Menu

Yagori Gypsy Music Festival - již brzy startuje partnerský festival v Norsku

Již v pátek 28. srpna začíná partnerský romský hudební festival Yagori v Oslu (Norsko). Yagori Gypsy Music Festival nabídne také tento rok zajímavý hudební program.

Vystoupí známé a osvědčené kapely jako například srbští KAL, kteří začínali hrát v roce 2006 a jsou natolik osobití, že jejich styl dostal od západních hudebních kritiků dokonce svůj vlastní název - Rock'n'Roma

Ředitelka festivalu Natasha Bielenberg je pozvala na základě osobního setkání se skupinou na festivalu Khamoro v roce 2014.

Mezi další hudebníky, kteří rozvíří severské vody norské hudební scény, budou patřit maďarští Romano Drom, kteří se netají inspirací v katalánské rumbě, arabské nebo balkánské tradiční hudbě, ale i v současném popu. Francouzský kytarový mág Jean Louis Winterstein se svojí skupinou jistě kápne do noty jazzově laděným posluchačům.

Dále vystoupí litevská skupina Sare Roma nebo norský virtuozní hráč na violu Arve Tellefsen, který začal hrát již ve svých 6 letech a sbírá pro svůj originální styl a mistrovský talent ocenění po celém světě. 

Krev v žilách všech přítomných bezpochyby rozproudí žhavá temperamentní španělská hudební a taneční skupina Puerto Flamenco ze Sevilly, představující trendy pravého současného flamenca se svým surovým nespoutaným projevem s ryzími emocemi. Kdo byl na Khamoru 2014, mohl je vidět i u nás v Praze.

V žádném případě nemůžeme zapomenout na hudebně taneční seskupení Raya & Gypsy Legacy, které společně s Arve Tellefsenenem celý festival zahájí.

 

Ředitelka Natasha Udovikova Bielenberg se společně s Alecem Ivanovitchem z kapely Raya & Gypsy Legacy zůčastnila letošního ročníku festivalu Khamoro v Praze, kde kromě jiných aktivit také konzultovala dramaturgii festivalu Yagori. Aleco Ivanovitch vedl na festivalu Khamoro kytarové workshopy, které měli velký úspěch, a kterých se zúčastnilo mnoho zájemců nejen z řad studentů uměleckých škol. Natasha také mluvila s mladými Romy, kteří se účastnili výcviku Khamoro sdílí zkušenosti (Khamoro shares experience).