Menu

26.5.-1.6.2019

ČTK: Centrem Prahy prošel průvod romských umělců z festivalu Khamoro

Praha - Centrem Prahy dnes prošel průvod romských tanečnic a hudebníků z různých zemí, kteří vystupují na letošním festivalu Khamoro neboli Slunce. Zapojilo se do něj několik stovek lidí. Devatenáctý ročník přehlídky romské kultury, kterou pořádá organizace Slovo 21, začal v neděli a vyvrcholí v sobotu galakoncertem.

Průvod účinkujících festivalu romské kultury Khamoro prošel 2. června centrem Prahy.

"Do průvodu se zapojilo 15 tanečních souborů z celé České republiky, vlajkonoši a další, celkem přes 300 aktivních účastníků za zvuků romské hudby ze všech koutů světa," uvedla mluvčí festivalu Soňa Kalejová.

Romští umělci v pestrých kostýmech i "civilu" se na svou každoroční cestu středem hlavního města vydali v poledne z Václavského náměstí. V čele průvodu nesli romskou vlajku. Za nimi kráčeli vlajkonoši s prapory několika zemí.

Průvod účinkujících festivalu romské kultury Khamoro prošel 2. června centrem Prahy.

Přes Příkopy průvod prošel k Ovocnému trhu, kde se připojil ozdobený romský vůz. Po Celetné se účastníci dostali na Staroměstské náměstí. Jednotlivé soubory tu pak předváděly hloučkům turistů i domácím kolemjdoucím své umění.

Festivalový program bude dnes pokračovat od 17:00 v Jeruzalémské synagoze koncertem klasické hudby s romskými motivy. V 19:00 začne v Paláci Akropolis koncert tradiční romské muziky, na které vystoupí kapely z Makedonie, Rumunská a Ruska. Týdenní přehlídka vyvrcholí v sobotu od 20:00 galakoncertem v SaSaZU, kde zahraje cimbálovka či balkánská dechovka.

Aktualizace: 02.06.2017 14:12 Vydáno: