Menu

26.5.-1.6.2019

Doprovodné akce

Základní údaje

ÚČINKUJÍCÍ NA DVACÁTÉM PRVNÍM KHAMORU V ROCE 2019

Fanfare Ciocărlia/ RO

„Skřivaní píseň“ - tak by se dal přeložit název legendární kapely pocházející ze zapadlé vesničky v mlhavém údolí na severovýchodě Rumunska. V Zece Prăjini se po prašných cestách procházejí hejna hus a koně odfrkávají zapřaženi do vozů. Obydlena je osmdesáti romskými zemědělskými rodinami, které žijí tradičním rurálním způsobem života. Z toho důvodu obyvatelé zůstali soběstační a izolovaní od okolního světa, a tak se zde uchovala hudba, která má kořeny ve starověké osmanské tradici nájemných kapel, i když ve zbylých částech Rumunska byla již dávno zapomenuta. Když do vesničky v roce 1996 zabloudil německý hudební nadšenec Henry Ernst, objevil hudbu, o které byl přesvědčen, že si podmaní svět, a tak se také stalo: romská dechová kapela Fanfare Ciocărlia dobyla Evropu v roce 1997 a získala si příznivce nejen mezi jazzovými a funkovými fanoušky, ale díky svému nespoutanému nasazení a zuřivě rychlé hře také mezi punkery a zkrátka všemi posluchači, kteří ocení jedinečnou a nezaměnitelnou smršť energie. Nedlouho na to si získali publikum také v USA, Japonsku a Austrálii. Fanfare Ciocărlia natočila deset alb, z nichž řada pronikla do čela žebříčků a byla oslavována nejen hudebními kritiky. Členové ansámblu sice mluví pouze lokálním dialektem romštiny, ale jejich hudba promlouvá univerzálním jazykem. Odehráli přes 2500 koncertů, na nichž dokázali, že balkánský funk přemění každou událost v divoký večírek.

Hot Club d'Europe

Paulus Schäfer a Olli Soikkeli jsou oba žádanými sólovými kytaristy, jejichž umění jim umožnilo vystupovat napříč Evropou i v USA. Seznámili se v roce 2012 v divadle Rataplan v Antverpách a nedlouho Trio 1 zw klna to společně s kontrabasistou Arnoudem van den Bergem nahráli bez jakýchkoli postprodukčních úprav v dřevěné chatě poblíž zamrzlého jezera ve finském městě Kouvola své první album Kouvola Junction. Letos na Khamoru se kontrabasu v tomto triu chopí Noah Schäfer, který během 20. jubilejního ročníku festivalu Khamoro vystoupil v divadle Hybernia jako host gypsy jazzových géniů – svého rodáka Stochela Rosenberga a francouzských kolegů Angela Debarra a Tchavola Schmitta. Hot Club d'Europe se drží čisté a poctivé gypsy jazzové tradice, která je vlastní Paulovi Schäferovi jako potomku slavné muzikantské rodiny, a zároveň skladbám propůjčuje osobitý nádech jejich originálními interpretacemi.

Gismo Graf Trio / Německo

Mladý charismatický rodák ze Stuttgartu Gismo Graf ovládal díky svému mimořádnému hudebnímu nadání hru na kytaru již v šesti letech a od svých dvanácti začal okouzlovat publikum v rámci živých vystoupení. Od té doby se mu podařilo mnohé. Spolupracoval s významnými muzikanty, jakými jsou Stochelo Rosenberg či Ludovic Beier, vystoupil na festivalu Django Reindhardta v Samois-sur-Seine, na Mezinárodním Gipsy Guitar festivalu v Gossingtonu či Blue Balls festivalu v Lucernu. Dokáže posluchače nadchnout svou obrovskou obratností a rychlostí hry, virtuositou, ale i lyričností, schopností nechat hudbu promluvit v těch nejrůznějších odstínech. Gismo je doprovázen svým otcem a mentorem Joschi Grafem na rytmickou kytaru a neméně uznávaným muzikantem Joelem Locherem na kontrabas. Trio osvěžuje klasický gypsy jazz jeho spojením s žánry jako je pop, bossa nova či swing.

3.000...DeSCencisas / ESP

Lo lillo y saray Vargas pkCante, baile, toque, jaelo, to jsou neodmyslitelné elementy původně undergroundového žánru, který byl vytvořen ve Španělsku v 15. století dobově utlačovanými a společensky izolovanými Romy, Židy a Araby – žánru nazývaného flamenco. Čím by byla tato lidová tradice právě bez procítěného zpěvu, vášnivého tance plného napětí a prudkých zvratů, bez hry na kytaru, tleskání a povzbudivých výkřiků. Z oblasti Andalusie, která bývá považována za kolébku flamenca, pochází soubor 3.000…DeScencisas tvořený flamencovými muzikanty, zpěváky a tanečníky. Skupina se zformovala ve vyloučené lokalitě zvané South Polygon za účelem přípravy stejnojmenné divadelní hry. Jejím cílem je představit divákům autentické flamenco a také dokázat, že umění může sloužit jako nástroj pro sociální inkluzi a transformaci vyloučených lokalit. Hra 3000…DeSCencisas byla poprvé prezentována veřejnosti v září roku 2018 během prestižního festivalu La Bienal de Flamenco de Sevilla a nyní skupina zamíří šířit své poselství i za hranice Španělska.

Cimbálová kapela Ivana Heráka / CZ

Charismatický projev, přednes jemných tónů v kontrastu s divokými rytmy jsou tím, co ho dělá tolik jedinečným umělcem. „Ďábelský virtuóz“ Ivan Herák patří k nejvyhledávanějším českým romským houslistům. Koncertuje v Česku i zahraničí, na vyhlášených festivalech po celé Evropě, a spolupracuje s respektovanými osobnostmi, jakými jsou Ida Kelarová, Iva Bittová, Zuzana Lapčíková, Václav Hudeček či Jaroslav Svěcený. Na Khamoru představí cimbálovku v té nejčistší podobě, která je složena z vynikajících romských muzikantů – kontrabasisty Marka Boldiho, violisty Róberta Boldiho, cimbalisty Dusi Holuba, houslisty Viliama Didiáše a v neposlední řadě vysoce uznávaného multiinstrumentalisty Josefa Feča, který se chopí druhé violy a kytary.

Romengo & Juan De Lerida / HU, ESP

Unikátní hudební projev maďarské olašské kapely Romengo bude tentokrát obohacen podmanivým melancholickým zvukem kytary v rukou vynikajícího španělského flamencového hudebníka Juana De foto. Farkas Andrs. C37A0160Leridy a osobitým hlasem zpěvačky Viviane Szabo. Písně, které má Romengo v repertoáru, jsou často těmi, které jim předali jejich rodiče a tato autenticita sklízí u posluchačů velký úspěch. Obě jejich desky se umístily v první desítce ve World Music Charts Europe, kapela působila na více než dvaceti pěti evropských festivalech a dále také v Indii, v Mexiku, Jižní Koreji a Malajsii. Romengo se vždy vyznačovali svou hudební otevřeností a přejímali inspirace z různých světových žánrů, zároveň ovšem dokázali zůstat věrni olašské tradici. V roce 2014 vydali album Nagyecsed-Budapest, na kterém se poprvé objevil Juan De Lerida, kytarista, jehož rodina byla vyhoštěna ze své španělské domoviny, a nakonec se usadila ve Francii, která je jeho rodištěm. Přesto vždy cítil silné spojení s Andalusií, kterou znal z vyprávění svých prarodičů, a i když nikdy nedocházel na výuku flamenca, začal ho hrát na kytaru již od útlého věku. Jisté je, že vás neotřelá kombinace hudebního dědictví maďarských romských kytarových ansámblů a španělského flamenca rozhodně nenechá chladnými.  

NS Begeš/ SRB

NS Begeš čili šest mužů hrajících na ocas jehněte. Totiž, slovo tambura pochází z perského výrazu „dunbara“, který by se dal přeložit jako „jehněčí ocas“, a právě na tamburu letos na Khamoru zahraje šestičlenný soubor pocházející ze Srbska. Jeho zakladatelem je Zoran Begeš Nikolič, který je členem známých romských kapel jako je Sar e Roma nebo Luludji. Členové ansámblu jsou považováni za jedny z nejlepších srbských tamburášů a během svého sedmiletého působení zažili mnoho úspěchů. Objevili se v několika televizních pořadech, účinkovali na prestižních festivalech a získali první místo na Festivalu Tamburica v roce 2018.  Zaposlouchejte se do pradávného konejšivého zvuku tambury, jednoho z nejtradičnějších nástrojů srbského folkloru.

Gipsy Suno/ CZ

Osmičlenná rompopová kapela z jižních Čech, která nemůže chybět na žádném správném večírku. Bylo tedy jasné, že ji nemůžeme postrádat ani na party zahajující letošní Khamoro. Stejně jako náš festival se i Gipsy Suno chystají na vstup do 21. roku svého působení. Za tu dobu se stali kapelou, která je velmi žádaná na narozeninových večírcích a svatbách. A není divu! Jejich hlavní inspirací jsou Gipsy Kings, Věra Bílá a Kale či Bengas a stejně jako oni i Gipsy Suno při svých vystoupeních dokáží divákům předat svojí hudbou pořádnou dávku energie a radosti. Suno znamená v romštině „sen“ a kapela je jasným důkazem, že sny se plní.

Igor Kmeťo & Band /SK

Má na kontě milióny zhlédnutí svých klipů, několik úspěšných hitů a nejednu exkluzivní hudební spolupráci. Funky zpěvák Igor Kmeťo se proslavil především působením v kapele Kmeťoband spolu se svým otcem. Za průlomové album Bubamara z roku 2003 získali otec se synem výjimečné ocenění – multiplatinovou desku. V roce 2015 Igor Kmeťo mladší odstartoval svou sólovou kariéru vydáním debutového alba Ja Som Funky a funky styl se znal jeho poznávací značkou. „Tento štýl šíri radosť a oslavuje každú vekovú kategóriu,“ pochvaluje si zpěvák. Na albu se objevila jména jako Dara Rolins, Rytmus, Anita Soul či Monika Bagárová a prodalo se ho více než 11 000 kusů. Píseň z desky s názvem Ona Má Štýl, kterou Igor Kmeťo nazpíval spolu s Anitou Soul a Rytmusem, se stala hitem a videoklip k této skladbě má dnes přes osmnáct miliónů zhlédnutí.

Lače Manuša

Hlavní členy kapely Lače manuša tvoří zpěvačka Marta Balážová, která dlouhá léta zpívala v kapele Top Dream Company a jazzový kytarista a zpěvák Tibor Žida.Ten zas hrával s kapelou Gipsy.cz. K tomuto jádru kapely se později přidala také zpěvačka a herečka Pavlína Matiová, kterou můžete znát například z pražské muzikálové scény. Speciálně pro festival Khamoro se toto seskupení rozroste o další romské muzikanty.

Romale Camareta/ CZ

V Jeruzalémské synagoze se v úterý představí desetičlenný komorní orchestr mimořádných kvalit, jehož koncertním mistrem je houslový virtuóz Ivan Herák a je obsazen talentovanými studenty pražské Mezinárodní konzervatoře. V jeho repertoáru se objevují skladby baroka, židovských autorů, ale i romské písně upravené pro orchestr. V překrásném prostoru zazní klasiky, jakou je Bachův Koncert pro dvoje housle, ale i filmová atmosférická hudba jakou je skladba Johna Williamse ze Schindlerova seznamu. Ivan Horák předvede svůj neskonalý um také ve čtvrtek, tentokrát se svou cimbálovou kapelou.

 

 

 

 

 

Partneři / Partners

 

Hlavní partneři / Main partners

Hlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČR

 

Letošní festival zaštítili ministr kultury Antonín Staněk

a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

 

Hlavní mediální partner/ Main media partner

 

CT V1 lg jb cerna

 

Mediální partneři / Media partners

 color radio 2017       radio 1             

romano hangos      www romea logo

 

      Radio Wave H RGB       

expats logo medium      UNI nove black

   musicweb transparent   

 

Podporují nás / Support us

    Kingdom of the Netherlandsceskonemecky fond

logo DAP

      lachner    LESY CR horizontal1 NAHLED   PSAS logo c19029296 300x300

institu cervantes 2018             MI Praha logo DEF

praha 3      MKP3r HMP 2   logo     usemb logo

araart     praha 7   Heinrich Böll Stiftung logo

ING nadáce terezy maxové   NTM A         

 

mc praha5    muzeum romské kultury     Prag tsch c  

praha 2 logo

   

Předprodej vstupenek zajišťuje:

goout logo

www.goout.net

 

 

Místa konání / Venues

La Fabrika

Komunardů 1001/30, Praha – Holešovice

www.lafabrika.cz

Tram 5, 6, 12, 25 – Dělnická

 

Městská knihovna v Praze

Mariánské náměstí 98/1, Praha 1

www.mlp.cz

Metro A – Staroměstská

 

park Portheimka

Štefánikova 12, Praha 5

Metro B – Anděl

Tram 1, 9, 12, 20 – Arbesovo náměstí

Tram 4, 5, 7, 9, 12, 20, 21 – Anděl

Tram 1, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 21, 26 – Zborovská

 

SaSaZu

Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7

www.sasazu.com

Metro C – Vltavská

Tram 1, 2, 11, 12, 25 – Pražská tržnice

 

Jazz Dock,

Janáčkovo nábř. 2, Praha 5

jazzdock.cz

 metro B

 

Václavské náměstí – Staroměstské náměstí (defilé)

Metro A, B – Můstek

 

Kasárna Karlín,

Prvního pluku 2, Praha 8

www.kasarnakarlin.cz

Metro B

 

Dům národnostních menšin - společenský sál,

Vocelova 3, P2

http://www.dnm-praha.eu/

Metro C

 

The Artivist Lab

Kampus Hybernská 4, Praha 1

http://www.kampushybernska.cz

 

Rock Café,

Národní 20, Praha 1

www.rockcafe.cz

 

Galerie Novoměstské radnice

Vodičkova 1, Praha 2

https://www.nrpraha.cz/

 

Maďarský institut v Praze

Rytířská 25, Praha 1

 http://www.praga.balassiintezet.hu

Program

KHAMORO 2019 

neděle 26. 5. 2019

 

Zahajovací Khamoro party (VSTUP ZDARMA!)
Igor Kmeťo & Band
Lače Manuša
Gipsy Suno

Kasárna Karlín, Prvního pluku 2, Praha 8

19:00

pondělí 27. 5. 2019

Vernisáž výstavy pocta Evě Davidové

Dům národnostních menšin - společenský sál, Vocelova 3, P2

17:00

Představení divadla utlačovaných - Kaj miro than / Kde je mé místo

Rock Café, Národní 20, Praha 1

19:00

Gypsy jazz: Gismo Graf /DE

Jazz Dock, Janáčkovo nábř. 2, Praha 5

21:00

úterý 28. 5. 2019

Divadelní představení Čirikloro, aneb co říká ptáček

Maďarský institut v Praze, Rytířská 25, Praha 1

10:00

Vernisáž výstavy Neviditelná síla

Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1

17:00

Koncert klasické hudby
Romale Camerata

(Děkujeme za podporu koncertu firmě DAP)

Jeruzalémská synagoga, Jeruzalémská 7, Praha 1

18:30

Gypsy jazz: Hot Club de Europe / NL

Jazz Dock, Janáčkovo nábř. 2, Praha 5

21:00

středa 29. 5. 2019

Vernisáž výstavy Mire sveti: Andrej Pešta

Galerie Novoměstské radnice, Vodičkova 1, Praha 2

17:30

Divadelní představení Šunen Romale

Divadlo Viola, Národní 7, Praha 1

20:00

čtvrtek 30. 5. 2019

Gavoro: Literární čtení

Městská knihovna v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1

10:00

Vernisáž výstavy Věry Horváthové

The Artivist Lab, Kampus Hybernská 4, Praha 1

17:00

Vernisáž výstavy János Balázs

Maďarský institut v Praze, Rytířská 25, Praha 1

18:00

Koncert tradiční romské hudby: Cimbálová kapela Ivana Heráka, NS Begeš / SRB, Romengo & Juan De Lerida / HU, ESP

La Fabrika, Komunardů 30, Praha 7

19:30

pátek 31. 5. 2019

Defilé účinkujících centrem Prahy

Václavské náměstí, Praha 1

12:00

Khamororo – dětský den

park Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5

15:00

Koncert tradiční romské hudby: 3000...DeSCencisas / ESP, Ehali Cygane/ RU, Fanfare Ciocarlia / RO

La Fabrika, Komunardů 30, Praha 7

19:30

sobota 1. 6. 2019

Galakoncert:
Romengo & Juan De Lerida / HU, ESP
3000...DeSCencias / ESP
Fanfare Ciocarlia  / RO

Cimbálová kapela Ivana Heráka / CZ

NS Begeš / SRB

Ehali Cygane  / RU
Speciální host -
David Kraus & Gipsy Brothers / CZ

SaSaZu, Bubenské nábřeží 13,        Praha 7

20:00

 

VSTUPENKY

Vstupenky na jednotlivé akce koupíte na www.goout.net

Doprovodné akce

Program festivalu přináší týdenní Malou letní školu o romské hudbě, která probíhá ve spolupráci s FHS UK formou dopoledních přednášek a odpolední praxe v rámci festivalu. Školu povede etnomuzikoložka doc. Zuzana Jurková a zúčastní se jí čeští i zahraniční studenti.

Dále v rámci Khamora proběhne dvoudenní Mezinárodní kolokvium Music, minorities and memory na téma hudba, menšiny a paměť pod vedením doc. Zuzany Jurkové a Mgr. Veroniky Seidlové. Na dvoudenním setkání se budou aktivně podílet důležité osobnosti z oboru, jako je například editorka nejstarších nahrávek židovské hudby sbírky Roberta Lachmanna Dr. Ruth Davis z Cambridge University, Dr. Gila Flam z National Library of Izrael, či kurátorka největší sbírky romské hudby na světě Christian Fennesz-Juhasz z Fonogram Archive ve Vídni. Na kolokviu bude také zástupce Muzea romské kultury v Brně. Škola je primárně určena pro studenty VŠ a proběhne ve středu 29. května a čtvrtek 30. května.

Khamoro sdílí zkušenosti je týdenní školení kulturního managementu, které je určeno pro mladé Romy z celé ČR se zájmem učit se od největšího festivalu romské kultury jak v teoretických přednáškách, tak praktickým podílem při organizování vybraných aktivit Khamora.

Od čtvrtka 30. května do konce festivalu se bude probíhat také Khamoro Kher, kdy do Prahy přijede zhruba 20 dětí z dětských domovů, aby viděly, jak vypadá profesionální festival romské kultury takovýchto rozměrů. Děti se nejen podívají do hlavního města a setkají se se zástupci organizátorů a dalšími úspěšnými mladými Romy coby pozitivními životními vzory, ale budou akreditovány jako organizátoři, tudíž budou mít přístup do zákulisí na setkání se samotnými účinkujícími.

Dále festival Khamoro přinese setkání prvního českého romského klubu spisovatelů, kteří si zvolili název podle tradice romských vypravěčů – Paramisara.