INTERAKTIVNÍ TVORBA OPEN-AIR 3D GRAFIKY

Pokud doslovně přeložíme pojem street art, získáme termín pouliční umění, který zastřešuje všechny typy tvorby vznikající ve veřejném prostoru. Díky tomu je pouliční umění svobodné, mimo rámec tradičních forem. V případě 3D grafik, které jsou speciálně připravovány pro festival Khamoro, se bude jednat o pouliční výtvarné umění a pouliční umělecké instalace. 

Speciální technika 3D kreseb na asfaltu, betonu či dalších rovných plochách, využívá optické iluze. Třetí dimenzi je možné vidět pouze z jednoho bodu, tedy jen z jedné strany a z určité perspektivy. Smutné, ale zároveň vzácné, je na těchto 3D grafikách také to, že zmizí s prvním deštěm. Na fotografiích ale naštěstí vydrží napořád.  

V Praze představí tvorbu 3D grafik tři bosenští umělci Mersiha Džafić, Kemal Konaković  a Adis Zorlak, kteří se této technice věnují již 5 let. V Sarajevu pořádají od roku 2012 festival pouličního umění, který každoročně navštěvuje přes 100 000 lidí a na kterém prezentují svoje díla umělci z celého světa. Cílem této prestižní akce je podpořit mladé studenty uměleckých škol a představit jejich práci široké veřejnosti.

V Praze si budou moci zájemci metodu tvorby 3D grafiky nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet.

Kde a kdy:

Náměstí Míru /4. 6. 2016/

 

BENGAS / Česká republika

Pražské skupině Bengas, která vznikla na podzim roku 2001, se podařil doslova raketový start. Už v roce 2004 přišel obrovský úspěch, když se stala předkapelou Gipsy Kings při jejich koncertě v pražské T-Mobile Aréně. Koncertovala také na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA. V jejím podání můžete slyšet čardáše, balkánský folklor, písně Romů ze Slovenska, Ruska i Maďarska i rytmy Arábie a Španělska. „Zpíváme o tom, co jsme zažili. Naše hudba spojuje lidi, na koncerty chodí jak Romové, tak Neromové,“ říká Milan Horváth, člen kapely Bengas. Kapela vydala dvě alba Dža/Jdi a Amen Phiras/My jdeme a poté si dala několikaletou pauzu. Dnes ovšem znovu koncertuje v plné síle a vy si rozhodně nenechte jejich vystoupení na festivalu Khamoro ujít.

KDE A KDY:

SaSaZu /4. 6. 2016/

 

THE GYPSY ENSABLE GIANI LINCAN / Nizozemí

Giani Lincan je jedním z nejžádanějších cimbalistů v Nizozemí. Za doprovodu akordeonu, houslí a kontrabasu potěší všechny milovníky tradiční cimbálové muziky. Kapela přináší pestrý repertoár tradičních romských, rumunských a maďarských lidových písní, ale těšit se můžete i na vlastní skladby ve stylu francouzského gypsy jazzu. Tento „cikánský orchestr“ za dobu své existence odehrál nespočet koncertů ve východní a západní Evropě a mezi odborníky je považován za jednu z nejlepších romských cimbálových kapel na starém kontinentě.

KDE A KDY:

SaSaZu /4. 6. 2016/

 

TEKAMELI / Francie

„V Calo, starobylém jazyce Romů ze Španělska, znamená tekameli mám tě rád, chci tě, miluji tě,“ říká Jean Soler, kytarista a zpěvák skupiny. „A tento vzkaz chceme předávat dál,“ dodává. Jean Soler, Salomon Espinas a Julio Bermudez založili kapelu v roce 1992 a časem je doplnili další hudebníci, až se kapela ustálila v pětičlenné sestavě. V rytmu rumba gitana a flamenca zazní jak rychlé písně, tak dojemné balady, které hovoří o lásce k životu, lásce k rodině i k bohu. Ač je skupina inspirovaná světoznámými Gipsy Kings, od svých vzorů se odlišuje lpěním na autenticitě romské hudby.

KDE A KDY:

SaSaZu /4. 6. 2016/

 

THE ZURALIA ORCHESTRA / Rumunsko

V hudbě Zuralia Orchestra se mísí zvuky trumpet, bicích, kytary, houslí, darbuky, akordeonu, vokálů a klarinetu. Pod vedením Aurela Mirei tak vznikl nový hudební žánr slučující romský folklor s jazzem, reggae, latino a orientální hudbou. To vše v moderním podání. I když kapela vznikla poměrně nedávno, již se jí povedlo vystupovat na několika významných evropských festivalech, předskakovali nejslavnějšímu balkánskému skladateli a hudebníkovi Goranu Bregovićovi a v mezinárodní soutěži Eurovize prezentovali Rumunsko. Na festivalu Khamoro mohli kapelu Zuralia Orchestra diváci vidět v roce 2013 a letos se pro veliký úspěch vrací. „Khamoro považujeme za jeden z nejvíce energetických a velkolepých festivalů. Jsme rádi, že se opět vracíme, protože lidé tu jsou skvělí a my se zde cítíme jako doma,“ říká Aurel Mirea. A my vám můžeme garantovat, že hudba Zuralia Orchestra vás donutí tančit.

KDE A KDY:

SaSaZu /4. 6. 2016/

 

RUSSKA ROMA / Rusko

Hudba, tanec, věštění, ohnivý temperament, kočovný život… To vše patřilo k tradičnímu životnímu stylu ruských Romů. Mnohé z toho najdeme i v písních kapely Russka Roma. Tato skupina má velmi dlouho tradici: již v roce 1993 vydala své první album klasických písní ruských Romů. Po velkém úspěchu se na vzniku druhého alba z roku 1995 podílel známý skladatel Vladimír Matetskiy. Následovalo několikaleté celosvětové turné, během kterého Russka Roma odehráli jen v USA 376 koncertů. Za svou kariéru vystupovali s hvězdami, jako jsou Joe Cocker nebo Bee Gees. Nahráli také několik duetů, mimo jiné s Viktorem Čajkem, Dmitrijem Malikovem a Vladimirem Markinem.

KDE A KDY:

SaSaZu /4. 6. 2016/

 

KOČANI ORKESTAR / Macedonia

Kapela, kterou založil trumpetista Naat Valiov, je jedna z nejoriginálnějších balkánských dechovek, a proto není divu, že koncertuje po celém světě. Její hudební styl spojuje celou řadu vlivů: tradiční taneční hudbu z Bulharska, Rumunska a Srbska, turecké a bulharské rytmy (včetně charakteristických asymetrických 7/8 a 9/8), prvky rumby a salsy, jazzu a dokonce i indickou filmovou hudbu. Skupina prošla v průběhu let několika změnami v sestavě, přesto se jí podařilo udržet svěžest a ducha kapely. 

KDE A KDY:

SaSaZu /4. 6. 2016/

 

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek