INTERAKTIVNÍ TVORBA OPEN-AIR 3D GRAFIKY / INTERACTIVE OPEN-AIR 3D GRAPHICS CREATION

Pokud doslovně přeložíme pojem street art, získáme termín pouliční umění, který zastřešuje všechny typy tvorby vznikající ve veřejném prostoru. Díky tomu je pouliční umění svobodné, mimo rámec tradičních forem. V případě 3D grafik, které jsou speciálně připravovány pro festival Khamoro, se bude jednat o pouliční výtvarné umění a pouliční umělecké instalace. 

Speciální technika 3D kreseb na asfaltu, betonu či dalších rovných plochách, využívá optické iluze. Třetí dimenzi je možné vidět pouze z jednoho bodu, tedy jen z jedné strany a z určité perspektivy. Smutné, ale zároveň vzácné, je na těchto 3D grafikách také to, že zmizí s prvním deštěm. Na fotografiích ale naštěstí vydrží napořád. 

V Praze představí tvorbu 3D grafik tři bosenští umělci Mersiha Džafić, Kemal Konaković  a Adis Zorlak, kteří se této technice věnují již 5 let. V Sarajevu pořádají od roku 2012 festival pouličního umění, který každoročně navštěvuje přes 100 000 lidí a na kterém prezentují svoje díla umělci z celého světa. Cílem této prestižní akce je podpořit mladé studenty uměleckých škol a představit jejich práci široké veřejnosti.

V Praze si budou moci zájemci metodu tvorby 3D grafiky nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet.

Kde a kdy:

Piazzeta Národního divadla /2. 6. 2016/

 

…A MOŽNÁ PŘIJEDE NA KOZE / VÝSTAVA ŘEZBÁŘE MATĚJE HOLUBA s hudebním doprovodem pražské skubiny Bench Band

Ve dnech 2. 6. – 21. 6. 2016 bude v rámci Světového romského festivalu Khamoro v Praze k vidění výstava …A možná přijede na koze, která představuje dřevěné sochy, dekorativní hračky a volnou tvorbu romského řezbáře Matěje, resp. Martina Holuba z Kolínska. Holubova umělecká tvorba má široké spektrum, uplatňuje při ní svou vynalézavost, fantazii a smysl pro humor. 

Na výstavě si na své přijdou nejen děti, ale každý, kdo má hravou duši, je mu blízký element dřeva a rád se inspiruje přírodou. Téměř všech vystavených exponátů se mohou návštěvníci dotýkat, rozpohybovat je, hrát si s nimi. Mohou vstoupit do světa barevných zvířátek, zajezdit si s autíčky po městské autodráze, nebo se pohoupat na roztodivných houpadlech.

Vernisáž proběhne 2. 6. v 17 hod. V pátek 3. 6. pak v rámci Dne dětí v parku Portheimka představí M. Holub svůj originální dřevěný kolotoč a pro děti připraví výtvarnou dílnu.

Martin Holub (1975) je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze, obor tvarování dřeva a řezbářství. …A možná přijede na koze je jeho první větší samostatná výstava, která byla k vidění od září 2015 do února 2016 v brněnském Muzeu romské kultury. U příležitosti výstavy vydalo muzeum stejnojmenný výběr z Holubovy tvorby v podobě čtyřicetistránkového barevného katalogu. Současně vznikl i dokumentární snímek o autorovi (r. Anna Babjárová, 18 min). Kurátorkou výstavy je Jana Habrovcová, o výtvarné řešení se postarala Radka Vyplašilová a o grafiku Martin Poláček.

KDE A KDY:

Slovenský dom v Praze / 2. 6.  – 21. 6. 2016/

Otevírací doba:

Po – Pá 10:00 - 16:00

 

BENGAS / Česká republika

Pražské skupině Bengas, která vznikla na podzim roku 2001, se podařil doslova raketový start. Už v roce 2004 přišel obrovský úspěch, když se stala předkapelou Gipsy Kings při jejich koncertě v pražské T-Mobile Aréně. Koncertovala také na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA. V jejím podání můžete slyšet čardáše, balkánský folklor, písně Romů ze Slovenska, Ruska i Maďarska i rytmy Arábie a Španělska. „Zpíváme o tom, co jsme zažili. Naše hudba spojuje lidi, na koncerty chodí jak Romové, tak Neromové,“ říká Milan Horváth, člen kapely Bengas. Kapela vydala dvě alba Dža/Jdi a Amen Phiras/My jdeme a poté si dala několikaletou pauzu. Dnes ovšem znovu koncertuje v plné síle a vy si rozhodně nenechte jejich vystoupení na festivalu Khamoro ujít.

KDE A KDY:

Palác Akropolis /2. 6. 2016/

 

TEKAMELI / Francie

„V Calo, starobylém jazyce Romů ze Španělska, znamená tekameli mám tě rád, chci tě, miluji tě,“ říká Jean Soler, kytarista a zpěvák skupiny. „A tento vzkaz chceme předávat dál,“ dodává. Jean Soler, Salomon Espinas a Julio Bermudez založili kapelu v roce 1992 a časem je doplnili další hudebníci, až se kapela ustálila v pětičlenné sestavě. V rytmu rumba gitana a flamenca zazní jak rychlé písně, tak dojemné balady, které hovoří o lásce k životu, lásce k rodině i k bohu. Ač je skupina inspirovaná světoznámými Gipsy Kings, od svých vzorů se odlišuje lpěním na autenticitě romské hudby.

KDE A KDY:

Palác Akropolis /2. 6. 2016/

 

THE ZURALIA ORCHESTRA / Rumunsko

V hudbě Zuralia Orchestra se mísí zvuky trumpet, bicích, kytary, houslí, darbuky, akordeonu, vokálů a klarinetu. Pod vedením Aurela Mirei tak vznikl nový hudební žánr slučující romský folklor s jazzem, reggae, latino a orientální hudbou. To vše v moderním podání. I když kapela vznikla poměrně nedávno, již se jí povedlo vystupovat na několika významných evropských festivalech, předskakovali nejslavnějšímu balkánskému skladateli a hudebníkovi Goranu Bregovićovi a v mezinárodní soutěži Eurovize prezentovali Rumunsko. Na festivalu Khamoro mohli kapelu Zuralia Orchestra diváci vidět v roce 2013 a letos se pro veliký úspěch vrací. „Khamoro považujeme za jeden z nejvíce energetických a velkolepých festivalů. Jsme rádi, že se opět vracíme, protože lidé tu jsou skvělí a my se zde cítíme jako doma,“ říká Aurel Mirea. A my vám můžeme garantovat, že hudba Zuralia Orchestra vás donutí tančit.

KDE A KDY:

Palác Akropolis /2. 6. 2016/

 

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek