Dny osmého až desátého července patřily již pátému ročníků multižánrového festivalu romské kultury ARA FEST.

Ten je pořádán již od roku 2017, kdy reagoval na absenci akce věnované romské kultuře v místě, kde žije velice početná romská komunita. Od té doby probíhá každoročně začátkem prázdnin a trvá tři dny. Co přinesl letošní ročník?

Umělci/kyně: Sead Kazanxhiu, Selma Selman, Natália Kubíková

Vernisáž: 7. 7. 2021 v 18.00 hodin

Výstavá potrvá: 8. 7. – 31. 7. 2021
Artivist Lab, Kampus Hybernská 4 Praha 1

V roce 2015 jsme KHAMORO vyvezli do Plzně a obrovský koncert na náměstí republiky přilákal davy návštěvníků.

Rokycanští Věra Bílé & Kale, rumuští Mahala Rai Banda a ruští Ilo předvedli plzeňákům, co je to světová romská hudba a jak moc různorodě, ale vždy atraktivně, může znít.

24. 6. 2021 19.00

Martin Oláh je nejmladším členem klubu romských spisovatelů Paramisara, který vznikl pod křídlem projektu Gavoro v roce 2019. Od raného dětství se Martin věnoval umění v  různých formách  – hře na klavír, zpěvu a psaní. Původ jeho záliby v  psaní poezie můžeme svést na rodinné prostředí či přímo na geny zděděné po otci, básníku Vlado Oláhovi. Na poezii jej přitahuje „osvobozující pocit, kdy duše bloudí mezi slovy a hledá jejich význam“. Jím popsaný prožitek nejlépe dokládá, že zaujetí pro vlastní tvorbu je opravdové.

S nesmírným smutkem jsme obdrželi zprávu, že ve věku 64 let v pátek 28. května zemřel Jan Rác, významný sběratel a badatel romské kultury, skvělý člověk a velký příznivec Slova 21.

Stejně jako v roce 2020 jsme nuceni KHAMORO rozdělit na 2 části a doufat, že podzimní koncerty se uskuteční v plné parádě tak jak jsme bývali zvyklí.

30. 5. - 6. 6. 2021

V roce 2020 jsme se naučili, že vše naplánovat nelze, ale zároveň jsme zjistili, že i neočekávané změny mohou být pozitivní. Spojili jsme se s celou řadou festivalů, představili KHAMORO i mimo Prahu a poprvé přinesli koncerty tradiční romské hudby na obrazovky přímo do domácností.

Khamoro získalo EFFE Label! Nevíte, co to je? Je to prestižní evropská značka pro festivaly, která zaručuje nejvyšší kvalitu.

►Uděluje jí server festivalfinder.eu na základě výběru mezinárodních expertů z festivalového prostředí. Festival musí splňovat velké nároky na kvalitu a dokázat, že je zakotven v Evropské umělecké a kulturní i sociální realitě.

Mi del o Del le Romenge pre kada baro ďives but bacht the sasťipen, but loš the baripen andro peskero romipen. Paťivales leperas the pro bare manuša, save has anglal o Roma bare Romenca u paľikeras lenge vaš lengero aniben. Andre kale phare ďivesa tumenge kamas, kaj kada sa te preďidživen andro sasťipen the lačhipen.

Tumaro Slovo 21, z.s.

Spolu s cestovním ruchem patří kulturní a kreativní průmysly k oblastem nejvíce zasaženým současnou krizí, způsobenou pandemií Covid-19, přičemž počet ohrožených pracovních míst neustále narůstá.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek