ODSTARTOVÁNÍ FESTIVAL PARTY NA VLTAVĚ

Kulturní program započal již v neděli 25. 5. 2014 open-air uvítací „Khamoro party na Vltavě“. Díky krásnému počasí, ideálnímu místu, kterým Náplavka v létě bezpochyby je, a skvělým kapelám – Devles a Cindži Renta, jsme mohli odstartovat festival ve skvělé náladě a s velkým počtem diváků.

DIVADLO UTLAČOVANÝCH A PRVNÍ GYPSY KONCERT

Prvním bodem pondělního programu byla dvě představení v rámci komponovaného večera divadla utlačovaných: „Modrá je dobrá“ a „Americký sen“. Tato vystoupení byla připravena ve spolupráci s Fakultou humanitních studií UK. 

 Metoda divadlo utlačovaných je unikátní způsob, jak pracovat s lidmi, kteří se cítí být utlačováni a chtějí najít řešení jak situaci zvrátit k lepšímu. Po přehrání krátkých scének jsou diváci vyzváni k vyřešení problému, který je představen v rámci hry. Pondělní večer byl jako tradičně každý rok ve znamení koncertu gypsy jazzu – tentokrát v podání italské kapely Dario Pinelli & BinarioSwing, kteří představili mladistvou verzi tohoto stylu.

VERNISÁŽ VÝSTAVY A DALŠÍ GYPSY JAZZ

V úterý 27. 5. 2014 se mohli diváci zúčastnit jednoho ze zásadních bodů programu – vernisáže výstavy „Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka“, jehož dílo bylo vystaveno v prostorách Musea Kampa. Během večera promluvila Jana Horváthová, ředitelka Muzea Romské Kultury v Brně, které bylo spolupořadatelem výstavy, Meda Mládková, ředitelka Nadace Jana a Medy Mládkových (Museum Kampa) a další významné osobnosti. Jedinečnost Dzurkových děl vytvořených ze skleněné drtě mohli zájemci ocenit až do 22. 6. 2014, kdy se výstava přesunula do Brna. Večerní koncert Gypsy jazzu se konal stejně jako ten pondělní v klubu Jazz Dock. Sál naplněný k prasknutí si mohl poslechnout kapelu Sébastien Felix/John Intrator Quartet, kteří pocházejí z Francie. Jak velí tradice romských kapel, Sébastiena Felixe na podiu doprovázeli jeho synové Jonathan a Esteban.

VYPRÁVĚNÍ STARÝCH ROMŮ I TANEČNĚ-DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Středeční program, tedy 28. 5. 2014, uvedl poprvé „Vyprávění starých Romů: O minulosti a současnosti jinak“. Velký stan postavený na náměstí Míru a vyzdobený ve stylu tradičního romského obydlí lákal náhodné kolemjdoucí na autentické povídání o tom, jak se dříve žilo Romům. Romští pamětníci Andrej Giňa, Olina Fečová a Ladislav Goral vzpomínali na své dětství ve slovenských osadách, příchod do Čech a popisovali změnu tradičních hodnot v současnosti. Na odpoledne jsme připravili vzpomínkový večer na romského spisovatele Emila Cinu, který zemřel v říjnu 2013. 

Během „Duhového mostu do nebe“, jak jsme tento program pojmenovali, se nejen předčítalo z děl tohoto zásadního romského spisovatele, ale také se vzpomínalo na jeho zásadní pozici v propagování romštiny.

Večer se program přesunul do Divadla Bez zábradlí, kde bylo možno zhlédnout neuvěřitelnou tanečně-divadelní show „Vzpomínky Starého Cigána“, kterou předvedl se svým tanečním souborem Romano Atmo dance company Pétia Lourtchenko.

ČTVRTEK VE ZNAMENÍ TRADIČNÍ ROMSKÉ HUDBY

Další z velmi programově nabitých dnů byl čtvrtek 29. 5. 2014. Již odpoledne se mohli zájemci zapojit do tanečních workshopů, které byly vyučovány v samém centru Prahy – v ulici Na Příkopě. Street dance a tradiční romský tanec se kolemjdoucí mohli naučit od těch nejlepších – skupiny Dance The Yard a samotného Pétia Iourtchenka s několika tanečníky ze souboru Romano Atmo dance company. Ve čtvrtek jsme zároveň podruhé zopakovali „Vyprávění starých Romů: O minulosti a současnosti jinak“, ale stan jsme přesunuli do Prahy 8 na Lyčkovo náměstí, aby měli možnost povídání slyšet i občané z dalších městských částí, a tak jsme jim zprostředkovali přímý kontakt s festivalem Khamoro v oblasti jejich bydliště.

Zájemcům o romské výtvarné umění jsme ve festivalovém týdnu nabídli ještě jednu výstavu s názvem „Minuta poté“ srbského fotografa Srdjana Stanojevice, který fotil na Khamoru v letech 2008 a 2009 účinkující. Název „Minuta poté“ je použit proto, že vystupující byli foceni pouhou „minutu poté“ co ukončili své vystoupení během koncertů tradiční romské hudby na Světovém romském festivalu Khamoro.

Od 19:00 se otevřel – jako každý rok – klub ROXY, kde v průběhu večera vystoupila špička romských umělců z celého světa. Českou republiku prezentovala Cimbálová muzika Ivana Gašpara Hriska, z Maďarska přijela kapela Vojasa hrající jedinečnou kombinaci rocku a tradiční olašské hudby, ze Srbska jsme pozvali skupinu Kal, která – podle svých slov – hraje hudební styl rock ́n ́roma. Celý večer uzavřelo taneční vystoupení Pétia Iourtchenka and Romano Atmo dance company, kteří každého diváka naprosto uhranuli. 

DEFILÉ ÚČINKUJÍCÍCH V CENTRU PRAHY I DĚTSKÝ DEN

Páteční poledne bylo ve znamení defilé účinkujících. Barevný průvod, ve kterém jdou stovky romských muzikantů a tanečníků, vždy zaujme pozornost několika tisíců diváků, kteří ho mají možnost sledovat v centru Prahy.

Velmi úspěšnou novinkou letošního festivalu byl dětský den „Khamororo“ (v romštině zdrobnělina od slova Khamoro), který se konal v zahradě Habrovka. Bohatý program obsahující vystoupení dětských hvězd, taneční workshopy, malování na tělo, skákací hrad, středověkou vesničku, dětské hřiště, modelování z balónků a mnoho dalšího měl velký úspěch jak mezi romskými, tak neromskými dětmi i jejich rodiči.

V pátek jsme se vrátili do klubu ROXY, kde večer byla prezentována romský hudba z dalších tří zemí. Z Rumunska přijela klasická balkánská dechovka Fanfara Transilvania, Makedonii zastupovali Svarta Safirer a samozřejmě nesmělo chybět flamenko v podání Puerto Flamenco ze Španělska.

VYVRCHOLENÍ KHAMORA ŽIVOU INSTALACÍ A ZÁVĚREČNÝM GALAKONCERTEM

V sobotu 31. 5. 2014 jsme na náměstí Repubilky postavili obrovskou maketu fotoaparátu v rámci živé instalace/open-air performance „Khamoro Obscuro“. S tímto uměleckým dílem přijel na festival Zoran Tairović, romský umělec ze Srbska.

Celý festival Khamoro 2014 zakončil galakoncert v klubu SaSaZu, kde vystoupilo všech 7 kapel, které se představily během koncertů tradiční romské hudby ve čtvrtek a v pátek. Pro letošní rok jsme zvolili i jedinečnou scénografii, kterou tvořili přímo na místě během vystupování jednotlivých kapel romští umělci, bratři Zoran a Goran Tairovićovi. 

ODBORNÝ PROGRAM  

Festival Khamoro by nesplňoval všechny své vytyčené cíle bez odborného programu, kterého se každoročně účastní ti nejlepší experti z ČR a zahraničí. Letos jsme ve spolupráci s OSCE uspořádali jednodenní odborný seminář „Rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání pro romské děti v ČR“.

V roce 2012 ODIHR (Úřad pro demokratické instituce a lidská práva) publikoval zprávu „Rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání pro romské děti: hodnotící návštěva České republiky“. Ta sleduje vývoj a postupy implementace rozsudku EHCR (Evropský soud pro lidská práva) v případu z roku 2007 D. H. a ostatní proti ČR a posun situace romských dětí, pokud jde o jejich rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání v České republice. Tato zpráva zdůrazňuje, že kroky podniknuté českou vládou v této oblasti nebyly dostatečné a neukončily segregaci Romů ve speciálním vzdělávání a že mnoho Romů je stále v oddělených vzdělávacích systémech pro děti se zvláštními vzdělávacími potřebami.

Cílem semináře „Rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání pro romské děti v ČR” bylo zhodnotit implementaci doporučení popsaných ve zprávě ODIHR z roku 2012, zejména pak posoudit opatření přijatá dosud úředními činiteli na celonárodní úrovni, diskutovat o existujících tématech na národní a místní úrovni a identifikovat způsoby vedoucí ke zlepšení rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělání pro romské děti v České republice.

Seminář zahájili ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřich Fryč a Mirjam Karoly, senior poradce v OSCE ODIHR pro záležitosti Romů a Sintů. Zúčastnili se ho relevantní úředníci, zástupci občanské společnosti, odborníci na vzdělávání, romští rodiče a představitelé mezinárodních organizací podporující přístup ke kvalitnímu vzdělání. 

PROGRAM

Pondělí 26. 5. 2014

20:00 Náplavka – Khamoro party na Vltavě: Devles/CZ, Cindži Renta/CZ

14:00 Radniční klub Staroměstské radnice – tisková konference19:00 Rock Café – komponovaný večer Divadla utlačovaných „Modrá je dobrá“ a „Americký sen“

21:00 Jazz Dock – koncert gypsy jazzu: Dario Pinelli & BinarioSwing/IT

Úterý 27. 5. 2014

18:00 Museum Kampa – vernisáž výstavy „Století pohrom – století zázraků“: Rudolf Dzurko/CZ

21:00 Jazz Dock – koncert gypsy jazzu: Sébastien Felix/John Intrator Quartet/FR

Středa 28. 5. 2014

17:00 náměstí Míru – „O minulosti a současnosti jinak“: Vyprávění starých Romů

17:30 České centrum Praha – „Duhový most do nebe“: Pocta romskému spisovateli Emilu Cinovi/CZ

19:30 Divadlo Bez zábradlí – tanečně-divadelní představení „Vzpomínky starého Cigána“: pétia Iourtchenko and Romano Atmo dance company/FR/RU

Čtvrtek 29. 5. 2014

9:00 Hrzánský palác – mezinárodní seminář „Rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání pro romské děti v České republice“

14:00 Na příkopě - taneční workshopy: street dance, tradiční romský tanec

17:00 Lyčkovo náměstí – „O minulosti a současnosti jinak“: Vyprávění starých Romů

18:00 Evropský dům – vernisáž výstavy „Minuta poté“: Srdjan Stanojević/SRB

19:00 ROXY – koncert tradiční romské hudby: Cimbálová muzika Ivana Gašpara Hriska/CZ, Vojasa/HU, Kal/SRB, Pétia Iourtchenko and Romano Atmo dance company

Pátek 30. 5. 2014

12:00 Václavské náměstí – defilé účinkujících v centru Prahy

15:00 Habrovka – dětský den „Khamororo“

17:00 Rajská zahrada – „O minulosti a současnosti jinak“: Vyprávění starých Romů

19:00 ROXY – koncert tradiční romské hudby: Fanfara Transilvania/RO, Svarta Safirer/SE/MK, Puerto Flamenco/ES

Sobota 31. 5. 2014 

13:00 náměstí Republiky – živá instalace „Khamoro Obscuro“: Zoran Tairović/SRB 

20:00 SaSaZu – závěrečný galakoncert: Cimbálová muzika Ivana Gašpara Hriska/CZ, Vojasa/HU, Kal/SRB, Fanfara Transilvania/RO, Svarta Safirer/SE/MK, Puerto Flamenco/ES, Pétia Iourtchenko and Romano Atmo dance company 

Po celou dobu festivalu se konala „Mezinárodní letní škola Hudba Romů“, kterou pořádalo Slovo 21 ve spolupráci s FHS UK/CZ a University of Pittsburgh/USA. Od 28. 5. do 31. 5. také probíhalo mezinárodní setkání mladých Romů a ne-Romů z České Republiky a Německa „Romská Generace: Od pronásledovaného národa k evropským občanům 2.0“.

 

katalog khamoro 2014

 

 

 

 

STÁHNĚTE SI KATALOG KHAMORO 2014
Podrobné informace o koncertech, doprovodném programu,
odborných seminářích, o realizačním týmu,
medailonky známých osobností a další.

 

 

 

 

 

PARTNEŘI FESTIVALU

Snmek obrazovky 2016 03 24 v22.33.40

 

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek