Oblíbené gypsy jazz koncerty byly opět plné milovníků tohoto světově uznávaného žánru, protože pořadatelé tentokrát přivezli legendu gypsy swingu a jazzu. Tchavolo Schmitt je jedinečný francouzský kytarista a na koncertu ho doprovázelo Gipsy Swing Trio z Nizozemí. Z Německa pak přijeli zahrát 16 Gipsy Strings. Příznivci tradiční romské hudby ale rozhodně o zážitky ochuzeni nebyli. Vystoupila například kapela Romano Stilo ze Slovenska, která v minulosti spolupracovala s Lucií Bílou nebo s Pavlem Šporclem. Příjemné chvilky obstarala kapela Šukar ze Slovinska, jejichž repertoár byl složený z romské hudby z celé Evropy. A v neposlední řadě přijeli z Rumunska ukázat svůj svébytný styl i světově známá Mahala Rai Banda. Předvedli hudební mix složený z tradiční romské hudby, moderních stylů bukurešťských ghett, orientálních vlivů i komplikovaných balkánských rytmů. Skutečná plejáda různých stylů v romském podání.

Khamoro 2010 dalo větší prostor současné romské hudbě. Vystoupili Gipsy.cz, v jejímž čele stojí Radek Banga, nebo kapela Connection, která kombinuje styly  soul, R´n´b, jazz a funky. Zazněly tu speciální písně složené pro festival Khamoro z dílny beatboxové skupiny BeatburgerBand  ve spolupráci s dětmi z Dětského domova Severka.

Doprovodný program nabídl hned dvě výstavy. Jedna z nich byla věnována osudům Romů během 2. světové války a druhá prezentovala fotografické portréty romských umělců, kteří se zúčastnili Khamora v letech 2008 - 2009. A ani letos nechyběly tanenčí workshopy – po loňském úspěchu se zopakovaly ty pod vedením Petia Iourtchenka.

Khamoro 2010 se pak snažilo také přiblížit život srbských Romů. Srbskou hudbu představila kapela Black Panthers. A Želimir Žilnik ukázal současný život romských srbských válečných uprchlíků skrze dva dokumentární filmy. Součástí festivalu byl i odborný program – v rámci světoví experti diskutovali o romské identitě.

 

PROGRAM

Neděle 23. 5. 2010
zahájení týdenních mezinárodních workshopů „Jdeme dlouhou cestou“
19:00 - Švandovo divadlo - premiéra romské opery „InvisibleGipsy“

Pondělí 24. 5. 2010
14:00 - Radniční klub - tisková konference
18:00 - kino Aero - filmová přehllídka – premiéra filmu „Rom_ID“
20:00 - LMB – současná romská hudba (Gipsy.cz/ČR)

Úterý 25. 5. 2010
21:00 - Jazz club Reduta - koncert Gypsy jazz (16 GipsyStrings/Německo)

Středa 26. 5. 2010
18:00 - Slovenský kulturní institut - vernisáž výstavy Genocida Romů v době 2.světové války
18:00 - kino Aero – filmová přehlídka – Kenedi se vrací domů
20:00 - LMB - koncert Gypsy jazz (Gipsy Swing Trio + Tchavolo/Nizozemí-Francie)
20:30 – kino Aero – filmová přehlídka – Kenedi se žení

Čtvrtek 27. 5. 2010
12:00 - defilé účinkujících v centru Prahy
18:00 - kavárna NOD – vernisáž fotografické výstavy „Minutu poté“ SrdjanaStanojeviće
19:00 - ROXY - koncert tradiční romské hudby (Romano Stilo/Slovensko, Romano Atmo/Francie, Black Panthers/Srbsko)

Pátek 28.5. 2010
Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze - zahájení 2denního mezinárodního odborného semináře „Romská identita“
19:00 - ROXY - koncert tradiční romské hudby (MahalaRai Banda/Rumunsko, Šukar/Slovinsko, Orkestar Braka Kadrievi/Makedonie, Surmajovci/Česká republika)

Sobota 29.5. 2010
20:00 - KCP - závěrečný galakoncert (Black Panthers/Srbsko, MahalaRai Banda/Rumunsko, Šukar/Slovinsko, Orkesta rBraka Kadrievi/Makedonie, Romano Atmo/Francie, Romano Stilo/Slovensko, Surmajovci/Česká republika)

katalog khamoro 2010

 

 

 

 

STÁHNĚTE SI KATALOG KHAMORO 2010 
Podrobné informace o koncertech, doprovodném programu,
odborných seminářích, o realizačním týmu,
medailonky známých osobností a další.

 

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek