Videozáběry z vernisáže výstavy - Romea.cz

 Letošní ročník Světového romského festivalu Khamoro vyvrcholil vernisáží velkoformátových obrazů významného romského umělce Zorana Tairoviće, která se uskutečnila od 18 hodin v Galerii Novoměstské radnice.

Výstava pod titulem TAROT/VELIKA ARKANA obsahuje soubor 20 originálních děl včetně multimediálního a multidisciplinárního představení a prezentuje více jak třicet let umělcovy tvorby.

Součástí výstavy je též obraz „Soumrak nebo úsvit Evropy“, který umělecky ztvárňuje smrt teplického Roma Stanislava Tomáše, jenž zemřel po kontroverzním policejním zákroku.

Zoran Tairović je akademický malíř a doktor v oblasti interdisciplinárního studia managementu v uměleckoprůmyslovém odvětví. Tento Rom ze Srbska je typickým příkladem všestranně talentovaného umělce. Nejenže za svá multimediální výtvarná díla získal několik prestižních světových ocenění, ale je také autorem první romské opery, muzikálu a několika filmových dokumentů.

Obraz Muž, který naslouchá kosmu

 Se svými vystoupeními v oblasti performance art se zúčastnil mnoha festivalů a kulturních událostí, jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Je zakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu dokumentárních filmů s romskou tématikou FROM, který se každý rok koná v srbském městečku Mali Iđoš. Pracoval též jako poradce náměstkyně pro sociální inkluzi romské populace.

Výstavu mohou návštěvníci shlédnout až do 9. prosince letošního roku.

Letošní ročník Světového festivalu Khamoro je v pořadí již třiadvacátý. Stejně jako ten loňský jeho podobu ovlivnila covidový situace, a tak některé koncerty proběhly již na jaře. Hudební část Khamora pak vrcholila zářijovými koncerty tradiční romské hudby a galakoncertem v pražském klubu Roxy.

KATALOG ZORANA TAIROVIĆE

zobrazíte po kliknutí na obálku nebo odkaz pod ní

KATALOG V ANGLIČTINĚ A ČEŠTINĚ ZDARMA K PROČTENÍ ZDE

Organizátory festivalu jsou Slovo 21, z.s. a Studio Production Saga, s.r.o.

V případě zájmu o účast na vernisáži kontaktujte PR managera Vojtěcha Lavičku, 777 767 298, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Už příští pondělí 06.09.2021 v prostorech Kultura v MKP na adrese Mariánské nám. 98, 110 00 Josefov, se můžete těšit na unikátní napjatě očekávané představení v režii oceňovaného divadelníka a filmaře Jiřího Havelky Gadžové jdou do nebe s podtitulem Comedy Ghetto.
Událost na facebooku: KLIKNI ZDE
Vstupenky k dostání ZDE  

Koncerty romských, resp. Sinti jazzových kapel jsou na Světovém romském festivalu KHAMORO tradicí. V roce 2021 ale poprvé v rámci gypsy jazzových večerů zahraje kapela, jejíž členové jsou Sint Romové z České republiky. V kapele s všeříkajícím názvem "Django Always" se potkávají kytarista Karel Vlasák, jeho syn, geniální osmnáctiletý kytarový virtuóz Tchavolo „Carlito“ Vlasák spolu s německými Sinti hudebníky Kussi Weissem a Tschabo Franzem. To vše s doprovodem Jana Hanzla, kontrabasisty známého z řady pražských jazzových a swingových uskupení. Akce je realizovaná z finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Fondů EHP a Norska 2014-2021, program kultura, nadace Bader Philanthropies, městské části Praha 5.

"I přišla duše na tuto krásnou planetu jménem Země, aby jako dítě pozorovala a učila se, poznávala, aby jí bylo dáno i vzato, a to vše z bezpodmínečné lásky...

Křest knihy proběhl 24.06.2021 v prostorách Werichovy vily v Praze.

Básnická sbírka s názvem E Phuv (Země) je první knihou, která vzešla z klubu romských spisovatelů Paramisara. Unikátní sbírka transformační poezie spojuje duchovno, přírodní elementy a Romskou kulturu. Poukazuje na to, jak je důležité, aby romská duše čerpala inspiraci z přírody a otevírá nové horizonty kulturního a duchovního poznání.

Martin Oláh je nejmladším členem klubu romských spisovatelů Paramisara, který vznikl pod křídlem projektu Gavoro v roce 2019. Od raného dětství se Martin věnoval umění v různých formách – hře na klavír, zpěvu a psaní. Původ jeho záliby v psaní poezie můžeme svést na rodinné prostředí či přímo na geny zděděné po otci, básníku Vlado Oláhovi. Na poezii jej přitahuje „osvobozující pocit, kdy duše bloudí mezi slovy a hledá jejich význam“. Jím popsaný prožitek nejlépe dokládá, že zaujetí pro vlastní tvorbu je opravdové.

Kniha E PHUV je nově dostupná v katalogu Městské knihovny v Praze: 

https://search.mlp.cz/cz/titul/e-phuv/4612641/

STÁHNĚTE ZDARMA E-KNIHU E PHUV V NĚMČINĚ A ROMŠTINĚ  

Podpořte mladého umělce! Kniha je k zakoupení v kancelářích Slovo 21, z.s. za 290kč

Akce byla realizována za finanční podpory Fondů EHP 2014-2021, program Kultura; hlavního města Prahy a Česko-německého fondu budoucnosti.

Umělci/kyně: Sead Kazanxhiu, Selma Selman, Natália Kubíková

Vernisáž: 7. 7. 2021 v 18.00 hodin

Výstavá potrvá: 8. 7. – 31. 7. 2021
Artivist Lab, Kampus Hybernská 4 Praha 1

V roce 2015 jsme KHAMORO vyvezli do Plzně a obrovský koncert na náměstí republiky přilákal davy návštěvníků.

Rokycanští Věra Bílé & Kale, rumuští Mahala Rai Banda a ruští Ilo předvedli plzeňákům, co je to světová romská hudba a jak moc různorodě, ale vždy atraktivně, může znít.

24. 6. 2021 19.00

Martin Oláh je nejmladším členem klubu romských spisovatelů Paramisara, který vznikl pod křídlem projektu Gavoro v roce 2019. Od raného dětství se Martin věnoval umění v  různých formách  – hře na klavír, zpěvu a psaní. Původ jeho záliby v  psaní poezie můžeme svést na rodinné prostředí či přímo na geny zděděné po otci, básníku Vlado Oláhovi. Na poezii jej přitahuje „osvobozující pocit, kdy duše bloudí mezi slovy a hledá jejich význam“. Jím popsaný prožitek nejlépe dokládá, že zaujetí pro vlastní tvorbu je opravdové.

S nesmírným smutkem jsme obdrželi zprávu, že ve věku 64 let v pátek 28. května zemřel Jan Rác, významný sběratel a badatel romské kultury, skvělý člověk a velký příznivec Slova 21.

Stejně jako v roce 2020 jsme nuceni KHAMORO rozdělit na 2 části a doufat, že podzimní koncerty se uskuteční v plné parádě tak jak jsme bývali zvyklí.

30. 5. - 6. 6. 2021

V roce 2020 jsme se naučili, že vše naplánovat nelze, ale zároveň jsme zjistili, že i neočekávané změny mohou být pozitivní. Spojili jsme se s celou řadou festivalů, představili KHAMORO i mimo Prahu a poprvé přinesli koncerty tradiční romské hudby na obrazovky přímo do domácností.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek