Khamoro 2019

V Praze 26. května začne 21. ročník největšího světového romského festivalu Khamoro. Kromě hudebních vystoupení světových umělců nabídne výstavu fotografií s romskou tematikou, divadelní představení, romskou literaturu nebo dětský den. Tradičně se bude konat defilé účinkujících kapel a souborů, které každý rok ulice Prahy promění v obrovský průvod plný hudby.

Podívejte se na letošní plakát se všemi akcemi festivalu Khamoro 2019!

Dětský den KHAMORORO 31.5. 2019

Park Portheimka

(Matoušova, Anděl, 150 00 Praha 5-Smíchov)

Český rozhlas Jazz tento týden umožňuje posluchačům vyhrát dva lístky na koncert GISMO GRAF TRIO a další dva na HOT CLUB D'EUROPE, které se odehrají v jazzovém klubu na břehu Vltavy, v Jazz Docku. Jediné, co pro výhru musíte udělat, je poslouchat vysílání Českého rozhlasu Jazz, ať už v digitálním přijímači a nebo online ZDE: prehravac.rozhlas.cz/jazz

 

Unikátní hudební projev maďarské olašské kapely Romengo bude tentokrát obohacen podmanivým melancholickým zvukem kytary v rukou vynikajícího španělského flamencového hudebníka Juana De Leridy a osobitým hlasem zpěvačky Viviane Szabo. Písně, které má Romengo v repertoáru, jsou často těmi, které jim předali jejich rodiče a tato autenticita sklízí u posluchačů velký úspěch. Obě jejich desky se umístily v první desítce ve World Music Charts Europe, kapela působila na více než dvaceti pěti evropských festivalech a dále také v Indii, v Mexiku, Jižní Koreji a Malajsii. Romengo se vždy vyznačovali svou hudební otevřeností a přejímali inspirace z různých světových žánrů, zároveň ovšem dokázali zůstat věrni olašské tradici. V roce 2014 vydali album Nagyecsed-Budapest, na kterém se poprvé objevil Juan De Lerida, kytarista, jehož rodina byla vyhoštěna ze své španělské domoviny, a nakonec se usadila ve Francii, která je jeho rodištěm. Přesto vždy cítil silné spojení s Andalusií, kterou znal z vyprávění svých prarodičů, a i když nikdy nedocházel na výuku flamenca, začal ho hrát na kytaru již od útlého věku. Jisté je, že vás neotřelá kombinace hudebního dědictví maďarských romských kytarových ansámblů a španělského flamenca nenechá chladnými.  

Cante, baile, toque, jaelo, to jsou neodmyslitelné elementy původně undergroundového žánru, který byl vytvořen ve Španělsku v 15. století dobově utlačovanými a společensky izolovanými Romy, Židy a Araby – žánru nazývaného flamenco. Čím by byla tato lidová tradice právě bez procítěného zpěvu, vášnivého tance plného napětí a prudkých zvratů, bez hry na kytaru, tleskání a povzbudivých výkřiků. Z oblasti Andalusie, která bývá považována za kolébku flamenca, pochází soubor 3.000…DeScencisas tvořený flamencovými muzikanty, zpěváky a tanečníky. Skupina se zformovala ve vyloučené lokalitě zvané South Polygon za účelem přípravy stejnojmenné divadelní hry. Jejím cílem je představit divákům autentické flamenco a také dokázat, že umění může sloužit jako nástroj pro sociální inkluzi a transformaci vyloučených lokalit. Hra 3000…DeSCencisas byla poprvé prezentována veřejnosti v září roku 2018 během prestižního festivalu La Bienal de Flamenco de Sevillaa nyní skupina zamíří šířit své poselství i za hranice Španělska.

Osmičlenná rompopová kapela z jižních Čech, která nemůže chybět na žádném správném večírku. Bylo tedy jasné, že ji nemůžeme postrádat ani na party zahajující letošní Khamoro. Stejně jako náš festival se i Gipsy Suno chystají na vstup do 21. roku svého působení. Za tu dobu se stali kapelou, která je velmi žádaná na narozeninových večírcích a svatbách. A není divu! Jejich hlavní inspirací jsou Gipsy Kings, Věra Bílá a Kale či Bengas a stejně jako oni i Gipsy Suno při svých vystoupeních dokáží divákům předat svojí hudbou pořádnou dávku energie a radosti. Suno znamená v romštině „sen“ a kapela je jasným důkazem, že sny se plní.

Má na kontě milióny zhlédnutí svých klipů, několik úspěšných hitů a nejednu exkluzivní hudební spolupráci. Funky zpěvák Igor Kmeťo se proslavil především působením v kapele Kmeťoband spolu se svým otcem. Za průlomové album Bubamara z roku 2003 získali otec se synem výjimečné ocenění – multiplatinovou desku. V roce 2015 Igor Kmeťo mladší odstartoval svou sólovou kariéru vydáním debutového alba Ja Som Funky a funky styl se znal jeho poznávací značkou. „Tento štýl šíri radosť a oslavuje každú vekovú kategóriu,“ pochvaluje si zpěvák. Na albu se objevila jména jako Dara Rolins, Rytmus, Anita Soul či Monika Bagárová a prodalo se ho více než 11 000 kusů. Píseň z desky s názvem Ona Má Štýl, kterou Igor Kmeťo nazpíval spolu s Anitou Soul a Rytmusem, se stala hitem a videoklip k této skladbě má dnes přes osmnáct miliónů zhlédnutí.

Hlavní členy kapely Lače manuša tvoří zpěvačka Marta Balážová, která dlouhá léta zpívala v kapele Top Dream Company a jazzový kytarista a zpěvák Tibor Žida.Ten zas hrával s kapelou Gipsy.cz. K tomuto jádru kapely se později přidala také zpěvačka a herečka Pavlína Matiová, kterou můžete znát například z pražské muzikálové scény. Speciálně pro festival Khamoro se toto seskupení rozroste o další romské muzikanty.

Charismatický projev, přednes jemných tónů v kontrastu s divokými rytmy jsou tím, co ho dělá tolik jedinečným umělcem. „Ďábelský virtuóz“ Ivan Herák patří k nejvyhledávanějším českým romským houslistům. Koncertuje v Česku i zahraničí, na vyhlášených festivalech po celé Evropě, a spolupracuje s respektovanými osobnostmi, jakými jsou Ida Kelarová, Iva Bittová, Zuzana Lapčíková, Václav Hudeček či Jaroslav Svěcený. Na Khamoru představí cimbálovku v té nejčistší podobě, která je složena z vynikajících romských muzikantů – kontrabasisty Marka Boldiho, violisty Róberta Boldiho, cimbalisty Dusi Holuba, houslisty Viliama Didiáše a v neposlední řadě vysoce uznávaného multiinstrumentalisty Josefa Feča, který se chopí druhé violy a kytary.

Podkategorie

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Blanická 15
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2021
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek