Menu

26.5.-1.6.2019

Khamoro 2009

Během jedenáctého ročníku festivalu Khamoro se Romové i neromové opět společně nechali unášet hudbou a tancem, ale zdaleka nejen tím. Na festivalu vystoupilo více než 110 umělců a expertů z 16 států světa. Ve spolupráci s ambasádou Nizozemského království v Praze se v rámci Khamora konaly i dny holandských Romů, v jejichž rámci na festivalu vystoupila legendární celosvětově známá nizozemská formace The Rosenberg Trio. Jejich repertoár byl plný emocí a energie.

Na festivalu dále vystoupila mezinárodní kapela !Deladap, která zahrála - byť byla součástí koncertu současné romské hudby -  mix tradiční romské hudby, jazzu a elektroniky. Koncerty tradiční romské hudby pak ovládl zvuk cimbálovky v podání houslisty Marka Baloga a hra na akordeon dánského mistra Lela Nika.

Návštěvníci měli možnost slyšet i temperamentní Acquaragia Drom z Itálie, balkánskou dechovku Šutka z Makedonie, která si zvolila název po největší romské osadě v Evropě, nebo skupinu Romengo z Maďarska, kterou vede jedna z  nejvýznamnějších romských zpěvaček Monika Lakatosova. Všichni účinkující se pak společně představili na slavnostním galavečeru v Kongresovém centru Praha, který zakončil celý festival. Třešničkou na dortu bylo vystoupení houslisty Pavla Šporcla se slovenskou kapelou Romano Stilo.

Doprovodné akce festivalu Khamoro 2009 představily i další elementy romské kultury, tradic a současného života. Dny věnované nizozemským Romům nabídly nahlédnutí do uzavřeného světa holandských Romů a Sintů. Promítal se dokumentární film významného nizozemského režiséra Boba Entropa  a vystavovaly se černobílé fotografie Šahina Šišiće.

Otto Pankok z Německa pak představil své sochy, kresby a fotografie vztahující se ke genocidě Romů páchané za nacistického režimu. Na programu nechyběly ani taneční workshopy, které vedl tanečník a choreograf Petia Iourtchenko. Z palety různých stylů romského tance pro tento rok zvolil tradiční tance ruských Romů.

 

Program:

Pondělí 25. 5. 2009
10:00 Kino Aero  - filmová přehlídka (Jiný život)
15:00 Radniční klub – tisková konference
18:00 Kino Aero – filmová přehlídka (Kousek modrého nebe)
20:00 Lucerna Music Bar – koncert současné romské hudby
!Deladap (A/CZ/BIH/SRB/RU)

Úterý 26. 5. 2009
20:00 Lucerna Music Bar – koncert Gypsy Jazz (The Rosenberg Trio /Nizozemí)

Středa 27. 5. 2009
21:00 Reduta Jazz Club – koncert Gypsy Jazz (The Basily Boys/Nizozemí)

Čtvrtek 28. 5. 2009
10:00 Dům národnostních menšin – zahájení semináře „Romská kultura jako součást kultury evropské“
12:00 Můstek – Staroměstské náměstí - defilé účinkujících
17:00 Palác Aventin – vernisáž výstavy„Otto Pankok: Sinti“
19:00 Klub Roxy – koncert tradiční romské hudby (Acquaragia Drom /Itálie/, Nadara /Rumunsko/, Šutka /Makedonie/)

Pátek 29. 5.2009
17:00 Dům národnostních menšin – vernisáž výstavy „ŠahinŠišić – E Romenge/Romové“
19:00 Klub Roxy – koncert tradiční romské hudby (Marek Balog/Česká republika, Romengo/Maďarsko, Leonsia Erdenko/Rusko, Lelo Nika /Dánsko, Rumunsko/)

Sobota 30. 5. 2009
20:00 Kongresové centrum Praha – galakoncert tradiční romské hudby (Acquaragia Drom /Itálie/, Nadara /Rumunsko/, Šutka /Makedonie/, (Marek Balog/Česká republika, Romengo/Maďarsko, Leonsia Erdenko/Rusko, Lelo Nika /Dánsko, Rumunsko/)

katalog khamoro 2009

 

 

 

 

STÁHNĚTE SI KATALOG KHAMORO 2009 
Podrobné informace o koncertech, doprovodném programu,
odborných seminářích, o realizačním týmu,
medailonky známých osobností a další.