Menu

26.5.-1.6.2019

Týden.cz: Khamoro v Praze. Představí romské literáty a rodící se archiv

Romskou literaturu za účasti spisovatelů z Česka, Slovenska a Německa bude prezentovat letošní festival Khamoro. Největší festival romské kultury začal v Praze v neděli a potrvá do soboty. Představí i projekt RomArchive, jehož záměrem je systematická archivace romské historie a umění. Festival zahrnuje především hudbu, uvede ale také divadelní představení, výstavy a letos poprvé i sportovní události, třeba fotbalový turnaj včetně ženských a dětských týmů. Pořadatelé v úterý představili program.

RomArchive by měl archivovat hudbu, literaturu, výtvarné umění a fotografii romských autorů. Doposud podle organizátorů festivalu neexistovala instituce, která by se romskému archivu věnovala na celoevropské úrovni. "Proto budou na Khamoru osloveny instituce a organizace, které se zabývají archivací a působí v oblasti kultury v České republice," vysvětluje tisková mluvčí festivalu Soňa Kalejová.

Pražský radní pro kulturu Jan Wolf uvedl, že nechce pro romskou komunitu v Česku používat slovo menšina. "Jste a budete součástí české společnosti," uvedl. Připomněl, že v roce 2018, kdy se bude konat 20. ročník festivalu, bude Česká republika slavit 100. výročí založení samostatného československého státu. Uvedl také, že festival má vedle podpory Prahy i podporu ministerstva kultury. Přestože to nesouvisí s programem festivalu, uvedl Wolf, že věří, že se současné vládě podaří dotáhnout do konce výkup vepřína v Letech, kde stával romský koncentrační tábor. "Peníze na něj už jsou připravené," uvedl.

Festival Khamoro představuje romskou kulturu a umění v co největší možné šíři. Letos ho zahájil nedělní hudební večer na Střeleckém ostrově, v úterý začíná několikadenní přehlídka romské literatury Gavoro neboli Vesnice. Upozornit chce na romské autory. "Jestli Romové v něčem opravdu excelují, je to hra na hudební nástroje, zpěv a tanec. Naopak není zvykem spojovat je s psanou literaturou. Letošní ročník Khamora by rád své příznivce přesvědčil, aby tuto stereotypní představu opustili," uvedli pořadatelé. Setkání s literáty doplní kurzy tvůrčího psaní.

V programu nechybí tradiční průvod účinkujících centrem hlavního města. Koná se v pátek od 12.00. Kapely a taneční soubory projdou z Václavského na Staroměstské náměstí. Zapojit by se měly tři stovky muzikantů, tanečníků a dalších účinkujících, upřesnili organizátoři.

Součástí festivalu letos jsou tři výstavy. V Kavárně Lucerna jsou fotografie Rishabha Kaula, v Jeruzalémské synagoze představí fotograf Mark Wiedorn soubor snímků Romská duše vzniklých na předchozích ročnících Khamora. Největší výstavou bude od 2. do 30. června přehlídka současného umění Romů a Sintů v Evropě, která bude v Galerii Českých center. Festival vyvrcholí v sobotu večer galakoncertem, program najdete zde.

AUTOR: ČTK

Foto: Facebook

30.05.2017 12:44