INTERAKTIVNÍ TVORBA OPEN-AIR 3D GRAFIKY

Pokud doslovně přeložíme pojem street art, získáme termín pouliční umění, který zastřešuje všechny typy tvorby vznikající ve veřejném prostoru. Díky tomu je pouliční umění svobodné, mimo rámec tradičních forem. V případě 3D grafik, které jsou speciálně připravovány pro festival Khamoro, se bude jednat o pouliční výtvarné umění a pouliční umělecké instalace. 

Speciální technika 3D kreseb na asfaltu, betonu či dalších rovných plochách, využívá optické iluze. Třetí dimenzi je možné vidět pouze z jednoho bodu, tedy jen z jedné strany a z určité perspektivy. Smutné, ale zároveň vzácné, je na těchto 3D grafikách také to, že zmizí s prvním deštěm. Na fotografiích ale naštěstí vydrží napořád.  

V Praze představí tvorbu 3D grafik tři bosenští umělci Mersiha Džafić, Kemal Konaković  a Adis Zorlak, kteří se této technice věnují již 5 let. V Sarajevu pořádají od roku 2012 festival pouličního umění, který každoročně navštěvuje přes 100 000 lidí a na kterém prezentují svoje díla umělci z celého světa. Cílem této prestižní akce je podpořit mladé studenty uměleckých škol a představit jejich práci široké veřejnosti.

V Praze si budou moci zájemci metodu tvorby 3D grafiky nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet.

Kde a kdy:

Metro Anděl /31. 5. 2016/

 

Khamoro nezapomíná ani na významné osobnosti, které se zapsaly nejen do historie romské kultury a dějin, ale hlavně do našich srdcí

Prostřednictvím poutavého vyprávění Olgy Fečové a Ladislava Gorala zavzpomínáme na předního romského spisovatele Andreje Giňu a famózního muzikanta Milana Šenkiho Korytára, které spojovala životní energie, láska k hudbě a romské kultuře a především paťiv – úcta k člověku a k životu. Za hudebního doprovodu skvělých muzikantů (Josef Šenki, Ivan Herák, Robert a Marek Boldiovi, Michal Marcin, Michal Taragoš, Zdeněk Jano, Milan Pacik) a společně s jejich příbuznými a přáteli si připomeneme tyto výjimečné Romy. Přijďte a podělte se s námi o vaše vzpomínky.

Kde a kdy:

Zahrádky Žižkov /31. 5. 2016/

 

MENIL / Španělsko

Členové gypsy jazzového kvartetu Menil jsou skvělí muzikanti s rozmanitou hudební minulostí. Lídr kapely Javier Sanchez je ve své zemi považován za nejlepšího jazzového kytaristu. Skupinu Menil založil před třemi roky a spolu s ním ji tvoří houslista Raúl Márquez, který se kromě gypsy jazzu věnuje také flamencu, původem bluesový kytarista Fred PG a jeden z nejuznávanějších madridských kontrabasistů Gerardo Ramos. Přestože gypsy jazz není v současnosti ve Španělsku moc populární, sám Javier říká: „Věřím, že na naší scéně prožívá tento hudební žánr nový impuls.“ To dokazuje i fakt, že v roce 2015 odehráli více než 130 koncertů! V České republice však budou koncertovat poprvé. Gypsy jazz je hudba, která dokáže uklidnit, rozveselit, rozbrečet i dodat energii. Něco z toho předá Menil určitě i vám. 

Kde a kdy:

Jazz Dock /31. 5. 2016/

 

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek