Defilé účinkujících centrem Prahy

Mezi nejatraktivnější části festivalu patří průvod účinkujících centrem Prahy. Průvod všech umělců a profesionálních tanečních souborů, ve kterém se pravidelně schází více než 300 účinkujících, se doslova protančí a prozpívá historickým centrem Prahy.  Letos se do průvodu zapojí kolem 15 amatérských tanečních souborů z celé ČR. Přijďte se podívat na úžasnou podívanou plnou pestrobarevných šatů a poslechnout si tradiční romskou hudbu z nejrůznějších koutů světa! Na trase z Václavského náměstí na Staroměstské mohou kolemjdoucí v jednu chvíli a na jednom místě slyšet širokou škálu žánrů romské hudby a zapojit se do opravdového pochodu romské hrdosti.

 

SEMINÁŘ ROMSKÝ OBČANSKÝ AKTIVISMUS

Součástí festivalu Khamoro jsou každoročně také expertní semináře, během nichž odborníci z řad romské i neromské společnosti diskutují o aktuálních problémech. Letos bude ústředním tématem romský aktivismus, který má za sebou více jak padesát let vývoje, řadu osobností a mnoho dobrých výsledků. Jaká je budoucnost romského hnutí v České republice? V posledních komunálních volbách kandidoval nebývalý počet Romů. Mladá generace studuje díky romským stipendiím. Čím dál častěji se dozvídáme o úspěších Romů ve sportu, hudbě, filmu. Romská střední třída existuje a sílí. O slovo a rovné příležitosti se hlásí romské ženy i LGBT. Zároveň ale nestoupá počet Romů, kteří by se hlásili oficiálně ke své národnosti. Více jak osmdesát procent občanů přiznává negativní postoje vůči Romům. V takové atmosféře je velmi náročné obstát, zvláště pokud máte jít „s kůží na trh“ v pozici romského aktivisty. Půldenní seminář organizovaný společně s ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřím Dienstbierem a předsedou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martinem Martínkem se zaměří na koncept romského občanského aktivismu a jeho úlohu při emancipaci a naplňování práva romské národnostní menšiny na sebeurčení.

Kde a kdy:

Knihovna Václava Havla  /3. 6. 2016/

Konference není přístupná veřejnosti.

 

DĚTSKÝ DEN KHAMORORO

Dětský den Khamororo si získal u mnohých návštěvníků festivalu oblibu a není divu. Bohatý odpolední program plný zábavy, soutěží a atrakcí nadchne každého. K dobré náladě přispěje i vystoupení kapel a dětských tanečních souborů z celé ČR. Bojový tanec – capoiera – představí soubor Bojovat srdcem z Brna, pěvecké workshopy povede Pavlína Danková. Zařádit si budou moci i ti nejmenší, a to na dřevěném kolotoči či ve skákacím hradě. Čekají vás také různé dětské dílny: výroba originálního šperku, umělecká dílna, kreslení, megabubliny, malování na obličej a mnoho dalšího.

Dětský den se koná pod záštitou  Bc. Tatiany Konrádové a Petra Hnyka, radních MČ Praha 5.

KDE A KDY: 

Park Portheimka /3. 6. 2016/

 

VERNISÁŽ VÝSTAVY (RE)KONCEPTUALIZACE ROMSKÉHO ODBOJE

Výstava maďarské kurátorky a kunsthistoričky Romni Timei Junghaus představuje příběhy Romů, kteří se v minulosti dokázali v nejrůznějších podobách vzepřít diktaturám a bojovat proti útlaku. (Re)konceptualizace zapomenuté a nepsané historie evropských Romů ukazuje Romy jako bojovníky a ne jako oběti, jak bývá často zvykem.

Mnozí Romové vzali své životy a osudy pevně do rukou, a to i v extrémních dobách jako byla 2. světová válka. Jak se Romové chovali v koncentračním táboře v porovnání s ostatními skupinami vězňů? Která strategie pomohla zachovat jejich lidskou důstojnost, a to i v ohrožujících situacích? Prostřednictvím výstavy se seznámíte s historií pokusů o útěky, osvětimských povstání, ve dnech 16. května a 2. srpna 1944 a dozvíte se více o odvážných skutcích romských hrdinů, jakož i účasti Romů v evropském partyzánském hnutí proti nacistickému režimu. Tato výstava je inspirativní také v současnosti, protože si díky ní můžeme uvědomit, že nejsme bezmocní ani v extrémních situacích.

KDE A KDY:

Goethe Institut  /3. 6. 2016/

 

THE GYPSY ENSABLE GIANI LINCAN / Nizozemí

Giani Lincan je jedním z nejžádanějších cimbalistů v Nizozemí. Za doprovodu akordeonu, houslí a kontrabasu potěší všechny milovníky tradiční cimbálové muziky. Kapela přináší pestrý repertoár tradičních romských, rumunských a maďarských lidových písní, ale těšit se můžete i na vlastní skladby ve stylu francouzského gypsy jazzu. Tento „cikánský orchestr“ za dobu své existence odehrál nespočet koncertů ve východní a západní Evropě a mezi odborníky je považován za jednu z nejlepších romských cimbálových kapel na starém kontinentě.

KDE A KDY:

Palác Akropolis /3. 6. 2016/

 

RUSSKA ROMA / Rusko

Hudba, tanec, věštění, ohnivý temperament, kočovný život… To vše patřilo k tradičnímu životnímu stylu ruských Romů. Mnohé z toho najdeme i v písních kapely Russka Roma. Tato skupina má velmi dlouho tradici: již v roce 1993 vydala své první album klasických písní ruských Romů. Po velkém úspěchu se na vzniku druhého alba z roku 1995 podílel známý skladatel Vladimír Matetskiy. Následovalo několikaleté celosvětové turné, během kterého Russka Roma odehráli jen v USA 376 koncertů. Za svou kariéru vystupovali s hvězdami, jako jsou Joe Cocker nebo Bee Gees. Nahráli také několik duetů, mimo jiné s Viktorem Čajkem, Dmitrijem Malikovem a Vladimirem Markinem.

KDE A KDY:

Palác Akropolis /3. 6. 2016/

 

KOČANI ORKESTAR / Macedonia

Kapela, kterou založil trumpetista Naat Valiov, je jedna z nejoriginálnějších balkánských dechovek, a proto není divu, že koncertuje po celém světě. Její hudební styl spojuje celou řadu vlivů: tradiční taneční hudbu z Bulharska, Rumunska a Srbska, turecké a bulharské rytmy (včetně charakteristických asymetrických 7/8 a 9/8), prvky rumby a salsy, jazzu a dokonce i indickou filmovou hudbu. Skupina prošla v průběhu let několika změnami v sestavě, přesto se jí podařilo udržet svěžest a ducha kapely. 

KDE A KDY:

Palác Akropolis /3. 6. 2016/

 

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek