Menu

Festival Khamoro je ve své půlce – vrcholem dnešního dne hiphopový koncert

Festival Khamoro je v plném proudu!

Dnes startujeme v 16:00 v Zahrádkách Žižkov. Jestli milujete vyprávění svých babiček a dědečků, tak dnešek je přímo pro vás! Vstupte do světa romských vypravěčů i vy! Romští pamětníci vás prostřednictvím nejrůznějších příběhů zavedou do života Romů v bývalém Československu. Z jejich vyprávění se dozvíte třeba to, jak se žilo v osadách na východním Slovensku nebo naopak v oblasti jižní Moravy, kde Romové většinou bydleli pospolu s většinovým obyvatelstvem. Nebudou ale chybět ani historky o tom, v jakých situacích Romové používali kouzla a magii a jak se domlouvaly sňatky. Vašimi průvodci budou tři vypravěči – aktivista a herec Ladislav Goral, disident  Karel Holomek,  původní moravský Rom a Olga Fečová, zakladatelka dětského souboru Čhavorikani Luma a manželka významného romského primáše Jožky Feča.

Jen o hodinu poté pak v Domě národnostních menšin začíná vernisáž výstavy Ivety Horváthové: Dvojí osobnost. Výstavu obrazů a kreseb Ivety Horváthová už v podstatě charakterizuje její název. Sama autorka žije ve dvojím světě, který je ovlivněn její nemocí. Dvojí osobnost jí život někdy ztěžuje, ale občas umožňuje dívat se na svět okolo svébytným způsobem. Výtvarná díla pocházejí z tvorby v Ateliéru radostné tvorby (A.R.T.), který sdružuje umělce tvořící výtvarné umění zvané art brut. Iveta ve svých dílech uplatňuje svůj typický rukopis, opakování témat a používání jasných barev i jistou bezstarostnost.

Vrcholem dnešního večera bude hiphopový koncert v Lucerna Muswic Baru od 21:00, který jsme do programu festivalu zařadili vůbec poprvé. Vystoupí například nejznámější český raper, ale také ilustrátor, komiksový výtvarník, scénograf, spisovatel a výrazná osobnost graffiti scény Vladimir 518. Těšit se ale můžete také na Roma Sijam ze Srbska, kteří své zemi dokonce vyhráli televizní soutěž X-factor. Kromě nich ale uvidíte i takové umělce jako Mike Trafik, Refew, FunkyBrothers, UGC nebo Cincinaty.

Více o programu...