je pop či bossa nova.

Osmičlenná rompopová kapela z jižních Čech, která nemůže chybět na žádném správném večírku. Bylo tedy jasné, že ji nemůžeme postrádat ani na party zahajující letošní Khamoro. Stejně jako náš festival se i Gipsy Suno chystají na vstup do 21. roku svého působení. Za tu dobu se stali kapelou, která je velmi žádaná na narozeninových večírcích a svatbách. A není divu! Jejich hlavní inspirací jsou Gipsy Kings, Věra Bílá a Kale či Bengas a stejně jako oni i Gipsy Suno při svých vystoupeních dokáží divákům předat svojí hudbou pořádnou dávku energie a radosti. Suno znamená v romštině „sen“ a kapela je jasným důkazem, že sny se plní.

V Jeruzalémské synagoze se v úterý představí desetičlenný komorní orchestr mimořádných kvalit, jehož koncertním mistrem je houslový virtuóz Ivan Herák a je obsazen talentovanými studenty pražské Mezinárodní konzervatoře. V jeho repertoáru se objevují skladby baroka, židovských autorů, ale i romské písně upravené pro orchestr. V překrásném prostoru zazní klasiky, jakou je Bachův Koncert pro dvoje housle, ale i filmová atmosférická hudba jakou je skladba Johna Williamse ze Schindlerova seznamu. Ivan Herák předvede svůj neskonalý um také ve čtvrtek, tentokrát se svou cimbálovou kapelou.

 

Má na kontě milióny zhlédnutí svých klipů, několik úspěšných hitů a nejednu exkluzivní hudební spolupráci. Funky zpěvák Igor Kmeťo se proslavil především působením v kapele Kmeťoband spolu se svým otcem. Za průlomové album Bubamara z roku 2003 získali otec se synem výjimečné ocenění – multiplatinovou desku. V roce 2015 Igor Kmeťo mladší odstartoval svou sólovou kariéru vydáním debutového alba Ja Som Funky a funky styl se znal jeho poznávací značkou. „Tento štýl šíri radosť a oslavuje každú vekovú kategóriu,“ pochvaluje si zpěvák. Na albu se objevila jména jako Dara Rolins, Rytmus, Anita Soul či Monika Bagárová a prodalo se ho více než 11 000 kusů. Píseň z desky s názvem Ona Má Štýl, kterou Igor Kmeťo nazpíval spolu s Anitou Soul a Rytmusem, se stala hitem a videoklip k této skladbě má dnes přes osmnáct miliónů zhlédnutí.

NS Begeš čili šest mužů hrajících na ocas jehněte. Totiž, slovo tambura pochází z perského výrazu „dunbara“, který by se dal přeložit jako „jehněčí ocas“, a právě na tamburu letos na Khamoru zahraje šestičlenný soubor pocházející ze Srbska. Jeho zakladatelem je Zoran Begeš Nikolič, který je členem známých romských kapel jako je Sar e Roma nebo Luludji. Členové ansámblu jsou považováni za jedny z nejlepších srbských tamburášů a během svého sedmiletého působení zažili mnoho úspěchů. Objevili se v několika televizních pořadech, účinkovali na prestižních festivalech a získali první místo na Festivalu Tamburica v roce 2018.  Zaposlouchejte se do pradávného konejšivého zvuku tambury, jednoho z nejtradičnějších nástrojů srbského folkloru.

Hlavní členy kapely Lače manuša tvoří zpěvačka Marta Balážová, která dlouhá léta zpívala v kapele Top Dream Company a jazzový kytarista a zpěvák Tibor Žida.Ten zas hrával s kapelou Gipsy.cz. K tomuto jádru kapely se později přidala také zpěvačka a herečka Pavlína Matiová, kterou můžete znát například z pražské muzikálové scény. Speciálně pro festival Khamoro se toto seskupení rozroste o další romské muzikanty.

Paulus Schäfer a Olli Soikkeli jsou oba žádanými sólovými kytaristy, jejichž umění jim umožnilo vystupovat napříč Evropou i v USA. Seznámili se v roce 2012 v divadle Rataplan v Antverpách a nedlouho na to společně s kontrabasistou Arnoudem van den Bergem nahráli bez jakýchkoli postprodukčních úprav v dřevěné chatě poblíž zamrzlého jezera ve finském městě Kouvola své první album Kouvola Junction. Letos na Khamoru se kontrabasu v tomto triu chopí Noah Schäfer, který během 20. jubilejního ročníku festivalu Khamoro vystoupil v divadle Hybernia jako host gypsy jazzových géniů – svého rodáka Stochela Rosenberga a francouzských kolegů Angela Debarra a Tchavola Schmitta. Hot Club d'Europe se drží čisté a poctivé gypsy jazzové tradice, která je vlastní Paulovi Schäferovi jako potomku slavné muzikantské rodiny, a zároveň skladbám propůjčuje osobitý nádech jejich originálními interpretacemi.

Charismatický projev, přednes jemných tónů v kontrastu s divokými rytmy jsou tím, co ho dělá tolik jedinečným umělcem. „Ďábelský virtuóz“ Ivan Herák patří k nejvyhledávanějším českým romským houslistům. Koncertuje v Česku i zahraničí, na vyhlášených festivalech po celé Evropě, a spolupracuje s respektovanými osobnostmi, jakými jsou Ida Kelarová, Iva Bittová, Zuzana Lapčíková, Václav Hudeček či Jaroslav Svěcený. Na Khamoru představí cimbálovku v té nejčistší podobě, která je složena z vynikajících romských muzikantů – kontrabasisty Marka Boldiho, violisty Róberta Boldiho, cimbalisty Dusi Holuba, houslisty Viliama Didiáše a v neposlední řadě vysoce uznávaného multiinstrumentalisty Josefa Feča, který se chopí druhé violy a kytary.

„Skřivaní píseň“ - tak by se dal přeložit název legendární kapely pocházející ze zapadlé vesničky v mlhavém údolí na severovýchodě Rumunska. V Zece Prăjini se po prašných cestách procházejí hejna hus a koně odfrkávají zapřaženi do vozů. Obydlena je osmdesáti romskými zemědělskými rodinami, které žijí tradičním rurálním způsobem života. Z toho důvodu obyvatelé zůstali soběstační a izolovaní od okolního světa, a tak se zde uchovala hudba, která má kořeny ve starověké osmanské tradici nájemných kapel, i když ve zbylých částech Rumunska byla již dávno zapomenuta. Když do vesničky v roce 1996 zabloudil německý hudební nadšenec Henry Ernst, objevil hudbu, o které byl přesvědčen, že si podmaní svět, a tak se také stalo: romská dechová kapela Fanfare Ciocărlia dobyla Evropu v roce 1997 a získala si příznivce nejen mezi jazzovými a funkovými fanoušky, ale díky svému nespoutanému nasazení a zuřivě rychlé hře také mezi punkery a zkrátka všemi posluchači, kteří ocení jedinečnou a nezaměnitelnou smršť energie. Nedlouho na to si získali publikum také v USA, Japonsku a Austrálii. Fanfare Ciocărlia natočila deset alb, z nichž řada pronikla do čela žebříčků a byla oslavována nejen hudebními kritiky. Členové ansámblu sice mluví pouze lokálním dialektem romštiny, ale jejich hudba promlouvá univerzálním jazykem. Odehráli přes 2500 koncertů, na nichž dokázali, že balkánský funk přemění každou událost v divoký večírek.

Hlavní partneři

Hlavní mediální partner

Partneři / Partners

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek