Information
1167 hits

Podzim nebude ponurý, rozzáří ho Khamoro

Pin It

Navzdory jarnímu odkladu a nejistotě, který způsobila koronavirová karanténa, se opět naplno rozjel festival Khamoro. Po podařených letních akcích rozzáří jeho paprsky pódia, koncertní sály i výstavní prostory také na podzim.

„Loni jsme získali cenu EFFE Label, což je prestižní evropská značka pro festivaly, která zaručuje nejvyšší kvalitu. To nás samozřejmě ještě více motivovalo, abychom kvalitu festivalu nejen udrželi, ale ještě zvyšovali. Zásah koronaviru do jeho tradičního jarního termínu to sice trochu zkomplikoval, ale i tak se snažíme nabídnout co možná nejlepší program festivalu,“ uvedl producent a ředitel festivalu Džemil Silajdžić. „Pochopitelně nevíme, jak se situace s virem bude vyvíjet dál a jak se jí budeme muset přizpůsobovat. Na září i další měsíce do konce roku máme naplánovaných několik skvělý koncertů a vystoupení, které se, jak doufáme, uskuteční. Doporučuji ale pro jistotu sledovat naší webovou stránku www.khamoro.cz i facebookovou stránku Festival Khamoro,“ dodal Silajdžić. Letos byl rozdělen do dvou hlavních bloků – podzimního a zimního. A tentokrát se uskuteční akce i mimo Prahu.

Zahájila jej výstava

První letošní akcí byla výstava Emílie Rigové REVIVE/PURANO HANGOS (Oživení starých hlasů), která běžela pražské galerii The Artivist_Lab Kampusu Hybernská. Návštěvníci mohli nahlédnout do dílny výtvarnice, která patří mezi nejvýraznější postavy slovenské umělecké scény, mimo jiné držitelky prestižní Ceny Oskara Čepána.

Tématem výstavy byly notové záznamy tradičních romských písní, kterým vracejí život Neromové. Jde o symbolické gesto, které autorka podprahově podsouvá v čtení celého projektu: Gádžové oživují romské písně…

V parných červencových dnech se také uskutečnil koncert Davida Krause & Gipsy Brothers. Ti vystoupili v rámci akce Praha Žije Hudbou.

V srpnu na festivalu KoresponDance na zámku ve Žďáru nad Sázavou festival skvěle reprezentovali Lače Manuša & DjGadjo.cz a na Barevné devítce, která se konala v pražských Vysočanech, zase sklízela potlesk kapela Gitans. Ta opět nabídla romskou hudbu ve všech jejích světových podobách.

V září koncert za koncertem

Jedinečných vystoupení si fanoušci světového romského festivalu užijí i tento měsíc. Konkrétně na 23. září je naplánován koncert klasické hudby v podání Jána Berky Mrenici a sólistů, a to od 19 hodin v Jeruzalémské synagoze (Jeruzalémská 1310/7). Ján Berky Mrenica st. se proslavil nejen jako výborný primáš, ale také jako propagátor myšlenky, že umění může změnit svět, protože zušlechťuje lidi. V tomto duchu jistě osloví i své pražské posluchače. Do Prahy přijede se skvělými hudebníky, mezi kterými je například populární kytarista Marco Pillo nebo arménská zpěvačka Karin Sarkisjan. Společně pak představí hodinový program romských písní v klasickém hávu, klasických písní v romském hávu nebo židovských písní s arménskými prvky. V prostorách nádherné Jeruzalémské synagogy půjde jistě o spirituální zážitek.

O den později se v pražském Jazz Docku (Janáčkovo nábř. 3249/2) od 21. hodin odehraje koncert Gypsy Jazzu.Nizozemská kapela The Rosenbergs přiveze vše, co máte na gypsy jazzu rádi, a ještě něco navíc – inspiraci španělskými rytmy i hudebními velikány moderní doby od George Gershwina, přes Charlese Aznavoura až po Franka Sinatru.

Mezi koncerty si můžete zajít na výstavu Tváře od Ivety Horváthové, jejíž vernisáž se koná 24. září od 18 hodin ve WAID Bar & Coffee Praha (Lublaňská 57, Praha). Samotná výstava bude k vidění celý následující měsíc. Kdo je tato romská autorka? Jde o ženu poznamenanou těžkým životním osudem. Kreativní tvorba je pro ni způsobem, jak se odpojit od ne příliš přátelského světa. V malování nachází útěchu a relaxaci. Tváře, které představí v rámci Khamora, jsou jedním z hlavních motivů, kterým se inspiruje. Často se jedná o zobrazení jejích vnitřních pocitů a vlastní personifikaci, přesto, že se jedná o tváře anonymní.

Ani letos nebude chybět populární Khamoro párty, na které jsou zvou skvělé kapely Čhave Romane CZ a Feri & The Gypsies. Uskuteční se 25. září od 19.30 v Gauči ve Stromovce (Výstaviště 415, Praha). Koncert, který obvykle zahajuje festival, bývá jednou z nejnavštěvovanějších akcí a věříme, že navzdory koronavirovým restrikcím se bude těšit popularitě i letos.

Při druhém koncert Gypsy Jazzu vystoupí Marian Badoi Trio /FR. Uskuteční se 26. září od 21 hodin také v Jazz Docku. Zástupy romských akordeonistů hrajících gypsy jazz na světě nenajdete. Ještě méně je těch, kteří se dostali ve svém žánru na světovou špičku a při tom si zachovali hudební autenticitu vycházející z inspirace z jejich země původu. To je případ tohoto Rumuna. V Praze Mariana doprovodí kytarista Joris Viquesnel a kontrabasista Olivier Lorang.

Na závěr galakoncert
Na konec listopadu jsou plánovány hned dva koncerty tradiční romské hudby, tak si je nenechte ujít a termíny vystoupení si poctivě zapište do diáře. První se bude konat v pátek 27. listopadu od 19:30 a druhý od den později, taktéž v 19:30. V obou případech se místa ještě upřesní, takže se vyplatí sledovat program na stránkách www.khamoro.cz. Místo konání je už teď ale jasné u závěrečného Galakoncertu, ten proběhne 29. listopadu od 20 hodin v pražském klubu Roxy.

Festival Khamoro už dvaadvacet let pořádá Slovo 21, z. s. a Studio Production Saga. Letos jej finančně podporuje kromě jiného Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR či Bader Philantropies.

PŘEHLEDNĚ podzimní a zimní program (bude doplňován)

✔️ Koncert klasické hudby: Ján Berky Mrenica & solisté ve středu 23. 9. 2020 od 19:00 v
Jeruzalémské synagoze v Praze

✔️ Výstava romské kreativní autorky Ivety Horváthové Tváře od čtvrtka 24. 9. 2020
(vernisáž začíná v 18:00) ve WAID Bar & Coffee Praha

✔️ Gypsy jazz: The Rosenbergs ve čtvrtek 24. 9. 2020 od 21:00 v Jazz Docku Praha

✔️ Khamoro párty: Čhave Romane CZ, Feri & The Gypsies v pátek 25. 9. 2020 od 19:30 v Gauči
ve Stromovce Praha

✔️ Gypsy jazz: Marian Badoi Trio v sobotu 26. 9. 2020 21:00 v Jazz Docku Praha

✔️ Koncert tradiční romské hudby I. v pátek 27. 11. 2020 od 19:30 (místo konání ještě
upřesníme)

✔️ Koncert tradiční romské hudby II. v sobotu 28. 11. 2020 od 19:30 (místo konání ještě
upřesníme)

✔️ Galakoncert v neděli 29. 11. 2020 od 20:00 v Roxy Praha

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek