Samotnému obřadu předcházela scéna jako z nějaké pohádky. Ženich musel najít svou snoubenku mezi dalšími ženami, které byly zakryté bílou látkou a to od hlavy až k patě.  Po samotném obřadu, kdy se svazují novomanželům ruce červeným šátkem, začala hrát kapela a všichni tančili. I když jen naoko, svatba se vydařila.

První vystoupení odehrála tuzemská skupina Connection. Koncert současné romské hudby byl plný různých žánrů, hlavně soulu a funku, nechyběly ani latino rytmy, jazz ani procítěné písně. Na pódiu se dvakrát objevil i nevidomý zpěvák Martin Svátek. Během gypsy jazzových koncertů se představili Vano Bamberger & Band z Německa a Mozes Rosenberg Trio z Nizozemí. Po klubu se rozezněl tradiční swing  a moderní kytarový jazz.  

Další večery patřili tradiční romské muzice. Vystoupila například Jaipur  Maharaja Brass Band,  která k nám zavítala až z daleké Indie. Uši diváků potěšila tradiční indickou dechovkou. Orientální zážitek byl umocněn vystoupením tanečnice a také fakíra,  který umí nosit keramickou mísu na hlavě, ovšem postavenou na třech skleničkách.  Česko zastoupila skupina Bachtale Apsa, v jejímž čele stojí nevidomý frontman a akordeonista Mário Bihári. Z Itálie pak zavítali Alexian Group,  z Maďarska Etnorom složená z pěti olašských Romů. Jejich energické čardáše nenechali nikoho v klidu a sklidili tak obrovský potlesk. Cesta nejen Evropou pokračovala – a to zastávkou na Balkánu. Martin Lubenov Orkestar z Bulharska mísil prvky balkánské romské hudby, arabských melodií a saxofon s klarinetem dodal jazzový podtext.

Následně jsme se přesunuli na Pyrenejský poloostrov s portugalskými Ciganos D´Ouro, kteří jsou často přirovnáváni k legendárním Gypsy Kings. Odehráli písně inspirované flamenkem, tangem a samozřejmě jižní romskou hudbou.  A konečně Lez Tziganes Ivanovitch, kteří vystoupili se známou  zpěvačkou a herečkou Rayou. Rodinná norsko-francouzská kapela rozhodně nezklamala nikoho. Všechny kapely pak samozřejmě nechyběly na defilé účinkujícíh v centru Prahy a na záverečném galakoncertu v SaSaZu.

Stejně jako v minulosti byl důležitou součástí festivalu doprovodný a odborný program. Ve spolupráci s Úřadem vlády ČR se na mezinárodní konferenci diskutovalo na téma inkluzivního přístupu ve vzdělávání romských dětí. Celý týden probíhaly také workshopy pro romskou  mládež z ČR, Slovenska, Maďarska či Slovenska „Jdeme dlouhou cestou“. Součástí festivalu byla i obsáhlá výstava „Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí“, které se zúčastnila spousta umělců z různých koutů světa.

PROGRAM

Neděle 22. 5. 2011
17:00    Mánes – tradiční romská svatba

Pondělí 23. 5. 2011
14:00     Radniční klub Staroměstské radnice – tisková konference
20:00     Retro MusicHall – koncert současné romské hudby (Connection/Česká republika)

Úterý 24. 5. 2011
18:00    Kino Atlas – premiéra dokumentárního filmu „ŽENYvPOLI“
21:00    Jazz club Reduta – koncert Gypsy jazzu (Mozes Rosenberg Trio/Nizozemí)

Středa 25. 5. 2011
21:00    Jazz club Reduta – koncert Gypsy jazzu (Vano Bamberger& band/Německo)

Čtvrtek 26. 5. 2011
9:30    Americké centrum – zahájení národní části konference „Desegregace vzdělávání ve střední a východní Evropě: koncepce začleňování – dobrá praxe a dosažený pokrok“
12:00    Můstek – defilé účinkujících v centru Prahy
19:00    ROXY – koncert tradiční romské hudby (Jaipur Maharaja Brass Band/IND, BachtaleApsa/Česká republika, Alexiangroup/Itálie, EtnoRom/Maďarsko)

Pátek 27. 5. 2011
9:30    Americké centrum – zahájení mezinárodní části konference „Desegregace vzdělávání ve střední a východní Evropě: koncepce začleňování – dobrá praxe a dosažený pokrok“
10:00    Evropský dům – konference „Uměním proti segregaci“
18:00    Galerie MK ČR Nostický palác, Napa Gallery – vernisáž výstavy „Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí“
19:00    ROXY – koncert tradiční romské hudby (Martin LubenovOrkestar/Bulharsko, Ciganosd´Ouro/Portugalsko, Les TziganesIvanovitch and Raya/Norsko a Francie)

Sobota 28. 5. 2011
9:00     Americké centrum – mezinárodní část konference „Desegregace vzdělávání ve střední a východní Evropě: koncepce začleňování – dobrá praxe a dosažený pokrok“
20:00     SaSaZu – závěrečný galakoncert (Alexiangroup/Itálie, BachtaleApsa/Česká republika, Ciganosd´Ouro/Portugalsko, EtnoRom/Maďarsko, Jaipur Maharaja Brass Band/Indie, Les TziganesIvanovitch and Raya/Norsko a Francie, Martin LubenovOrkestar/Bulharsko)

katalog khamoro 2011

 

 

 

 

STÁHNĚTE SI KATALOG KHAMORO 2011
Podrobné informace o koncertech, doprovodném programu,
odborných seminářích, o realizačním týmu,
medailonky známých osobností a další.

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek