Menu

Program Khamoro - PONDĚLÍ 30. 5. 2016

17:00 ČESKÉ CENTRUM – vernisáž výstavy Emílie Rigové/SK: Archetyp – Pra Bari s vystoupením Maroše Banga/SK

19:00 LA FABRIKA – koncert současné romské hudby: Milan Kroka live band/CZ, Gipsy Casual/RO, Shantel & Bucovina Club Orkestar/DE

VERNISÁŽ VÝSTAVY EMÍLIE RIGOVÉ/SK: ARCHETYP PRA-BARI s hudebním vystoupením Maroše Banga

Výstava Archetyp Pra-Bari představuje autentický životní příběh Bári Raklóri, která je jakýmsi alter egem výtvarnice Emílie Rigové. Expozice je jako souvislý příběh, do kterého autorka zapojuje různé prvky týkající se jejího života – prostředí v němž žije a představuje ho veřejnosti, ale které místy záměrně mystifikuje. Skládá, překrývá, vymazává, aby se nakonec vrátila k prapodstatě, k prapůvodu, k PRA BÁRI.

Emília Rigová vytvořením značky BÁRI RAKLORI jasně deklarovala svůj přístup k otázce soužití majority a minority. Jako základ přezdívky zvolila romské slovo, kterým ji doma od dětství oslovovali – Bari /velká – a připojila raklóri / dcera neromských rodičů. Raklóri používali její předkové k vyjádření radosti při pohledu na své děti, když byly např. pěkně oblečené a učesané. Tím ukazuje synergické myšlení svých předků, které neromové nepovažovali za nepřátele, ale žili s nimi v porozumění. Proto nelze o prezentovaných dílech mluvit jen jako o „romském umění“.

Emília Rigová (1980) je slovenská akademická sochařka vyučující na Univerzitě Matěje Bela v Banské Bystrici. Věnuje se performancím a soše jako médiu, které dále zpracovává v grafice a videu. Hlavními tématy jejích děl jsou stíny, sny, možnost volby alter ega, romská identita a kulturní či sociální stereotypy. Kromě Slovenska a České republiky vystavovala v Černé Hoře, v Krakově, Linci, Drážďanech a dalších městech střední Evropy. V současnosti žije a působí střídavě v Trnavě, Banské Bystrici a Zvolenu.

KDE A KDY:

České centrum Praha /30. 5. – 18. 6. 2016/

Otevírací doba:

Po – Pá 11:00 – 18:00

       So 11:00 – 17:00

MILAN KROKA LIVE BAND / Česká republika

Milan Kroka patří mezi nejvyhledávanější romské muzikanty dneška. Je skvělým zpěvákem, kytaristou a hráčem na klávesy. V jeho hudebním stylu se prolíná tradiční romský folklor, pop, latina, world music i rumba. Skupinu založil Milan Kroka v roce 2012 a skládá se z pěti členů: Milan Kroka, Milan Kurej, Zdeněk Kurej, David Grundza a Roman Kryštof. V jejich podání zazní na festivalu Khamoro mimo jiné i populární píseň Sam lače Roma, kterou Milan Kroka napsal společně s Janem Duždou a romská hymna Gelem Gelem, kterou zaranžoval do soulovo-jazzové balady.

KDE A KDY:

La Fabrika /30. 5. 2016/

GIPSY CASUAL / Rumunsko

Gipsy Casual přináší tradiční romskou hudbu obohacenou o elektronické tóny a elektrizující beaty. Jejich moderní podání tradičních romských písní a energie vás doslova pohltí. „Našeho stylu a naší hudby se nikdy nevzdáme, protože to je to, co nás reprezentuje. Podařilo se nám vnést do hudebního stylu něco nového a díky všestrannosti našich členů jsme mohli začít spolupracovat s mnoha světovými umělci,“ vysvětluje úspěch skupiny manažerka Roxana Delcea. Kapela v roce 2011 vystoupila na Romanian Music Awards, díky čemuž se dostala do povědomí široké veřejnosti. Od té doby hrají na významných festivalech po celém světě a v Turecku jsou jejich písně Bate Toba Mare a Kelushka na horních příčkách hitparád již několikátou sezonu!

KDE A KDY:

La Fabrika /30. 5. 2016/

SHANTEL & BUCOVINA ORCHESTRA / Německo

Shantel vystoupí na koncertě současné romské hudby s osmičlennou kapelou Bucovina Club Orkestar. Balkanské melodie a nástroje podložené elektronickými rytmy sklízí u publika obrovský úspěch. A kdo by neznal hity jako Disko partizani nebo Disko boy? V ČR vystupovali v roce 2008 na Colours of Ostrava a naposledy v roce 2009 v Paláci Akropolis.

KDE A KDY:

La Fabrika /30. 5. 2016/