Právě to je pro nás velmi důležité. Kulturu vnímáme jako smírnou a obohacující cestu, kterou sbližovat lidi, národy, kontinenty. Ne snad tím, že bychom se snažili ji všude sjednotit, ale tím, že se budeme snažit jiné kultury poznat, seznámit se s nimi a pochopit je. Nic si nenalhávejme, Romové nemají v České republice ani ve světě spravedlivé postavení a jejich kultura jen těžko hledá místo ve světle té majoritní. Je proto skvělé, že můžeme 2 dekády pracovat na něčem, co tohle místo pracně buduje. Rok co rok tak můžeme formovat společnost, zvát Romy i Neromy na jedno místo, společně se bavit a nehledat v těchto okamžicích nic nevšedního. Tak totiž v Khamoru fungujeme my. Tým neuvěřitelně nadaných Romů má možnost budovat festival světových rozměrů věnovaný něčemu, co je jim vlastní. Po jejich boku pracují stejně nadaní Neromové, kteří se snaží podpořit romskou kulturu - protože je zaujala a protože si jí váží. Společně tvoříme skvělou věc a máme se rádi, nic jiného neřešíme. A vlastně takhle jednoduché by to mělo být všude. Khamoro za to nepřestane bojovat. Letos jsme přivítali interprety, kteří se na Khamoro v minulosti už stihli podívat. Symbolicky jsme si tak připoměli alespoň některé klíčové okamžiky naší festivalové historie.

Oslavy jsme letos odstartovali pražskou Party na Vltavě, kde vystoupili Milan Kroka Live Band, Gipsy.cz a slovenská diva Gitana. Velkolepý byl také koncert All-Star Gypsy Jazz, na kterém společně zahráli Stochelo Rosenberg, Angelo Debarre, Tchavolo Schmitt, Ludovic Beier a Noah Schäfer. Stejně jako vždy, ani letos nechyběly koncerty tradiční romské hudby tentokrát v La Fabrice a sobotní závěrečný galakoncert v SaSaZu.

Jsme hrdí také na náš doprovodný program, který je každým rokem pestřejší a bohatší. Letos jsme divákům nabídli 3 výstavy. Expozici Rasová diagnóza: Cikán jsme vypůjčili od Dokumentačního a kulturního centra německých Sintů a Romů, do období 1. světové války jsme nahlédli na výstavě Makedonští Romové objektivem německých vojáků a silné romské ženy jsme představili na výstavě Neviditelná síla. Součástí programu byla módní přehlídka Romani Design, unikátní divadelní představení režiséra Davida Tišera „…a zase jsme spali pindral“, literární a lidově-slovesný program Gavoro a samozřejmě také dětský den a závěrečné defilé. Na odborné konferenci jsme se věnovali otázce romských žen a jejich postavení ve společnosti. Poslední den jsme dali „Sportu zdar!“ na fotbalovém turnaji Džas bavinas fotbal.

Doufáme, že vás pestrý program, který jsme pro vás připravili, bavil a že jste společně s námi oslavili 20 let. My jsme si týden plný hudby, kultury, zábavy a hlavně vaší společnosti pořádně užili!

Tým Khamora začal oslavy ohlédnutím za historií festivalu. Symbolických 20 slov, které reprezentují minulost, přítomnost i budoucnost festivalu našima očima, najdete katalogu Khamoro 2018.

Děkujeme, Paľikeras, Thank you!

Khamoro tým

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek